Cumartesi , Aralık 14 2019
Başlangıç / Genel / Tatlı krizi nedir ? Nasıl başa çıkılır ?

Tatlı krizi nedir ? Nasıl başa çıkılır ?

TATLI KRİZİ NEDİR NASIL BAŞA ÇIKILIR

     İlk önce çılgınca tükettiğim şeker nedir ?
Şeker bir besin midir ? Yaşamamız için şeker tüketmek zorunda mıyız ? Bunları cevaplayalım .

     Vücudumuzun temel besin öğeleri ; karbonhidrat , protein , yağ , su ,vitamin ve mineraldir . Şeker bunların arasında yoktur. Çünkü zaten vücudumuz kendi şekerini aldığımız diğer besinlerden üretebilmektedir . Ekstradan dışarıdan rafine şeker almamıza gerek yoktur . Amsterdam sağlık servisi başkanı Paul van der Velpen’e göre ” ŞEKER günümüzün en tehlikeli uyuşturucusudur ” ve şekerli yiyecekleri tüketenler bu tehlikenin farkında olmalıdır . Yapılan bir deneyde kana enjekte edilen şekerin beyinde eroin ve kokaine tepki veren aynı haz merkezini harekete geçirdiği görülmüştür .

     Tüm yiyecek ve içeceklerin yaklaşık% 75’i çok çeşitli formlarda ilave şeker içerir. Alkolsüz içeceklerin tüketimi 1950’den bu yana beş kat arttı. Meta-analizler, şekerli tatlandırılmış içeceklerin (SSB’ler) tüketiminin diyabet riski, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. 6 ay boyunca günde iki şekerle tatlandırılmış içeceklerin içilmesi metabolik sendrom ve yağ karaciğerinin özelliklerini tetikledi. 6 ay ila 2 yıl süren çocuklarda ve yetişkinlerde yapılan randomize kontrollü çalışmalar, alkolsüz içecek alımının azaltılmasının kilo alımını azalttığını göstermiştir. Kalorili tatlandırılmış içeceklerin tüketimi artmaya devam etmesi ve obezite salgını, metabolik sendrom ve yağlı karaciğer hastalığında rol oynamıştır. Meşrubat alımının azaltılması daha az kilo alımı ile ilişkilidir.

Peki tatlı krizi nedir ? Neden tatlı krizleri yaşarız ?

    Tatlı krizi , tok yada açken yoğun tatlı yeme isteği olarak tanımlanabilir.
Şekeri bir süre hiç tüketmediğimizde şeker yeme ihtiyacı duymayız . Fakat bazen öyle anlar gelir ki şekerli bir şeyler tüketmek için çılgına dönebiliriz .
Bunun birçok sebebi olabilir . Eskiden beri gelen şekerli beslenme alışkanlı , veya psikolojik şekerli birşeyler tükettiğinizde mutlu hissettiğiniz için olabilir veya insülin mekanizmasında ki bir bozukluktan kaynaklanıyor olabilir .

Tatlı krizlerimi nasıl bastırabilirim ?
• Tatlı krizleriyle mücadele aslında çokta zor değil . Yoğun tatlı krizi yaşamamak için az az sık sık beslenebilirsiniz yani öğün sayınızı arttırıp ara öğünlerde posa oranı yüksek sebze meyve tercih edebilirsiniz .
• Ayrıca bol su içmeye özen göstermeli , stresten uzaklaşmalısınız .
• Özellikle diyabet sorununuz varsa aç karnına meyve yememelisiniz . Mutlaka yanına protein tüketmelisiniz .(meyve + yoğurt lezzetli ve dengeli bir öğün olabilir. )
• Kafein tüketimini azaltmalısınız .
• Basit karbonhidratlardan kaçınmalı komplex karbonhidratlara yönelmelisiniz .(ilk olarak sığındığımız çikolatanın basit şeker olduğunu unutmayalım.)
• Şekersiz sakız çiğnemekte krizle başa çıkmada etkili olur .
• Dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz .

Tatlı krizlerine rafine şekersiz tarifler 🙂

    Bitter çikolatalı kuru meyveler : 2-3 adet kuru kayısıyı benmari usulü erittiğimiz bitter çikolataya (bitter çikolatanın acısını sevmeyenler içerisine çok az yağsız süt koyabilir)  batırıp ardından 15 dakika buzlukta bekleterek lezzetli bir ara öğün oluşturabiliriz. ( yaz aylarında bu tarifi sevdiğiniz taze meyvelerle de yapabilirsiniz.) 

    Kurutulmuş meyveli fındıklı toplar: Kuru meyveleri haşlayıp  içine (isteğinize göre tarçın ekleyebilirsiniz)  3-4 adet fındık ekleyerek  karışımı rondodan geçirin ve top şeklini verdiğinizde artık lezzetli ara öğünümüz hazırr 🙂

   Tarçın: Kan şekerini düzenlemede etkili olduğu için sütünüze , yoğurdunuza tarçın ekleyebilirsiniz .

Kaynakça
1. Dietary Sugar and Body Weight: Have We Reached a Crisis in the Epidemic of Obesity and Diabetes?
3. Nizamettin Sırrı Kazancı , ŞEKER kitabı , syf ;91 , 92,93,94 
4. Diyetisyen Dilara Koçak ( tatlı krizi yazısı )

Hakkında: Esma Emre

Esma Emre
Merhabalar ... Gümüşhane Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimimi sürdürmekteyim. 3 yıldır Üniversitemizin Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Kulubü yönetim kurulu üyesi olarak faaliyetleri sürdürmekteyim . Umarım yazılarımı okurken keyif alırsınız :)

Buna da bakın

izotiyosiyonatlar

İzotiyosiyonatların Önemi Nedir?

Epidemiyolojik veriler yüksek sebze ve meyve alımı ile düşük kronik hastalık riski arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir