Başlangıç / Beslenme Tavsiyeleri / SINAV DÖNEMİNDE BESLENME

SINAV DÖNEMİNDE BESLENME

SINAV DÖNEMİNDE BESLENME

    Öncelikle Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

    Beslenme’ nin beyin gelişimine etkisi daha anne karnındayken başlar.

    Yetersiz beslenme beyin gelişimini iki mekanizma ile etkilemektedir. Birincisi; beyin süreçlerini doğrudan etkiler ikincisi ise çocuğun davranış ve tecrübelerini dolaylı olarak etkiler. Aslında sadece sınav döneminde değil , hayatımızın her anında sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz.

 

    Yapılan araştırmalara göre adölesanlarda öğün atlama ve düzensiz öğün yapma alışkanlığının sık görüldüğü bilinmekte ve bu durum özellikle obeziteye neden olabilmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde beslenme alışkanlıklarına baktığımızda öğrencilerin %61.1’inin (erkek %42.7; kız %57.3) öğün atlama alışkanlığının olduğu ve en çok atlanan öğünün kahvaltı olduğu belirlenmiştir. Ülkemizde adölesan dönemde beslenme alışkanlıklarını saptamaya yönelik yapılan çalışmalarda da en sık atlanan öğün kahvaltıdır.
    Buna ek olarak, düzenli kahvaltı alışkanlığının diyetin kalitesini ve bilişsel performansı geliştirmeyle ilişkili olduğu başka çalışmalarda da gösterilmiştir .

SINAVA HAZIRLIK DÖNEMİ

    Sınava hazırlık döneminde beslenmemize dikkat etmemiz sınav başarısında önemli bir yer tutar .
Uygun aralıklarla beslenmek , öğün atlamamak günde en az 3 ana , 3 ara öğün şeklinde toplamda 6 öğünü aksatmamak çok önemlidir. Beynimiz özel bir organdır. Çalışması için şekere (glikoz) ihtiyaç duyar ve bunun düzenli olarak kanla beyine aktarılması gerekir. Gece boyunca aç kalan vücudumuz sabah kahvaltısıyla beynimizin acil glukoz ihtiyacını karşılayacak duruma gelecektir. Dengeli bir biçimde meyve ve sebzelere ağırlık vermek, et, balık, yumurta, süt ürünleri, tahıl ürünleri ve bakliyat tüketmek, tek tip beslenmeden vazgeçmek sağlıklıdır. Yüksek şeker içermeyen çilek, elma muz gibi meyveler, peynir, yoğurt, yumurta, az şekerli meyve suları, sınırlı miktarlarda kuru yemişler ve kuru üzüm gibi besinlerin karışımı en ara öğünler için de en uygun seçimdir. Vücudumuzun demir ve B vitaminlerine ihtiyacını karşılamak için etler, tahıllar, yumurta, balık ve kuru yemişler yeterli olacaktır.

SINAV GÜNÜ NASIL BESLENİLMELİ ?

    Öncelikle sınava kesinlikle aç ve susuz gidilmemelidir.

    Beynin gerekli enerji ve sıvı ihtiyacını karşılayacak şekilde dengeli bir kahvaltı yapılmalıdır . Dolayısıyla sınav öncesi besinlerimiz bir miktar şeker veya şekere dönüşebilecek besinler içermelidir. Çok yüksek şeker içeren besinler ise önce kan şekerini yükseltirken bir süre sonra düşmesine neden olarak sınavın ortalarında kanda glikoz eksikliğine yol açabilir. Dolayısıyla şeker miktarı çok yüksek besinler yerine şekere yavaş dönüşebilen tahıllar ve protein içeren besinlerin tüketilmesi uygundur.

    Kafein alımında da dikkatli olunması gerekir . Kahve ve çok miktarda çay başlangıçta uyarıcı etki yapabilir ancak daha sonra aşırı heyecan, sinirlilik ve huzursuzluk nedeni olabileceğinden dikkatle tüketilmelidir. Yeterince su mutlaka alınmalıdır. Ancak aşırıya kaçmak sınav sırasında rahatsızlık ve dikkat dağılmasına yol açabilir. Sınav sırasında dikkat etmemiz gereken en önemli husus dikkatimizi vücudumuza değil sınava vermek olacaktır. Dolayısıyla midemizi aşırı dolduracak veya tersine açlık hissi doğuracak şekilde beslenmemeliyiz. Yeterli su almalıyız.

    Tüm bunlara dikkat ettikten sonra stres ve kaygı düzeyimizi dengede tutabilirsek hiç birşey imkansız değildir !

 

 

 

Kaynakça:

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü
Electronic Journal of Vocational Colleges
Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi Cilt 4 Sayı1 (2017)
Prof. Dr. Şevket Ruacan / Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Sınav Döneminde Beslenme Yazısı
TAF Prev Med Bull 2011; 10(3): 361-368

Hakkında: Esma Emre

Esma Emre
Merhabalar ... Gümüşhane Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 4. sınıf öğrencisiyim . Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili daha bilgilendirici olmak adına sizler için araştırmalar yapmaktayım umarım okurken keyif alırsınızzz :)

Buna da bakın

HIV/AIDS ve Beslenme Nasıl Olmalı ?

İnsan immün yetmezliği virüsü (HIV) enfeksiyonunda ve ileri safhası olan edinilmiş immün yetmezlik sendromu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir