Başlangıç / Genel / Mısır Şurubu Zararları Nelerdir?

Mısır Şurubu Zararları Nelerdir?

Mısır Şurubu Zararları Nelerdir?

    Mısır şurubu dediğimiz şeker pancarından elde edilen yapısındaki fruktoz oranı yüksek şekerden daha tatlı maliyeti ucuz tatlandırıcıdır.Mısır şurubu son yıllarda daha tatlı olduğu için firmalar tarafından fazlasıyla tercih edilmeye başlanmıştır.Buda insan sağlığını kötü etkilemektedir.Yapısında çay şekerine oranla %5 daha fazla fruktoz bulunur.Bu oran onu daha tatlı hale getirir.Mısır şurubu kullanılan besinler tüketildiğinde karaciğeri yorup vücutta %60 oranında yağ olarak depolanır.Aynı zamanda yapısındaki fruktoz insülinden bağımsız olarak GLUT-2 ile karaciğerin temel işlevsel parenkim hücresine taşınır.Fruktozda hız kısıtlayıcı basamak bulunmamaktadır.Ve buda yağ asitleri sentezinin artmasına ve yağlanmaya neden olur.

PEKİ BU NELERE NEDEN OLUR?

Bu da obezite,şişmanlık,kardiyovasküler hastalıklara,insülin direncine,trigliserid düzeyinde artışa,abdominal obeziteye,artmış kan basıncına,tip 2 diyabet,gut hastalığı ve karaciğer yağlanması gibi birçok hastalığa neden olur.

NE YAPMALI?

Bu yüzden elimizden geldiğince doğal kaynaklar dışında şeker kaynaklarını neredeyse hiç tüketmemeliyiz.Bal taze meyvelerde bulunan fruktoz yapısındaki antioksidanlar sayesinde hastalık yapmamaktadır.Ancak meyve tüketiminde porsiyon kontrolü sağlanmalıdır.

 

Kaynakça:

TATLI TEHLİKE (!) FRUKTOZ-Yard. Doç. Dr. Şükriye YEŞİLOT-AYRINTI DERGİSİ-CİLT 5 SAYI 56-2017

PAKETLENMİŞ BESİNLERDEKİ TEHLİKE-DYT. MERVE KOZA-AYRINTI DERGİSİ-CİLT 4 SAYI 43-2016

Yüksek Fruktoz Tüketimi ve Kanser-High-Fructose Consumption and Cancer-Yeşim İŞGÜZAR, Uzm. Dyt.1, Gamze AKBULUT, Doç. Dr-Özel Emek Hastanesi, Beslenme ve Diyet Polikliniği, Gaziantep-Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara-İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi 2016; 1(2): 35-40

 

Hakkında: Edanaz Adaşıroğlu

Merabalarrrrrr ben 1997 Erzincan doğumluyum. Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Öğrendiğim her bilgiyi yeni bir haberi sizinle paylaşmaya hazırım:):)

Buna da bakın

PCOS VE BESLENME

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.