Perşembe , Aralık 12 2019
Başlangıç / Popüler Beslenme / Diyet Çeşitleri / Vejetaryen Beslenmenin Hastalıklar Üzerine Etkisi

Vejetaryen Beslenmenin Hastalıklar Üzerine Etkisi

Vejetaryen Beslenmenin Hastalıklar Üzerine Etkisi

   Vejetaryen beslenme nedir ?

    Vejetaryen beslenme,genel anlamda hayvansal ürünlerin tüketilmediği bir beslenme çeşididir.Farklı yaş gruplarındaki bireylerde bireysel tercihlere bağlı olarak görülebilir.Genellikle hayvanlara zarar vermemek, hayvansal besinleri sevmeme, kronik hastalıklardan korunma veya dini inançlar gibi nedenlerden dolayı tercih edilir.

    Vejetaryenlik denilince akla ilk et ve et ürünlerini yememek gelse de durum biraz farklıdır.Vejetaryenlik de kendi içinde sınıflandırılabilir.Balık yiyebilen vejetaryenler pesketeryan, kırmızı et yemeyenler semi-vejetaryen, sadece yumurta ve süt tüketen vejetaryenler lakto-ovovejetaryen, süt tüketmeyen ama yumurta yiyenler ovo-vejetaryen, yumurta yemeyen ama süt tüketenler lakto-vejetaryen olarak adlandırılır.

Hastalıklar Üzerine Etkisi Nelerdir?

Vejetaryen beslenen kişiler bitkisel kaynaklı besinlerden ihtiyaç duyduğu enerjiyi, proteini,vitamin ve mineralleri sağlayabilirse bu beslenme alışkanlığı sayesinde kalp hastalıkları, kanser, hipertansiyon, diyabet,obezite gibi hastalıklardan korunması mümkün olur.Bu kişilerde düşük doymuş yağ alımı, posa ve antioksidanlardan zengin diyetlerin uygulanması bu hastalıklardan korunmanın en önemli nedenidir.Vejetaryen beslenme düzenlerinin kardiyovasküler hastalık riskini %40 azalttığı belirlenmiştir.

Vejetaryen beslenme ve diyabet arasındaki ilişkiyi tespit etmek için yapılan bir çalışmada vejetaryen diyetlerin, Tip2 Diyabetli hastalarda hipokalorik diyete göre açlık plazma glikozu, HBA1C, kan lipitlerinde azalmaya ve daha fazla kilo kaybına yol açtığı gözlenmiştir.Bir başka araştırma olan Adventist Sağlık Çalışmasına göre bir grup kadın ve erkek katılımcılar vegan , lakto-ovovejetaryen , pesketeryanvejetaryen olarak gruplandırılmıştır. İki yıl sonra bu grup içinde yapılan ankete göre diyabetin gelişimi ile ilgili verilere bakılırsa diyabet insidansında belirli oranda azalma olduğu belirlenmiştir.

Yapılan bir diğer çalışmaya göre de vejetaryen bireylerden ve vejetaryen olmayan bireylerden alınan tükürük örneklerinin antimikrobiyal aktivitesini belirlemek için klinik olarak önemli dört bakteri incelenmiş.Elde edilen sonuçlara göre vejetaryenlerden elde edilen tükürük,vejetaryen olmayanlara kıyasla Staphylococcus aureus, Klebsiella oxytoca, Pseudomonas aeruginosa ve Eschericha coli  bakterilerinin büyümesinde inhibe edici olmuştur.Bu da vejetaryen beslenmenin antimikrobiyal ve antioksidan kapasitesiyle ilgili bulgular vermektedir.

Vejetaryenlerde ;düşük oranda doymuş yağ tüketimi, yüksek oranda sebze,meyve,baklagiller, kuruyemiş ve kepekli ürünlerin alımının çok olması ve bu besinlerin yüksek oranda lif içermesi sebebiyle kolesterol düşürücü bir etki yapmaktadır.Hayvansal ürünlerde ise yağ,kolesterol,hayvansal kaynaklı proteinler yüksek oranda bulunur.Hayvansal kaynaklı proteinlerin tüketiminin çok olması diyabet gibi kronik hastalıklara yol açabilir.Bu tarz besinleri az tüketen vejetaryenlerde diyabet prevelansı azalmakta ve yapılan araştırmalarda bunu teyit etmektedir.

Vejetaryen Beslenme Sağlıklı  Mı ?

Bu beslenme şekli için sağlıklıdır veya sağlıklı değildir gibi bir yargıda bulunmak doğru değildir.Avantajlarının olduğu yönleri de sakıncalı olduğu yönleri de vardır. Genel olarak yapılan çalışmalar incelendiğinde bu beslenme şeklini uygulayan bireylerde kronik hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu dolayısıyla da yaşam süresini daha uzun olduğu görülmektedir.

Vejetaryenler ciddi megaloblastik anemi, nörolojik sorunlar ve depresyon gibi sorunlara yol açan B12 eksikliğine ve demir eksikliğine yatkındırlar.Düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırmaları ve gerektiği takdirde takviye almaları gerekir.Sağlıklarını korumak ve kronik hastalıklardan korunmak için doğru planlanmış, vitD , omega3 yağ asitleri,kalsiyum,çinko ve demir ihtiyaçlarını karşılayabilecek dengeli bir diyet uygulamaları önerilir.

 

Kaynakça

-Vegetarian Dietary Patternsand Cardiovasculer Disease-Hana Kahleova , Susan Levin ,Neal D. Bernard

-VegetarianDiets in People With Type2 Diabetes-Hana Kahleova ,Terezie Pelikanova

-SoliveryDefenceSystemAlters in Vegetarian -Nour Amirmozafari, Houra Pourghafor, Reyhaneh Sariri

-Vejetaryen Beslenme ve Sağlık Üzerine Etkileri-Tülay Özcan ,Serap Baysal

Hakkında: Ayşe Sena Ince

Ayşe Sena Ince
Herkese Merhaba ?Fırat Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 3.sınıf öğrencisiyim.Büyük bir istekle seçtiğim bu bölümde hayallerine ulaşmak isteyen bir diyetisyen adayı olarak ; öğrendiğim , araştırdığım bilgileri sizinle paylaşmak icin buradayım.Sağlıkla kalın?

Buna da bakın

Yüksek Proteinli Diyetler

Yüksek Proteinli Diyetlerin Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

    Diyette proteinlerin varlığı; vücut proteinlerinin sentezlenmesi, sinyallerin iletimi, glisemik düzen, doygunluk, hormon uyarımı; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir