Çarşamba , Kasım 20 2019
Başlangıç / Besinler / Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur (Tilia), Tiliaceae familyasından Haziran Temmuz aylarında beyazımsı-sarı renkli çiçekler açan büyük ağaçlardır. Yeryüzünde 30 kadar ıhlamur türü vardır. Genellikle kuzey yarı kürenin ılıman ve yarı tropik bölgelerinde yetişir.
   

    Çiçekler tamamen açılmadan önce brakteler (çiçek sapının kaidesinde, sapın gövdeye bağlandığı yerde bulunan yaprakçık. ) ile birlikte toplanır ve gölgede kurutulur . Ülkemizde en çok büyük yapraklı ıhlamur (T. platyphyllos) ile ikinci sırada küçük yapraklı ıhlamur (T. cordata) türü ağaçlar yetişir. Bunların öncelikle çiçek ve yapraklarının tibbi etkilerinden yararlanılır. Expektorandır. Sedasyon yapar, rahatlatıcı, yatıştırıcı ve uyku vericidir. Kadınlarda premenstural dönemde gerginlikleri giderir, dismenoreye karşı etkilidir. Diüretiktir, fazla kullanımı premedikasyon uygulanmış ve uzun süren operasyonlarda dehidratasyona neden olabilir.

Flavonoitler, uçucu yağ, müsilaj, klorojenik asit, kafeik asit içeren çiçekler,
• göğüs yumuşatıcı
• diüretik
• diaforetik
• antispazmodik
• stomaşik
• sedatif
etkilerinden dolayı soğuk algınlığı, hipokondri, migren, hazımsızlık, spazmlar, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında kullanılmaktadır. Ayrıca çeşitli güzellik müstahzarlarının bileşimine girmektedir.

    Ayrıca yapılan bir araştırmada ıhlamur çiçeğinin ve alkol ekstraktının inhibe edici etkileri, gıda kaynaklı üç patojenin, yani Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus ve Vibrio parahaemolyticus’un büyümesi üzerinde test edildi . S. aureus , ıhlamur çiçeğine karşı en yüksek hassasiyeti göstermesine rağmen , alkol ekstraktına diğer organizmalardan daha az duyarlı olduğu da görülmüştür.

Biyolojik Aktivite Üzerinde Yapılan Çalışmalar:

    Bu konuda yapılan çalışmalar çiçekler ile dal ve gövde kabukları üzerindedir. Çiçekler de antispazmodik, sedatif, antidepresan ve antienflamatuvar etkiler; dal ve gövde kabuklannda ise hipotansif, periferik vazodilatör, koroner dilatör, antispazmodik, hipokoleretik, antimikrobiyal etkiler bulunmuştur. Ayrıca ıhlamur kabuk ekstreleri üzerinde bir de toksikolojik çalışma bulunmaktadır.

ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ

    Bitki çaylarının besin değerini, yapısındaki antioksidan maddeler arttırmaktadır. Bu maddeler yaşlanma ve yaşlanmanın dejeneratif hastalıklarında anahtar rolü oynayan serbest radikallerin inaktivasyonunu sağlayan savunma mekanizmalarıdır.

    Son yıllarda yürütülen bilimsel araştırmalar bitki çaylarının ve balın taşıdıkları antioksidan etkili bileşenlerin birçok akut ve kronik hastalıkların gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

    Yapılan bir çalışmaya göre bitki çaylarına bal ilavesinin antioksidan aktiviteyi önemli ölçüde artırdığı ve günde en az 1 defa ballı çay içmenin vücudu serbest radikallere karşı koruyucu etki gösterebileceği ve özellikle oksidatif strese bağlı gelişen hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.

Kaynakça:

fabad.org.tr FABAD.Pharm.sci.,20,75-79,1995

marmara.edu.tr

Baytop,T.Türkiye’de Bitkiler ile tedavi.2.baskı İstanbul: Nobel Tıp Kitabevleri,1999;20:100-1

Inhibitory effect of linden flower (tilia flower ) on the growth of foodborne pathogenes ; Departmen of Food Engineering Faculty ,Unıversity of Ege (www.sciencedirect.com )

Hakkında: Esma Emre

Esma Emre
Merhabalar 😊 1997 doğumluyum . Gümüşhane Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak eğitimimi sürdürmekteyim. 2 yıldır Üniversitemizin Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Kulubü yönetim kurulu üyesi olarak faaliyetleri sürdürmekteyim . Umarım yazılarımı okurken keyif alırsınız 😊

Buna da bakın

yumurtanın beslenmemizde ki önemi nedir?

Yumurtanın Beslenmede Önemi Nedir?

YUMURTA   Embriyonun gelişimi için içerisinde birden fazla önemli madde bulunduran çok kıymetli bir gıdadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir