Başlangıç / Anne & Çocuk / Çocukluk Çağı Beslenmesi / Okul Öncesi ve İlkokul Çağındaki Çocuklarda Balık Tüketimi Neden Öneriliyor ?

Okul Öncesi ve İlkokul Çağındaki Çocuklarda Balık Tüketimi Neden Öneriliyor ?

Okul Öncesi ve İlkokul Çağındaki Çocuklarda Balık Tüketimi Neden Öneriliyor ?

    Büyüme ve gelişmeye oldukça faydası olan balık tüketiminin önemi çocuklar için her geçen gün artmakta , ebeveynlerde çocukları için farkındalık gösteriyor .

Peki hangi sıklıkla çocuklarımız balık tüketmeli ?

    Çocukların haftada 2-3 kez balık tüketimi yeterli olarak biliniyor . Çocuklara balığı nasıl sevdiririzi bulmakta bizlere düşüyor çeşitli salatalarla renkli sunumlar hazırlayarak tükettirmek onlara balık tüketme alışkanlığı kazanmasında oldukça yarar sağlayacaktır.Makarna veya sevdiği yiyeceklerle birleştirip tüketmesini sağlayabilirsiniz.
Peki çocuklar için porsiyon olarak ne kadar balık yeterli gelir ?

Peki porsiyon olarak ne kadarı yeterli gelir ?

    Her öğünde 1-2 yaşlar için 30 gram, 3-6 yaşlar için 45 gram, 6 yaş üstü için ise 60 gram balığın yeterli olduğu biliniyor .
    Çocuklarımızın sofrada sıkça balık görmesi onu balık tüketimine daha eğimli hale getirecektir. Çünkü çocuklarımız bizden ne görürlerse onları tüketilirler.

    Balık tüketimi buğulama , fırında , haşlama yada yağsız tavada pişirme şeklinde tüketilmelidir , kızartma balığın besin değerini düşürdüğü için tercih edilmemelidir. Taze balık tüketimine dikkat edilmelidir.

    Oldukça yararlı bir besin olan balığın demir , çinko , A , B ve D vitaminleri gibi elzem vitaminlerin yanısıra elzem vitaminleri içermesiyle birlikte uzun zincirli yağ asitlerinden omega-3 yağ asitlerini içermesi çocuklarımızın gelişiminde sayısız fayda sağladığını gösteriyor .

    Balık tüketimi gebelikte,emziklilikte ve çocukluk çağında da yer alması büyüme ve gelişmeyi olumlu yönde etkilemektedir.

    Çocuklarda düzenli balık tüketimi dikkat eksikliği , hiperaktivite , öğrenme güçlüğü , konsantrasyon zayıflığı ve duygusal dengesizliğin azalmasına yardımcı oluyor .

    Balık vücutta üretilemeyen ve bu nedenle besinler yoluyla vücuda alınması gereken yağ asitlerinden olan çoklu doymamış yağ asitleri, EPA ve DHA nın en önemli kaynaklarından. EPA ve DHA; ülkemizde oldukça sık görülen kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada oldukça önemlidir.

    Yenidoğan ve süt çocukluğu döneminde ise immün sistemin gelişmesine katkı sağlıyor.
Çocuklarımızın sağlıklı büyümesini ve kemik gelişimini sağlamak için düzenli olarak balık tükettirelim .

Kaynakça:

Güncel Pediatri Dergisi 6, 121-122, 2008

Daviglus, M.L., Stamler, J., Orencia, A.J., Dyer, A.R., Kiang, L., Geenland, P.W., Molly, K., Morris, D., Shekelle, R.B. (1997). “Fish Consumption and the 30-Year Risk of Fatal Myocardial Infarction”, The New England Journal of Medicine, 336 (5): 1046-1053.

DeFilippis, A.P., Sperling, S.S. (2006). “Understanding Omega-3s’”, American Heart Journal, 151 (3): 564-570

Hakkında: besinler

besinler

Buna da bakın

Kistik Fibrozisli Çocuklarda Tanı, Tedavi ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kistik Fibrozisli Çocuklarda Tanı, Tedavi ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

    Epitel hücre membranlarındaki kistik fibrozis(KF), transmembran regülatör adındaki proteinin defekti sonucu klor kanalının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir