Başlangıç / Besinler / Ejderha Meyvesi (Pitaya)

Ejderha Meyvesi (Pitaya)

Ejderha Meyvesi Nedir ?

    Ejderha meyvesi, son yıllarda giderek daha popüler hale gelen tropikal bir meyvedir. Bitki, Güney Meksika ve Orta Amerika’ya özgüdür ama bugün dünyanın hemen her yerinde yetişiyor. Pitaya, pitahaya ve çilekli armut da dahil olmak üzere birçok isimle bilinir. Genelde sarı, beyaz ve kırmızı pitaya türleri bilinir. Tadı çilek ve armudun kombinasyonu gibidir.

Besin Değerleri

    Ejderha meyvesi az miktarda çeşitli besinler içerir. İyi bir C vitamini ve demir kaynağıdır.

  100 gramlık bir porsiyon için besin değerleri;

 • Kalori: 52
 • Protein: 1.1 gram.
 • Yağ:0.4 gram.
 • Karbonhidratlar:11 gram.
 • Fiber:3 gram.
 • C Vitamini:RDI’nın% 34’ü.
 • Demir:RDI’nin% 10.6’sı.
 • Tiamin:RDI’nin% 2.7’si.
 • Riboflavin:RDI’nin% 2,9’u.

    Ejderha meyvesi, lif içeriği yüksek olan ve C vitamini için RDI’nın üçte birinden fazlasını sağlayan düşük kalorili bir meyvedir.

Antioksidanlar İçerir

    Ejderha meyvesi birkaç çeşit antioksidan içerir. Bunlar hücreleri, kronik hastalık riski ve yaşlanmaya bağlı olan serbest radikaller olarak adlandırılan dengesiz moleküllerden koruyan bileşiklerdir.

Beyaz kısmında bulunan başlıca antioksidanlardan bazılarıdır:

 • Betalainler:Koyu kırmızı pigmentlerin LDL kolesterolünün oksitlenmesini veya hasar görmesini engellediği gösterilmiştir.
 • Hidroksisinnamatlar:Bu bileşik grubu, test tüpü ve hayvan çalışmalarında anti-kanser aktivitesi göstermiştir.
 • Flavonoidler:Bu büyük, çeşitli antioksidanlar grubu, beyin sağlığını daha iyiye götürdüğünü ve kalp hastalığı riskini azalttığını göstermiştir

Pitaya’nın Sağlığa Faydaları

    Hayvan çalışmaları, ejderha meyvesinin çeşitli sağlık durumları için fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Bunların birçoğu yüksek miktarda C vitamini, lif ve antioksidanlara bağlı olabilir.

 • Ejderha meyvesinin hem kırmızı hem de beyaz çeşitlerinin obez farelerde insülin direncini ve yağlı karaciğeri azalttığı gösterilmiştir. Bir çalışmada, fareler yüksek yağlı bir diyetle beslendi. Kısmen bağırsak bakterilerinde yararlı değişikliklere yol açtı. Karaciğer yağı, insülin direnci ve inflamasyonu azaltmıştır.
 • Başka bir çalışmada, meyveden alınan bir ekstrakt ile tedavi edilen diyabetik sıçanların, serbest radikal hasarının bir işareti olan malondialdehid’de% 35’lik bir azalma olmuştur. Ayrıca kontrol grubuna kıyasla daha az arteriyel sertliğe sahipti.

Kanseri Önlemede Yardımcı

   Ejderha meyvesi üzerine yapılan yeni bir  çalışma, bu meyvenin kolon kanseri gibi kanserleri önlemede yardımcı olabileceğini göstermiştir.  Araştırmaya göre, bu meyvelerde bulunan karoten ve likopen, bir dizi anti-karsinojenik kaliteye bağlı olan güçlü antioksidanlardır.  Prostat kanserinin ve vücuttaki tümörlerin büyüklüğünün azaltılmasına yardımcı olurlar. Temel olarak, ejderha meyveleri bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Sindirim

    Food Chemistry dergisinde yayınlanan araştırmalar, ejderha meyvelerinin, laktobasil ve bifidobakteriler gibi bağırsak bakterilerinin büyümesini desteklemeye yardımcı olan oligosakkaritler açısından zengin olduğunu da öne sürmektedir. Tayland’daki doğal prebiyotikler üzerine yapılan bu çalışma, meyvenin sindirim için önemli olan sağlıklı bağırsak florasının artmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

    Ejderha meyveleri önemli ölçüde yüksek lif içeriğine sahiptirler, bu da bağırsak hareketlerini yoğunlaştırabilecek, sindirim sistemi boyunca pürüzsüz geçişi kolaylaştıracak, peristaltik hareketi uyarabilen ve sindirim suyunun serbest kalmasına neden olabilecekleri anlamına gelir.  Pitaya  kabızlık, irritabl bağırsak sendromu ve hatta kolorektal kanser gibi durumların önlenmesine yardımcı olur.

Diyabeti kontrol eder

    Ejderha meyvesinin düzenli tüketimi, tip 2 diyabetikler ve prediyabet hastaları için faydalı olan kan şekeri düzeylerinde bir azalma gösterir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, prediabetikler de ejderha meyvesini yemeyen kişilere kıyasla kan şekeri seviyelerinde gözle görülür bir düşüş gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, ejderha meyvesinin daha fazla tüketildiği prediyabetikler de kan glikozu seviyesinin daha fazla azaldığı gözlenmiştir.

Anemiyi Önler

    Ejderha meyvelerinde bulunan demir, anemik bireylerde hemoglobin seviyelerini arttırır. Ayrıca hayati organların oksijenlenmesini sağlayan kırmızı kan hücrelerinin (RBC) üretimine yardımcı olur.

Cilt bakımı

    Ejderha meyvesinde ki antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak yaşlanma belirtileriyle savaşır. Ayrıca güneş yanığı, sivilce ve kuru cilt tedavisinde de yardımcı olurlar. Bu meyvelerdeki C vitamini, özellikle cildi aydınlatır.

NOT: Günlük meyve sularına kurutulmuş ejderha meyvesi tozu eklerseniz cildiniz daha parlak olacaktır.

Metabolizmayı artırır

    Vücudumuzun sağlıklı işleyişi için protein alımı çok önemlidir ve ejderha meyvesi iyi bir protein kaynağıdır.  Enzimler tarafından metabolize edilen proteinler hücre onarımını hızlandıran, güç ve metabolizmayı artıran, kilo kaybına yardımcı olan ve kas kütlesini artıran kullanılabilir proteinlere dönüşür

Kardiyovasküler Sağlık

    Ejderha meyvesi magnezyum açısından zengindir  ve sağlıksız doymuş yağ içermez. Bu, vücutta daha yüksek seviyelerde HDL (iyi kolesterol) ve daha düşük LDL (kötü kolesterol) seviyelerine yol açar. Arterler ve damarlardaki plağın oluşma olasılığı daha azdır, dolayısıyla ateroskleroz, kalp krizi ve felç geçirme şansınızı azaltır.

Saç Bakımı

    Ejderha meyvesi yemek ya da günlük diyetinize ejderha meyvesi özü tozu ekleyerek saçınızın beslenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar. Yapay saç renginde bulunan kimyasallarla saçlara verilen zararı tedavi eder. Ayrıca, dokuyu iyileştirmeye ve ışıltıyı saçınıza geri döndürmeye yardımcı olur.

Anti-inflamatuar Özellikleri

   Ejderha meyvesi tozu, artritinin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özellikler açısından zengindir.

Göz bakımı

    Ejderha meyvesinin, karaciğerde bulunan bir protein olan insan sitokromu P450’nin büyümesini inhibe ettiği bilinmektedir. Bu protein genellikle konjenital glokomun oluşumu ile bağlantılıdır. Ayrıca,  Food Chemistry dergisin de yayınlanan araştırmaya göre, bu meyvede beta-karoten içeriği, gözlerin zararlı serbest radikallerden korunmasını sağlayarak maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Güçlü Kemikler ve Dişler

    Ejderha meyvesinde ki yüksek kalsiyum içeriği kemiklerinizi sağlıklı tutar, kemik mineral yoğunluğunu artırır ve osteoporozu önler. Tufts Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, meyveler ve sebzeler açısından zengin bir beslenmenin doğru besin, protein ve kalsiyum karışımının kemik yoğunluğunu arttırdığını gösterdi.

    Böylece ejderha meyvesi yemeniz diş etlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur ve dişlerinizi bozulmadan koruyabilir, kırılgan olmalarını önler, böylece her zaman parlak bir gülümsemeyle parlayabilirsiniz.

Gebelik

    Ejderha meyvesi, demir, B vitaminleri ve folat bakımından zengin olduğu için hamile kadınlar için çok faydalıdır.  B vitaminleri ve folat, doğum problemlerini önler ve enerjiyi artırır.

    Ayrıca, ejderha meyvesinin hafif laksatif özellikleri dışkıyı gevşetmeye ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Dahası, içindeki kalsiyum içeriği fetüsün kemik gelişimine yardımcı olarak sağlıklı bir hamilelik sağlar. Yüksek seviyelerde kalsiyum ve magnezyum da menopoz sonrası kadınlarda osteoporozla savaşmaya yardımcı olur.

Bilişimi artırır

    Ejderha meyveleri eser miktarda B vitamini içerir ve her ikisi de hücre zarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Vitaminlerin bu aktivitesi, bilişsel bozuklukların ortaya çıkmasını önler ve beyniniz Einstein gibi işlevini korur!

Sağlıklı Atıştırmalık

    Taze meyve sağlıklı olsa da,  ejderha meyvesi  yetişkinler ve çocuklar da dahil olmak üzere herkes için sağlıklı bir atıştırmalık seçenektir. Meyve mevsimlik olduğundan, smoothie, granola, yoğurt ve çiğ tatlılarda dondurularak kurutulmuş ejderha meyve tozunu da kullanabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Franziska Sritzel RDE, CDE .” What is Dragon Fruit And Does It Have Health Benefits” (26/06/2016)

 Plos Bir.  ”White Pitaya (Hylocereus undatus) Juice Attenuates Insulin Resistance and Hepatic Steatosis in Diet-Induced Obese Mice.” ( 25/02/2016)

J.Gastroenterol. ”Red pitaya betacyanins protects from diet-induced obesity, liver steatosis and insulin resistance in association with modulation of gut microbiota in mice. ” (31/08/2016)

Pharmocagnosy Res.”Effect of dragon fruit extract on oxidative stress and aortic stiffness in streptozotocin-induced diabetes in rats.” (01/01/2010)

John Staughton.”19 Health Benefits Of Dragon Fruit (Pitaya)” (15/092018 tarihinde güncellenmiştir.)

Wirote Youravong , Santad  Wichienchot, R.Dasaesamoh.  ”Digestibility, fecal fermentation and anti-cancer of dragon fruit oligosaccharides” (Ocak 2016)

Preeti Singh, G.K. Goyal. ”Dietary Lycopene: Its Properties and Anticarcinogenic Effects” (09/07/2008)

J. Food Sci. ”Comparative antioxidant and antiproliferative activities of red and white pitayas and their correlation with flavonoid and polyphenol content” (29/10/2010)

Poolsup N. , Suksomboon N. , Paw NJ. ”Effect of dragon fruit on glycemic control in prediabetes and type 2 diabetes: A systematic review and meta-analysis.”(08/09/2017)

Tucker KL. ”Osteoporosis prevention and nutrition.” (07/12/2009)

Hakkında: Ebru Doğru

Merhabalar.. ☺️Ben Ebru Doğru. İstanbul Gelişim Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik İngilizce 4.sınıf öğrencisiyim. Aynı zaman da İstanbul Üniversitesinde Sağlık Kurumları İşletmeciliği okuyorum. Amerika da 3 ay mutfak inceleme deneyimim oldu. Paylaşacağım her yazıda öğrendiğim bilgileri size büyük bir heyecan ve mutlulukla yazacağım. Gezmeyi , araştırmayı, bir şeyler öğrenmeyi ve bunu insanlarla paylaşmayı seviyorum. Gülümsemek ise hayat felsefem..

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

2 yorumlar

 1. Paylaşımlarınızı heyecanla bekliyor olacağım. Ilk yazınız hayırlı olsun bilgiler için teşekkürler :))

 2. Çok teşekkür ederim 🙂 Umarım paylaşımım herkes için yararlı olmuştur. Bilgilendikçe, bilgilendirmeye devam edeceğim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.