Başlangıç / Anne & Çocuk / Eğer siz de bir anne adayıysanız bunlara dikkat edin!

Eğer siz de bir anne adayıysanız bunlara dikkat edin!

Hamilelik nedir ?

Sevgili anneler, bebeğinizi kucağınıza almadan karnınızda sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmesini sağlamak sizin elinizde.Çünkü sizinle beraberken tek beslenme kaynağı sizsiniz. Ve siz ne yiyorsanız bebek de onu yiyor.Bu yüzden beslenme alışkanlıklarınızın ihtiyacınızı karşılayacak şekilde olması ikiniz için de çok önemli. Hem bebeğiniz olması gereken kiloda ve doğru bir gelişme göstererek büyümeye devam eder hem de siz gebeliğiniz boyunca oluşacak olumsuz durumların önüne geçmiş olursunuz. O zaman gebelik boyunca nelere dikkat etmelisiniz bir göz atalım.

Anne karnındaki bebeğin zihinsel gelişimi dolayısıyla da mental gelişimi  gebelikteki beslenme boyunca birbiriyle ilişkili olduğu son zamanlarda araştırmacıların üzerinde durduğu bir konu. Yetersiz beslenen gebe kadınlar, normal olarak beslenen kadınlara göre daha çok prematüre bebek dünyaya getirmektedir. Ve bu bebeklerde de mental geriliğin daha sık görüldüğü belirtilmektedir.

Gebe kadının diyetinde iyodun yer alması çok önemlidir. Çünkü bunun yetersiz oluşu kretenizim olarak bilinen beyin gelişimiyle ilgili sorun yaşayan çocukların doğumuna yol açar.

Gebelikte B12 ,B6 ve riboflavinin de yetersiz alımı bebeğin sinir tüp bozukluğuyla neden olmaktadır.

Özellikle folik asit eksikliği Nöral Tüp Defekti adı verilen anomalilere yol açar.Bu yüzden de planlı gebeliklerin olması ve gebelikten 4 ay önceye kadar folik asit alımına başlanması gerekir. Ispanak, brokoli, ceviz, badem,  kavun,  muz, portakal, yeşilbiber,  folik asit yönünden zengin besinlerdir. Gebelik boyunca alınması gereken folat miktarı 600g/gün’dür.

Hemoglobin düzeylerinin de doğacak çocuğun sağlık durumunu etkilediği bilinmektedir. Ölü doğum, düşük doğum ağırlıklı doğum, ve erken doğum olguları düşük ve yüksek hemoglobin düzeyleriyle korelasyon göstermektedir.Gebelerin demir yetersizliği anemisine  meyilli olması hemoglobinle ilgilidir.Çünkü gebelik yüzünden %50 oranında artan plazma hacmine karşın ,kırmızı kan hücrelerinin hacminin bu orana ulaşamaz. İşte hemoglobin düzeylerinin düşmesi kadının anemi olmasına sebep olur.Demirden zengin besinleri sayacak olursak özellikle kırmızı et, daha sonra beyaz et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, pekmez gibi örnekler verebiliriz.

Yemeklerle birlikte alınan çay ve kahve demir emilimini azaltarak kansızlığa neden olur!

 

Eğer uygun bir kiloyla gebe kalmışsanız gebelik boyunca almanız gereken kilo , yaklaşık olarak 10-12.5 kg arasındadır.Fazla kilolu olarak gebe kalmışsanız bunu 7 kg gibi sınırlandırabiliriz.Yani şunu söyleyebiliriz ki her anne adayı hamileliği boyunca en az 7 kg almalıdır.

Gebeliğin ilk 3 ayında kadında kusma ,öğürme gibi sindirim sistemi bozuklukları görülebilir.Bunun nedeni ise anne ile bebek arasında uyuşmadaki güçlüklerdir.Fakat bu uzun sürmez.Bu gibi durumlarda gebe kadının azar azar, sık sık ,kuru besinler alması gerekir.Yemekler görünüş yönğnden iştah açıcı olmalıdır.Şiddetli ve sürekli kusmalar annenin sağlığını etkileyebilir.Bu gibi durumda tıbbi tedavi gerekli olabilir.

 

Gebelik süresince anne yetersiz beklenirse neler görülebilir?

→Spontan düşükler (kendiliğinden düşük)

→Ölü doğumlar

→Bedensel ve zihinsel olarak gelişim gösteremeyen bebekler

→Neonatal ölümler(yeni doğan ölümleri)

→Düşük doğum ağırlıklı bebekler

Gebelik boyunca beslenmede nelere dikkat edilmeli?

→Bulantı olduğunda tuzlu kraker ya da sade bir tost yenebilir

→Yiyeceklerde tuz oranını azaltmalı ve iyotlu tuz kullanmal

→Sebze ve meyveler iyi yıkanarak ve mevsiminde taze olarak tüketilmeli

→Uzun süre aç kalınmamalı

→Hazır meyve suları, asitli içeceklerden uzak durulmalı

→Etlerin pişmiş olmasına dikkat edilmeli

→Yağlı, ağır ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı

→Koku hassasiyetleri olduğu için kötü kokan ortamlardan uzak durulmalı

→Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı

 

Hakkında: Özge Bulut

Avatar
Ülkemizin en güzel tatil yerlerinden birinde Marmaris'te dünyaya geldim.Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesini kazandıktan sonra diyetisyen olma hayaliyle üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladım.İlk sene sonu hüsranla biten bir sınav döneminden sonra hayallerimin peşinden koşup tekrar hazırlanmayı denedim.Çünkü insanların hayallerinin peşinden gitmesinin ona her zaman en güzel kapıları aralayacağını düşünüyorum.Ve evet bu sefer oldu ve İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım.Şu an da 3.sınıfta öğrenim görmekteyim.Sınıf arkadaşlarımla birlikte sizlere en güncel ,en eğlenceli ve en zengin bilgilerle donatılmış yazılarımızı sizlerle paylaşmak için de bu siteyi açtık Çok keyifli paylaşımlarla karşınızda olacağız.Bizi takipte kalın.

Buna da bakın

HIV/AIDS ve Beslenme Nasıl Olmalı ?

İnsan immün yetmezliği virüsü (HIV) enfeksiyonunda ve ileri safhası olan edinilmiş immün yetmezlik sendromu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir