Zencefilin Tüm Faydaları

Zencefilin Sağlık Üzerine Tüm Faydaları

Zencefil dünyanın farklı bölgelerinde farklı sıklıklarda kullanılmaktadır. Bulundurduğu sağlıklı özellikleri sebebiyle bundan yemeklerinize daha fazla katmak veya günlük bir fincan zencefil çayı demlemeye başlamak mantıklıdır. Zencefil çayı demlemek oldukça kolaydır, sadece kaynayan suya zencefil kökü dilimlerini koyun. Tadının daha iyi olması için ve zencefilden daha fazla faydalanabilmek için limon eklemek de bir yöntemdir.

zencefil faydalari

Korunma ve Tedaviye Faydaları

Kanserle Savaşır – Yumurtalık kanseri de dahil olmak üzere, zencefilin bazı kanser türlerinin tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar kanıtlamıştır ki zencefil yumurtalık kanseri hücrelerini resmen imha etmektedir. Daha umut verici taraf ise hücreler kendilerine saldırmaya ve öldürmeye başlamaktadır. Halihazırda kansere yakalanmış kişiler için bu güzel bir haberdir ve kanser olmasanız bile diyetinize daha fazla zencefil eklemeye başlamanız için iyi bir sebeptir. [1]

İrritabl Bağırsak Sendromuna Yardımcı Olur – İBS ’den mustarip olanlar duymaktan mutlu olacaktır ki daha fazla zencefil tüketmek bu durumdan kaynaklanan semptomları rahatlatacaktır. İlginç olan şey ise zencefili nasıl tükettiğinizin bir fark yaratmamasıdır, ister yemeklerinize kök zencefil ekleyin, ister zencefil takviyesi alın, ister zencefil çayı demleyin, her şekilde bağırsaklarınız ve sindirim sisteminiz üzerinde sakinleştirici etki yapacaktır. [2]

Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyucudur – Eğer ailenizde Alzheimer görülmekteyse veya bu sakat bırakıcı hastalığa yakalanmaktan endişe duyuyorsanız, diyetinize ve günlük rutininize daha fazla zencefil eklemeyi düşünmelisiniz. Araştırmalar göstermiştir ki zencefil Alzheimer’ın tipik öncüsü olan beyin hücresi kaybını yavaşlatamaya yardımcı olur. Bu hücreleri koruyarak ve saklayarak, uyanık, mantıklı düşünebilir durumda ve çevrenin farkında olarak geçirdiğiniz iyi yılları uzatabilirsiniz. [3]

zencefilli çay

Kilo Kaybına Faydaları

Kilo Vermeye Yardımcı Olur – Kilo vermek genel sağlığınız adına yapabileceğiniz en olumlu şeylerden biridir ve zencefil bu süreçte önemli bir rol oynayabilir. Bunun sebebi yağ yakıcı olarak davranarak kaybettiğiniz ağırlığın yağdan olmasını sağlamak, sadece genel bir kilo kaybı veya su kaybı olmamasını sağlamaktır. Kilo vermenize yardımcı olacak başka bir faktör ise zencefilin sizi tok tutmasıdır, böylece daha az yer, daha uzun süre tok hisseder ve genel kalori alımınızı düşürmüş olursunuz.

İştahı Uyarır – Eğer ağır çalışan bir sindirim sisteminiz varsa ve yemeklerden önce sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına ihtiyacınız varsa, zencefil yardımcı olabilir. Eğer yeterince mide asidi üretemiyorsanız, zencefil iştah açıcı olarak çalışarak sindirim sıvılarınızın salınımını arttırarak yemekleri daha iyi sindirmenizi sağlar.

Yorgun Kasları Rahatlatır – Güç egzersizinden sonra yaşanılan tipteki kas yorgunluğu, zencefilin en iyi etki ettiği tiptir. Böylece kaslarınız toparlanır ve boş günlerinizde kardiyo egzersizleri yapmanıza imkan tanır. Yani ağırlık kaldırma çalışmalarınızın sonrasındaki günlerde çalışamaz durumda olmak yerine daha aktif olabilirsiniz. Artmış yağsız kas kütlesi genel olarak gün içinde yaktığınız kaloriyi arttırması nedeniyle doğal kilo kaybıyla sonuçlanır.

Glikoz Seviyesini Düzenlemeye Yardımcı Olur – Avusturalya’da yürütülen bir araştırma, zencefilin kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu önemlidir, çünkü kan şekeri seviyeleri kilo alma ve kilo verme üzerinden doğrudan etkilidir, aynı zamanda gün boyunca ne kadar enerjik veya uyuşuk hissedeceğinizi de etkiler. Eğer gün ortasında yorgun hissediyorsanız bu büyük ihtimalle kan şekeri seviyenize bağlıdır ve öğle yemeğinize zencefil eklemek daha iyi odaklanmanıza ve görevlerinizi yerine getirmenize yardımcı olabilir. Enerji içeceklerine tamamen doğal olan bir alternatiftir. [4]

Vücudun Besin Öğelerini Absorbe Etmesine Yardımcı Olur – Kilo vermeye çalışırken doğru besin öğelerini almak gereklidir. Fakat normal kilonun üstündeyseniz ve vücudunuz ihtiyaç duyduğu besin öğelerini almaya alışık değilse, gereken vitaminleri almamaya alışmış ve şu anda onları doğru bir şekilde absorbe edemiyor olabilir. Daha fazla zencefil, aynı miktarda çaba göstererek daha hızlı ve daha iyi sonuçlar elde edebilmek adına gerekli olan besin öğelerini daha iyi absorbe edeceğiniz anlamına gelir.

zencefil tozu

Genel Sağlığa Faydaları

Sabah Bulantılarına Yardımcı Olur – Hamile kadınlar sabah bulantısı yaşadıkları dönemlerinde zencefil alımlarını artırmayı düşünebilir. Zencefil rahatlatıcı bir ajan olarak çalışır ve klinik testlerde plasebo ile karşılaştırıldığında harika sonuçlar göstermiştir. Tamamen doğal bir tedavinin bilimsel araştırmalarla desteklenmesi daima eğlencelidir. Bilim sonunda doğal otların ve yiyeceklerin ne kadar büyük bir değer taşıdığını anlamaya başlıyor.

Eklem İltihabını Azaltır – Zencefilin Antienflamatuar doğası, yangı temelli durumlar ve hastalıklar konusunda yardımcı olabileceği anlamına gelir. İkinci Dünya Savaşı ile Soğuk Savaş arasındaki dönemde doğmuş olan nesil yaşlandıkça her yıl milyonlarca kişiye eklem yangısı teşhisi koyulmaktadır. Zencefilin ağrı kesici özelliği de bulunması, her gün ağrıyı gidermek için hap yutmak istemeyenler için güzel bir haberdir.

İltihaplı Hava Yollarını Açar – Eğer astım hastasıysanız büyük ihtimalle hava yollarınızı açmak için steroid bazlı ilaç alımını içermeyen yöntemler bulabilmek için interneti didik didik aramışsınızdır. Zencefilin yangıyı azaltarak hava yollarını açtığı gösterilmiştir ve aynı zamanda bu problemden kaynaklanan tüm ağrı semptomlarını rahatlatabilir. Kendi başına astımınızı iyileştiremese bile kapsamlı bir yaklaşımın parçası olarak kullanılabilir.

Dolaşımı İyileştirir – Zencefil vücudunuzdaki kanın dolaşımını iyileştirir ki bu da daha fazla enerjiniz varmış gibi hissetmenize sebep olarak herhangi bir uyuşukluk veya halsizlik durumunda size yardımcı olabilir. Eğer soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, içmek için harika bir içecektir çünkü size içinizden gelip dışarı yayılan bir sıcaklık sağlar. Bunun nedeni gözeneklerinizin açılması ve genel olarak dolaşımınızın iyileşmesidir.

Küçük Sağlık Problemleri

Donmayı İyileştirir – Herhangi bir uzvunuzun donması ihtimaline karşı faydalı bir bitkidir. İşleri hızlandırmak için iyileşme sürecinde zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur ki bu da vücudunuzun etkilenen kısımları normal haline döndürmesine yardımcı olur. İstenen sonuçları elde etmek için çok fazla içmenize gerek yoktur, çalışması için gereken günlük miktar yaklaşık 225 gramdır.

Taşıt Tutmasını Durdurur – Zencefil uzun zamandır taşıt tutmasının doğal yollardan tedavisinde kullanılmaktadır. En etkili kullanım şekli gemideyken deniz tutmasını engellemesi içindir. Yaptığı işte o kadar iyidir ki Dramamine gibi reçetesiz ilaçlardan daha etkili olduğu gösterilmiştir. Taşıt tutmasıyla ilişkili tüm semptomları giderir, böylece baş dönmesi, bulantı, soğuk terleme ve hatta daha kötüsü arabanın camından veya geminin kenarından kusmak konusunda endişelenmek zorunda kalmazsınız.

Mide Yanmasını Engeller – Eğer sıkça mide yanması yaşıyorsanız, bundan kurtulmak için zencefil kullanmayı düşünmelisiniz. Bu duruma sebep olan fazla asit, zencefil tarafından düzenlenebilir. İşin güzel tarafı, zencefilin reçeteli ve reçetesiz ilaçlardan çok daha ekonomik olmasıdır. Başka bir faydası ise yan etkisi olmaması, bu nedenle endişe duymadan uzun süreler boyunca kullanılabilmesidir.

Gazı Azaltır – Gaz yanlış zamanlarda utanç verici olabilir ve piyasada tonlarca gaz önleyici ürün bulunmaktadır. Eğer bunu tedavi etmenin daha doğal bir yöntemini arıyorsanız, daha fazla zencefil almalı ve tüketmelisiniz. Zencefil çayını yapması ve içmesi oldukça kolaydır ve eğer uyumadan önce içerseniz siz uyurken gece boyunca çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sindirim sisteminizi temizleyerek sorunu içerden çözecektir.

Ağrı Kesicidir – Hangi çeşit ağrı yaşıyor olursanız olun, zencefil doğal bir ağrı kesicidir. Doğada yetişen bir kökün hissettiğiniz ağrı şiddetini gerçekten etkileyebilir olması ilginçtir. Zencefil hormonal düzeyde çalışır ve antienflamatuar özelliği sayesinde genel olarak daha az ağrı ve acı hissedersiniz. Sabahlarınıza bir fincan zencefil çayı içerek başlayın ve gün boyunca iyileşme görüp görmeyeceğinize bakın.

Sinüsleri Temizler – Eğer reçetesiz ilaçlara başvurmak zorunda kalmadan sinüslerinizi rahatlatacak bir şey arıyorsanız önce zencefili deneyin. Zencefil içerisinde sinüsler üzerinde mucizeler yarattığı, tıkanıklığı açmaya ve boşaltımı kolaylaştırmaya yaradığı gösterilen aktif bir ajan bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken kendinize bir fincan zencefil çayı demlemek ve yan etki yapabilecek ilaçları kullanmanız gerekmeden rahatlamaktır.

Nefesinizi İyileştirir – Sarımsak gibi diğer yiyeceklerin aksine, zencefil nefesini gerçekten iyileştirebilir. Yemeğinizin sonuna doğru yerseniz damağınızı temizler ve ağzınızda taze bir his bırakır. Aynı zamanda sıcak suyla karıştırılmış bir içecek olarak da tüketebilirsiniz. Kahve içmekten kaynaklanan ağır kahve nefesi gibi kötü tatları nötralize etmek ve ağzınızı temizlemek için harika bir yoldur.

zencefilin

Süper Baharat

Cinsel İsteği Artırır – Dolaşım sistemi fonksiyonlarını artırması dolayısıyla zencefilin binlerce yıldır afrodizyak olarak bilinmesi şaşırtıcı değildir. Zencefil tükettikten sonra hissedilen ekstra enerji dolayısıyla insanların aradaki bağlantıyı kurması çok sürmemiştir. İşin güzel tarafı hem klitorisin hem penisin hareketlenmesi ve büyümesi dolaşıma bağlı olduğu için iki cinsiyeti de eşit miktarda etkiler.

Bağışıklığı Güçlendirir – Bu, zencefil alıp almamak üzerine düşünen kişilerin merakını uyandıracak harika bir özelliğidir. Güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi daha az hasta olacağınız, hasta olsanız bile daha hızlı iyileşeceğiniz ve etrafınızdaki herkes hasta olsa bile sağlıklı kalabileceğiniz anlamına gelir. Bu özelliğin arkasındaki araştırma sağlamdır ve bilimin tamamen doğal olan bir tedaviyi desteklediği durumlardan biridir.

Nükleer Radyasyondan Korur – Umut ediyoruz ki bu yakın zamanda endişelenmeniz gereken bir şey değildir, fakat Üçüncü Dünya Savaşının başlama ihtimaline karşı bilmek iyidir. Fukuşima felaket alanında yaşayanlar bu bilgiden sonra zencefil tüketimini artırmayı güçlü bir şekilde düşünmelidirler. Eğer bu özelliğin tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız, zencefilin sisteminizde kalabilmesi için günlük olarak tüketmeniz gereklidir.

Bir sonraki market alışverişinizde alınacaklar listesine zencefili eklemenin iyi bir fikir olduğunu anlamış olmalısınız. Hangi formatı seçerseniz seçin, yemeklerinize zencefil kökü eklemek olsun, zencefil çayı demlemek olsun veya takviye şeklinde almak olsun, zencefilin yararlarından faydalanabilirsiniz. Sadece takviye şeklinde alıyorsanız, organik olduğundan ve katkı maddesi içermediğinden emin olmalısınız.

Zencefil Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1 – Zencefil metabolizmayı hızlandırır mı?

Zencefilin özelliklerinden biri metabolizmayı hızlandırmasıdır fakat bunu çok az miktarda yaptığı için tek başına işi halletmesi beklenemez. Fakat sahip olduğunuz yağsız kas miktarını da artırmak dahil olmak üzere metabolizmanızı artırmak için daha kapsamlı bir planın parçası olarak sinerjik bir etki yaratarak sizi 24 saat yağ yakar modda tutabilir.

2 – Zencefil sizi uykulu yapar mı?

Vücuttaki birçok sistem üzerindeki sakinleştirici etkileri dolayısıyla sıkça sorulan bir soru zencefilin sizi uykulu veya sersem yapıp yapmayacağıdır. Zencefilin diğer özellikleri sizi sersemleştirmesini düşük ihtimalli kılar. Dolaşımı arttırır ve zencefil tüketen çoğu kişi daha enerjik olduğunu belirtmiştir. Fakat uyku zamanı geldiğinde, zencefil uykusuzluğa sebep olabilecek toksinlerin atılmasına yardımcı olarak daha kolay uykuya dalmanızı sağlayabilir. Uyku getiren besinlere gözatabilirsiniz.

3 – Zencefil sakinleştirici midir?

Zencefil dolaşımı iyileştirdiği için birçok kişi zencefil tükettikten sonra sıcaklık ve sakinlik hissettiğini belirtmiştir. Antienflamatuar etkileri sayesinde iç organlar için sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri vardır. Zencefilli gazoz, zencefilin sakinleştirici özellikleri sayesinde midesi kötü olan insanlara iyi gelmektedir.

4 – Zencefil size enerji verir mi?

Kendinizi daha enerjik hissetmenize sebep olabilir çünkü kan dolaşım sistemini hızlandırarak kanın vücudunuzda daha serbest dolaşmasını sağlar. Daha genç yaşlarınızda olduğu gibi kalkıp bir şeyler yapma istediğini sağlayan durum budur. Enerjinin tanımını yapmak zordur fakat zencefil size daha aktif olabilirmişsiniz gibi hissettirir.

5 – Zencefil tuvalete çıkmanızı sağlar mı?

Bağırsakları hareketlendirdiği bilinen doğal otlar ve baharatlar kadar olmasa da, zencefilin bağırsak hareketlerini düzenlediği veya laksatif etki yaptığına dair anektodlar bulunmaktadır. Kendisi tipik olarak bağırsak hareketlerini arttırmak için kullanılıyor olmasa da, sindirim kanalını temizlemeye yardımcı olur ve bağırsak hareketlerinin daha sık olmasını sağlar.

6 – Zencefilin sindirimi kolay mıdır?

Çoğu insan için zencefil sindirimi kolay bir yiyecektir ve aslına bakılırsa diğer yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur. Tabi ki zinciri sindirmek ve işlemek konuşunda sorun yaşanıldığı raporlanan vakalar olmuştur. Eğer zencefili iyi bir şekilde sindirebileceğinizden emin değilseniz, az bir miktarla başlayın ve nasıl karşıladığınıza bakın, vücudunuzun işleyebileceğinden emin olana kadar aldığınız miktarı gittikçe arttırın.

7 – Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Zencefilin özelliklerinden biri bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Araştırmalar göstermiştir ki günlük zencefil takviyesi alan kanser hastaları, zencefil takviyesi almayan veya plasebo alan hastalarla karşılaştırıldığında kansere karşı uygulanan prosedürler sonrasında daha hızlı iyileşmektedir.

8 – Zencefilde bol vitamin bulunur mu?

Zencefil içerdiği vitaminlerden ziyade vücuda doğrudan yaptığı etkilerle bilinir. Az miktarda C ve A vitaminlerini bulundurur fakat önemli ölçüde değildir.

9 – Zencefil gaz yapar mı?

Yapmaz, hatta sindirim sisteminizde oluşan gazların nötralize edilmesine yardımcı olur ve düzenli bir şekilde zencefil çayı içmek genel olarak gaz oluşumunu azaltır.

10 – Zencefil düşük karbonhidratlı mıdır?

100 gram zencefilde 18 gram karbonhidrat bulunur, yani yaklaşık olarak %18 karbonhidrattan oluşur. Bu değeri pirinçteki %80’lik karbonhidrat oranıyla karşılaştırın. Zencefil düşük karbonhidrat diyetlerine uygundur ve daha uzun süre tok kalmanızı, düşük karbonhidrat diyetlerinden kaynaklanan güçlü açlık hislerini bastırmanızı sağlar.

11 – Zencefil susuz kalmanıza sebep olur mu?

Zencefil bir idrar söktürücü olarak çalışır, bu nedenle yeterince su içmezseniz daha çabuk susuz kalabilirsiniz. Zencefil tüketiminize karşılık gelmesi açısından fazladan bir bardak su içtiğinizden emin olun.

Kaynaklar:

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=72
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-961-ginger.aspx?activeingredientid=961
https://en.wikipedia.org/wiki/Ginger
http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/ginger

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*