Başlangıç / Besinler / Yeme Bozukluklarının Psikolojik Nedenleri

Yeme Bozukluklarının Psikolojik Nedenleri

Beslenme; Harcadığımız enerjiyi karşılamak için almamız gereken kaloriyi besinlerle almamızı sağlayan eylemdir. Fakat kişinin fiziksel ve ruhsal durumlarına bağlı ayrıca çevrenin ve medyanın da etkisi ile beslenme konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Kişi kendini kilolu hissedip kilo verme çabasına girebiliyor ve bunun sürekli devamı halinde anoreksiya nevroza denen manken hastalığına yakalanabiliyor. Bunun diğer versiyonu olan yedikten sonra kendini kusturup zayıf kalma hastalığı olan Bulimia Nevrozaya da yakalanabiliyor. Bir de bunların zıttı olan daha çok erkeklerde ve yaşlı bireylerde görülen Binge Yeme Bozukluğu denen Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu var. Bu bozuklukta kişi bir oturuşta 10.000 kalori alacak şekilde yemek yiyebilir. Bunda genelde yedikten sonra kendini kusturma görülmez.

Anoreksiya Nevroza ve Psikolojisi

Uzmanlar, anoreksiyanın psikiyatrik hastalıklar arasında intihardan sonra en fazla ölüme neden olan hastalık olduğunu belirtiyor. Onlara göre bu hastalığın temelinde kişinin 3-6 yaşlarında annesiyle bağlanma problemi yaşamış olma ihtimali var. Psikiyatri Uzmanı Mahir Yeşildal bu konu hakkında en temelde kişinin annesiyle yaşamış olduğu sıkıntılar ve çatışmalarda sağlıklı savunma mekanizmaları olmadığı için baş edemediğini ve buna bağlı bedeninin mükemmelliğine ulaşmak için çabaladığını ifade ediyor. Anne babaları boşanmış veya sorun yaşayan çocuklarda da hastalığın görülme oranı yüksek. Medyanın sürekli olarak mankenleri fiziği güzel kişileri göstermesi, toplumun kilo alan kişileri yargılaması, zayıf olunca her şeyin mükemmel olacağını zannetme hissiyatı da kişilerin bu hastalığa yakalanmasına sebebiyet verebilmektedir. Oysaki bir insanın değeri asla bedeni üzerinden değildir bu düşünceler kişileri psikolojik olarak derinden etkileyebilir.

Bulimia Nevroza ve Psikolojisi

Bulimia nevroza stres, üzüntü, kızgınlığa bağlı olarak başlayabilir. Kilo almamak için yapılanlar, hastanın yaşamını kontrol altında tutmanın ve stresini hafifletmenin yoludur. Bazı hastalar hayatta sadece bedenlerini kontrol edebildiklerini düşünerek bu şekilde yediklerini kusarak kilolarını korurlar. Kişinin çocukken yaşamış olduğu istismar, ebeveyninin aşırı ilgili veya ilgisiz olması, iş veya okul hayatında yaşadığı stres, ailede bulimia bireyin olması da hastalığa neden olabilir. Yine anoreksiyada olduğu gibi mükemmel bedene ulaşma isteği de bu hastalığı tetikler.

TYB ve Psikolojisi

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu olan hastaların dikkati çeken bir özelliği, eşlik eden psikopatolojileri sıkça sergilemeleridir. Normal kilolu
ve obez kontrol gruplarıyla karşılaştırıldıklarında; daha
yüksek oranda depresyon, anksiyete, kızgınlık, dürtü
kontrolünde zorluk ve çeşitli psikiyatrik eş tanılar gösterdikleri belirtilmektedir. Bu psikiyatrik tanılar arasında,
majör depresyon ilk sıralardadır.

Bu bireyler hem duygusal hem de fiziksel olarak yemeyi kontrol edemezler. Yeme sonunda pişmanlık duyarlar. Gençlerde bu bozukluk kendini depresyon ile beraber gösterirken yaşlılarda daha çok stresli bir hayatın sonucu olarak görülebilir. Kişi depresyon ve stresle ne kadar çok yemek yerse o kadar baş edebileceğini düşünebilir.

Kaynakça

PUBMED
Bulik CM, Sullivan PF, Kendler KS. Medical and psychiatric morbidity in obese women with and without binge-eating. Int J Eat Disord 2002; 32; 72-78.

Hakkında: Merve Nur Yıldız

Merve Nur Yıldız
İsmim Merve Nur. 20 yaşındayım ve Konyalıyım. AFSÜ Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisiyim. Bu bölümü kendi isteğimle seçtim. Hedefim psikodiyet alanında veya akademisyenlikte ilerlemek.

Buna da bakın

Kafein Yağ Yakımını Hızlandırır Mı?

Kafein Nedir? Kafein,gün içerisinde fark etmeden sıkça vücudumuza aldığımız bir etken maddedir.Kafein tüketiminin en yaygın …

4 yorumlar

  1. Avatar

    Gerçekten çok iyi olmuş,bence ilerde daha farklı yazılarda yazmalısın 😄

  2. Avatar

    Tebrik ederim. Çok güzel bir anlatım olmuş. 👏🏻👏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir