Başlangıç / Genel / DASH Diyeti Nedir?

DASH Diyeti Nedir?

DASH Diyeti Nedir?

DASH diyeti, kardiyovasküler hastalıklar için büyük bir risk faktörü olan hipertansiyonun tedavisinde (kan basıncını azaltma) uygulanan bir beslenme türüdür.

Kan Basıncı ve Hipertansiyon Üzerine Etkileri Nelerdir?

“Yapılan araştırmalara göre, düşük sodyum tüketiminin sağlandığı DASH diyetinin, kan basıncı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.”

Sodyum kısıtlaması ile birlikte DASH diyeti uygulanan, kronik hastalığı olmayan ve sistolik kan basıncı 120-159 mmHg olan 22 yaşından büyük bireylerin, yapılan araştırma sonucunda sistolik kan basınçlarında azalma gözlenmiştir.

Prehipertansiyon ve hipertansiyonun ilk evresinde olan, 11-18 yaşları arasındaki adölesanlarda, 3 aylık DASH diyeti uygulaması sonrasında, meyve, düşük yağlı süt tüketimi, potasyum ve magnezyum alımının arttığı, toplam yağ alımının da  azaldığı kaydedilmiş, sistolik kan basıncının da düştüğü gözlenmiştir.

Kan Şekeri ve Diyabet Üzerine Etkileri Nelerdir?

“Dash diyeti, insülin düzeyinde azalma sağlar.”

Gestasyonel diyabete sahip kadınlarda DASH diyeti uygulanması sonucunda, açlık kan şekeri, HbA1C, serum triaçilgliserol ve HDL düzeylerinde olumlu etki ve gestasyonel diyabet riskinde azalma saptanmıştır.

Polikistik over sendromlu, 18-40 yaş arasında olan ve DASH diyeti tüketen kadınlarda, vücut ağırlığı ve BKI değerlerinde azalma, plazma total antioksidan kapasite ve glutatyon düzeyinde artış, serum trigliserid, LDL ve serum insülin düzeylerinde azalma görülmüştür.

BKI (Beden Kütle İndeksi) Üzerine Etkileri Nelerdir?

40 yaş üstü sağlıklı bireylerde, DASH diyeti uygulamasından sonrasında, antropometrik ölçümler olumlu etkilenmiş, vücut ağırlığı, BKI ve yağ kütlesinde azalma, yağsız vücut kütlesinde artış görülmüştür.

“DASH diyeti, CRP düzeyini düşürüyor!”

Bireylerin 8 haftadan uzun süre DASH diyetine uyum göstermesi sonucunda, CRP düzeylerinde azalma gözlenmiş ve inflamasyona etki ettiği belirlenmiştir.

“Menapoz sonrası dönemde olumlu ruh halini sağlıyor!”

Yine yapılan bir araştırmada DASH diyeti ile, menopoz sonrası dönemde olan kadınların ruh halinin olumlu yönde etkilendiği, adölesan kızlarda da depresif semptomların azaldığı gözlenmiştir.

DASH Diyetinin İçeriği Nasıldır?


Sodyum düzeyi düşüktür.
Basit şeker, toplam yağ, kolesterol ve doymuş yağ asitleri içeriği düşüktür.
Protein, posa, potasyum, magnezyum, kalsiyum içeriği zengindir.
Çokça sebze, meyve, tam tahıl, yağlı tohum, kurubaklagil, kümes hayvanı ve balık tüketilir.
Kırmızı et, işlenmiş et ürünü, rafine karbonhidrat, şekerli içecek tüketimi oldukça azdır.
Düşük yağlı süt ürünleri tüketilmektedir.
Diyetin antioksidan, A, C, E vitamini ve çinko içeriği zengindir.

Kaynakça

DASH Diyeti ve Sağlık Üzerine etkileri, Review, J Tradit Complem Med 2018;1(3):141-5,

Hakkında: Diyetisyen Çağla Mangaloğlu

2015 yılında kazandığım Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 4 yıllık lisans eğitimi sonunda, tezimi "Tip 1 Diyabetlilerde Ara Öğün Alışkanlıkları" üzerine tamamlayarak Diyetisyen ünvanıyla 2019 yılında mezun oldum. Özel FSM Tıp Merkezi, Özel Atlas Hastanesi, Sarıyer Hamidiye Etfal E.A.H, Dr. Siyami Ersek Kalp ve Damar Cerrahisi E.A.H, İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesi ve Dyt. Duygu Yeni Danışmanlık Ofisi gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarda stajlarımı tamamladım. Öğrenim hayatım boyunca bir çok projeye ve seminere katılmış, sertifika, ödül ve dereceler elde etmiş bulunmaktayım. 2017 yılında kayıt yaptırdığım Anadolu Üniversitesi Gastronomi bölümünde halen eğitimimi sürdürmekteyim. Haziran 2019 tarihinden beri Online Beslenme Danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Hem bilgilerimi ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak hem de yeni bilgiler öğrenmek için sizlerleyim.

Buna da bakın

PCOS VE BESLENME

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.