Başlangıç / Besinler / Baharatlar / Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Baharatlar Nelerdir?

Günlük hayatta hemen hemen her yemekte baharatları kullanırız . Peki bu baharatlar hakkında neler biliyoruz ? Bu baharatlar vücudumuzda nasıl etki oluşturuyor ? Tüm bunlara daha yakından bakalım.

Baharat tüketiminin güvenliği – zerdeçal, kırmızı biber ve karabiber ve bunların aktif maddeleri, hayvan alımlarında büyüme, organ ağırlıkları, azot dengesi ve kan bileşenlerinin insan alımına yakın seviyelerde beslenmedeki etkileri gözlenerek gözlemlenmiştir. Kapsamlı hayvan çalışmaları, zerdeçal / kurkumin, kırmızı biber / kapsaisin ve sarımsağın lipit metabolizması üzerindeki yararlı etkisini, özellikle üç baharatın anti-hiperkolesterolemik etkisi ve kurkumin ve kapsaisinin anti-litojenik etkisini göstermiştir. Zerdeçal / kurkumin, soğan ve kimyon tohumlarının anti-diyabetik etkileri de, kurkumin ve soğanın diyabetik nefropati üzerindeki iyileştirici etkisi ile kanıtlanmıştır.

Kurkumin (zerdeçal), kapsaisin (kırmızı biber) ve öjenolün (karanfil) antioksidan etkileri, hem in vitro hem de in vivo sistemlerde kanıtlanmış ve sonuç olarak sağlığa yararlı antienflamatuar etki, deneysel olarak indüklenen artritte belgelenmiştir. Deneysel hayvan modellerinde hipolipidemik baharatların – kurkumin, kapsaisin ve sarımsakın eritrositlerin değiştirilmiş akışkanlığı üzerindeki koruyucu etkisi kanıtlanmıştır.

Antioksidan baharatların ayrıca LDL oksidasyonunu büyük ölçüde azalttığı ve ayrıca prostaglandin ve lökotrienlerin sentezini düzenlediği gösterilmiştir. Birkaç baharatın veya ekstraktlarının ayrıca trombosit agregasyonunu faydalı şekilde inhibe ettiği bulunmuştur. Tüm bu gözlemler, pek çok baharatın ve onların aktif prensiplerinin mükemmel nutrasötikler olduğunu kuvvetle göstermektedir.

KIRMIZI ACI BİBER :

Journal of Biological Chemistry isimli dergide yayımlanan bir çalışmaya göre kırmızı acı biber , Arnavut biberinde oluğu gibi termojenik etki gösteriyor. Yani enerji ısıya dönüşüyor. Bu etkiyi tetikleyen ise içerisindeki kapsaisin maddesidir. Kapsaisin ,içeren acı biber, temas sonucu göz, boğaz ve burunda oluşturduğu tahriş ve ağızda oluşturduğu yanma hissi dışında metabolizmayı hızlandırır ve yağ metabolizmasını düzenler. Kapsaisin kısa süreliğine kendini iyi hissetmeye sebep olacak endorfin salgısını arttırır ve yüksek dozda alındığında ağrının şiddetini azaltabilir.

KEKİK:

Uçucu yağından dolayı mide sekresyonunu arttırması nedeniyle tonik ve hazmı kolaylaştırıcı olarak ve gaz söktürücü etkileri nedeniyle de mide bağırsak hastalıklarında kullanılmaktadır.
Ağız mukoza membranının iltihabı ve nefeste hoş olmayan koku varlığı
durumlarında da kullanımı bulmaktadır.
Haricen kullanımında romatizma ve soğuk algınlığında masaj yağları şeklinde ve banyo katkı maddesi olarak kullanılır.

KARABİBER :

Karabiber (Piper nigrum) baharatlar arasında en yaygın kullanılanlardan biridir
Karabiberin, özlerinin veya ana etken prensibi olan piperin’in birçok fizyolojik etkisi, son yıllarda bildirilmiştir. Diyet piperi, pankreasın sindirim enzimlerini olumlu şekilde uyararak, sindirim kapasitesini arttırır ve gastrointestinal gıda geçiş süresini önemli ölçüde azaltır.
Bilimsel literatür, karabiberin, özellikle sindirim sistemi fonksiyonunu arttırmada sağlık yararları olabileceğine dair kanıt sağlar.

KİMYON:

Shahid Sadoughi Üniversitesi’nin Tıp Bilimleri Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bu toz baharatı yemeklerinize eklemek vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca obez ve aşırı kilolu insanlar üzaerinde yapılan bir çalışmada deney grubunun içindeki kadınlar kilo, vücut kitle endeksi, bel çevresi, yağ kütlesinde önemli gelişme gösterdi ve vücut yağ oranında önemli oranda azalma görüldü. Bu kişilerin aynı zamanda açlık kolesterolü, kötü kolesterolü (LDL) daha iyi rakamlara ulaşırken iyi kolesterolleri (HDL) ise artış gösterdi. Yağsız süzme yoğurdunuzun içine bir tutan kimyon ekleyerek bir ara öğün hazırlayabilirsiniz . 🙂

Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde ; diyet kimyonu kan şekeri seviyesinin düşürdüğü ve diyabetik hayvanlar tarafından üre ve kreatinin atılımının azalmasıyla ortaya çıkan diğer metabolik değişiklikleri de engellediği görülmüştür.

TARÇIN :

Bu kahverengi kabuk, yapılan çalışmalara göre açlık glikoz seviyesini düşürerek kan şekerini dengelemeye yardımcı oluyor. Tarçın ekstraktının kan glukoz seviyesi ve lipitlerde düzenleyici bir role sahip olduğunu ve ayrıca insülin duyarlılığını geliştirerek veya ince bağırsaktaki karbonhidratların emilimini yavaşlatarak bir kan glukozunu baskılama etkisi olduğunu göstermektedir. Bir tutam tarçını sabahları kahvenize veya yulafınıza eklemeyi deneyebilirsiniz .

KARANFİL :

Obezite ve insülin direnciyle savaşmaya yardımcı olan öjenol maddesini içerir. Ayrıca ojenol maddesi ,antioksidan , antikanser ve antiflamatuar etki de göstermektedir.

Tüm bunları tüketirken dikkat etmemiz gereken şey ölçüdür. Eğer gereğinden fazla tüketirsek vücudumuzda toksik etki oluşturabilir . Bu baharatları kullanarak diyetinize lezzet kazandırır.

KAYNAKÇA :
 Cilt/Volume: 8, Sayı/Issue: 4, Sayfa/pp: 21-27, 2018 ISSN: 2146-0574, e-ISSN: 2536-4618 DOI: 10.21597/jist.409273

 Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi Journal of the Institute of Science and Technology 8(4): 21-27, 2018

 TODAY NUTRİTİON : Ocak-Şubat 2010 - Cilt 45 - Sayı 1 - p 43-47

 Black Pepper and its Pungent Principle-Piperine: A Review of Diverse Physiological Effects ,K. Srinivasan,Pages 735-748 

Food Research International,volume 38,Issue 1 , January 2005 , Pages 77-86

 Department of Biochemistry and Nutrition, Central Food Technological Research Institute, Cheluvamba Mansion, Mysore 570 020, India

 Journal of Ethnopharmacology,volume 104,Issues 1-2 ,8 March 2006 ,pages 119-123,Anti-diabetic effect of cinnamon extract on blood glucose in db/db mice

 Antidiabetic influence of dietary cumin seeds (Cuminum cyminum) in streptozotocin induced diabetic, Volume 18, Issue 1, January 1998, Pages 131-142

 Effect of the cumin cyminum L. Intake on Weight Loss, Metabolic Profiles and Biomarkers of Oxidative Stress in Overweight Subjects: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial
Taghizadeh M.a · Memarzadeh M.R.b · Asemi Z.a · Esmaillzadeh A.c, d 

 Dr.MEHMET ÖZ ; (baharatlarla ilgili makalesi )

Hakkında: Esma Emre

Esma Emre
Merhabalar ... Gümüşhane Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 4. sınıf öğrencisiyim . Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili daha bilgilendirici olmak adına sizler için araştırmalar yapmaktayım umarım okurken keyif alırsınızzz :)

Buna da bakın

ALTIN MUCİZE: ZERDEÇAL

Altın Mucize: Zerdeçal

      Turmeric ya da hint safranı olarak da bilinen bilimsel adı Curcuma longa …

2 yorumlar

  1. Merhabalar gerçekten çok faydalı bilgiler paylasiyorsunuz teşekkürler Allah yolunuzu açık etsin inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir