Diyet Yapmadan Haftada 1,5 Kilo Vermenin Yolları

Hızlı bir şekilde kilo verebilmek için şok diyetleri uygulamak zorunda değilsiniz. Kilo vermek için birçok sağlıklı yöntem vardır ve aşağıda belirtilen stratejilerden herhangi birini uygulamak size ciddi ölçüde kilo kaybı sağlayacaktır.

10 yöntemin hepsini bir arada yapmaya gerek yok, basitçe size uygun olan bir tanesiyle başlayın ve çaba göstermeye gerek kalmayacak hale gelene kadar bu değişiklikleri hayatınıza uygulayın. Olay doğru tercihi yapmak değil, bir tercih yapıp ona sadık kalarak o tercihi doğru hale getirmek ve işler bir gecede ciddi ölçüde değişmediği zaman vazgeçmemektir. İşte bu yüzden bir tanesini seçin ve başlayın!

yoga

Diyetsiz Kilo Vermenin Yolları

1. 3 Ana Öğün 2 Ara Öğün Yapın

Eğer kahvaltıyı atlama veya öğle yemeğinde, akşam yemeğinden fazla yeme eğilimindeyseniz, günde 3 ana öğün, 2 ara öğün sistemine geçmek büyük bir fark yaratacaktır. Ara öğünlerinizi, sizi kahvaltıdan öğle yemeğine kadar ve öğle yemeğinden akşam yemeğine kadar tok tutacak şekilde zamanlayın. Akşam yemeğinden sonra bir şeyler yeme isteğinize karşı koyun, bu sadece uyku kalitenizi düşürmez, aynı zamanda sindirim sisteminiz için sorun da yaratabilir.

Birçok diyet programının size küçük porsiyonlarla günde birden fazla öğün yapmayı tavsiye ettiğini göreceksiniz, fakat önemli olan stratejik davranarak inanılmaz aç olduğunuz bir duruma düşmemek, sonraki öğününüzü planlamamış olmamak ve midenizi bastırmak için ilk bulduğunuz şeyi yememektir.

2. Hidrasyon Terapisi (Daha Fazla Su İçin)

Susuz kalmak çok kolaydır ve birçoğumuz bu durumu fark etmeyiz bile. Basitçe daha fazla su içmek, açlığınızı bastıracağı ve çoğu zaman susuzluk sinyali açlık ile karıştırılabileceği için kilo kaybı konusunda etkilidir. Bu nedenle yakınınızda bir şişe su bulundurmak oldukça faydalı olabilir.

Aynı zamanda vücudunuzun toksinleri ve diğer atıkları temizlemesine yardımcı olarak karaciğerinizin ve böbreklerinizin düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Yeteri miktarda su tüketmek daha iyi bir sindirime sahip olacağınız anlamına gelir, çünkü sindirim sistemi organları da susuzluktan etkilenir.

3. Bir Fitness Takipçisi Kullanın

Gün içinde ne kadar az hareket ettiğinize dair objektif bir bakış elde etmek, daha aktif olabilmeniz için yapmanız gerekenler vardır. Günümüzdeki fitness takipçileri, kaç adım attığınızdan kaç basamak çıktığınıza ve hatta geceleri ne kadar iyi uyuduğunuza dair her türlü veriyi kaydedebilmekte. Bu bilgiler grafiklere dönüştürülüp kolay anlaşılabilir şekilde size sunulur ki kolay bir şekilde ne kadar iyi bir gün veya hafta geçirdiğinizi belirleyebilesiniz. En iyi performansınızın üstüne çıkmaya çalışırken ciddi ölçüde tatmin olacaksınız. Var olan takipçilerden bazıları bunu bir oyuna bile çevirmekte; verilerinizi ne kadar yüksek bir dağa tırmanmış olabileceğinize dair bilgilere dönüştürüyor. Bu takipçiyi isterseniz internetten satın alarak edinebilirsiniz yada akıllı telefonlarınıza fitness uygulaması yükleyerek de gün içerisinde ki aktifliğinizi kontrol edebilirsiniz.

cilek

4. Tabağınızı Süper Yiyeceklerle Doldurun

Süper yiyeceklerin ne olduğunu öğrenin ve bunları gün içindeki öğünlerinize artan şekilde eklemeye başlayın. Bunların tümü halsiz ve ağır hissetmeniz yerine enerjik ve hafif hissedebilmeniz için yağı ve kalorileri düşük seviyede tutarken, vücudunuza ihtiyacı olan tüm vitaminleri, mineralleri ve diğer besin öğelerini vermek üzere tasarlanmıştır. Bu çeşit yiyeceklerin tüketilmesi daha uzun ve mutlu bir hayat sürmenize yardımcı olurken, kısa vadede de daha ince bir bel genişliği ve artmış enerji sağlar. Tabağınızı iyi yiyeceklerle doldurmanın başka bir faydalı tarafı ise kötü yiyeceklere yer bırakmıyor olmaktır.

5. Bir Spor Yapmaya Başlayın

Egzersiz yapmak ve aktif olmak için gereken motivasyonu elde etmek zordur ve bir spora dahil olmak bunu daha eğlenceli bir hale getirir, aynı zamanda bir takım oyunu oynarsanız veya sizinle birlikte bu sporu yapacak bir arkadaşınız varsa daha fazla sorumluluk alırsınız. Bu herhangi bir spor olabilir, fakat hedef kilonuza ulaşıncaya kadar haftada 1,5 kg vermeyi planlıyorsanız, bol miktarda hareket etmenizi sağlayacak olan bir tanesi seçmek isteyeceksiniz. Koşuya çıkmak veya spor salonuna gitmek için bireysel motivasyon bulmaya çalışmaktansa, yarışınız veya maçınız yaklaştığı zamanlarda kendinizi antrenman yapmaya veya çalışmaya motive etmek daha kolaydır.

6. Şekeri Kesin

Toplumumuzda çok yaygın olması sebebiyle şekeri kesmek birçok kişi için zor olabilir. Şekerli atıştırmalıkların çoğu yağ içermez şeklinde etiketlenmiştir ve bu aslında teknik olarak doğrudur. Fakat insan vücudu fazla şekeri yağa dönüştürmektedir, yani esas olarak şeker sizin kilo almanıza sebep olur. Aynı zamanda kan glikoz seviyeniz üzerinde de düzensizlik yaratan etkileri bulunmaktadır ki bu da kontrol edilmediği takdirde komplikasyonlara yol açabilir. Sonsuza kadar şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmak zorunda değilsiniz, fakat şekeri hayatınızdan çıkarmak, etkili bir şekilde kilo vermek ve tatlı krizlerinden kurtulmak için en iyi yöntem bir anda tamamen kesmektir. Eğer hedef kilonuza ulaştıktan sonra hala istiyor olursanız, küçük miktarlarda diyetinize dahil edebilirsiniz.

yürüyüş

7. Her Gün Bir Saat Yürüyün

Hayat tarzınızda başka hiçbir şeyi değiştirmeseniz bile günde bir saat yürümeye başlayın, göreceksiniz ki kilonuz normal sağlıklı seviyesine hızlı bir şekilde ulaşmış olacak. Bu yürüyüş tempolu bile olmak zorunda değil, rahat bir tempoda yürüyebilirsiniz, sadece bir saat boyunca devam ettiğinizden emin olun. En iyi sonuçlar için dışarıda güneş altında yürüyün. Yağmurlu günlerde ise yürüyüş bandı kullanılabilir. Bu, sesli kitap dinlemek veya kendinizi iyi hissetmek için en sevdiğiniz şarkıları dinlemek ve vücudunuzu hareket ettirmek için harika bir fırsattır; tümü dünyanın en doğal şeyi olan bu düşük zorluktaki egzersizde.

8. Yoga Yapmaya Başlayın

Yoga, hayatlarında hareketliliği artırmak, kendini mutlu hissetmek ve ter atmak isteyenler için harika bir egzersizdir. Tek bir aktiviteyle vücudunuzu gevşetir, esnekliğini artırır ve daha iyi çalışmasını sağlarsınız. Yapabildiğiniz pozlarla başlayabilir, daha karmaşık olanlara doğru ilerleyebilirsiniz. Bu, istediğiniz her yerde yapabileceğiniz bir şeydir ve gerinme, güç egzersizi ile kardiyo egzersizlerinin bu kombinasyonlarının kilo vermenize yardımcı olacağı kesindir. Yoganın güzel tarafı oldukça doğal olmasıdır, bu nedenle vücudunuzu yapamayacağı şeylere zorlamamış olursunuz.

9. Abur Cubur ve Fast Food’u Kesin

Her gün etrafımızı saran abur cuburlardan kurtulmak oldukça zordur fakat bu alışkanlıktan kurtulmak sağlığınız ve iyiliğiniz için muhteşem etkiler yaratabilir, aynı zamanda haftalık tartılmanızda size kar sağlayacağı da kesindir. Abur cuburlar yediğiniz zaman kısa bir süre sonra vücudunuz yorgun düşecek ve uykulu bir hale geleceksiniz. Neticesinde egzersize bile zaman bulamayabilirsiniz. Kendi yemeklerinizi yaparak yediğiniz şeyleri iyi bir şekilde kontrol edebilir, iç organlarınızı ve genel olarak kendinizi nasıl hissettiğinizi kötü etkileyecek trans yağlar, kısmen doyurulmuş yağlar ve MSG gibi zararlı maddeleri tüketmeyi engellemiş olursunuz.

10. Yağlanmadan Kas Geliştirin

Yağsız kas geliştirmek metabolizma hızını arttırarak her gün daha fazla kalori yakmanızı sağlar ki bu da esas olarak kilo vermenize yardımcı olur. Yalnız unutmayın ki vücut yapınızı daha az yağ, daha fazla kas yönünde değiştirmeye başladığınızda tartıda pek bir fark göremeyebilirsiniz. Kilo verirken doğru kiloları takip ettiğinizden emin olmalısınız; bir kilo yağ kaybetmenin karşılığında bir kilo kas kazanmak, tartıda bir değişim yaratmasa da sağlığınız üzerinde büyük bir değişim yaratır. Aynı zamanda vücut yağ yüzdesini ölçen bir tartı alın ki vücut gelişiminizi doğru bir şekilde ölçebilesiniz.

Kaynaklar:
http://bembu.com/how-to-lose-weight-without-dieting
http://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-no-diet-weight-loss
http://www.wikihow.com/Lose-Weight-Without-Dieting

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*