Başlangıç / Besinler / Hint inciri

Hint inciri

Hint İnciri

    Hint inciri (Opuntia ficus-indica); dikenli incir, Kilis inciri, kürek yemişi, Frenk inciri gibi birçok isimle anılmaktadır. Bu meyve Cactacaea familyasına ait bir bitki türüdür. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Özellikle Mersin, Antalya, Muğla gibi şehirlerde yetiştirilmektedir.

    Çok lezzetli, kalın bir meyve kabuğuna sahip çok çekirdekli yumuşak bir meyvedir. Çok sayıda hint inciri meyvesi çeşitlerinin tatları çilek, karpuz, kavun, incir, muz veya turunçgilleri andırır.

    Beslenme açısından glutamin, prolin, tarin, olmak üzere başlıca aminoasitler, askorbik asit, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, kalsiyum, fenolik maddeler, diyet lifi, antioksidanlar gibi değişik gıda bileşenleri içermesi ile önem taşımaktadır.

    Opuntia meyvesinin kuru erik, kayısı ve şeftali gibi diğer meyvelerden daha yüksek seviyede askorbik asit (20-40 mg/100 g yaş meyve) ve çözünür katı madde (> % 16) içerdiği tespit edilmiştir.

Bilimsel Etkileri:

    O. ficus-indica’ya ait çeşitli kısımların diüretik ve antigut etkileri olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.

    O. ficus indica yapraklarının antiülser etkileri kanıtlanmıştır.

    Meyve pulpunun fenolikleri ve biyotioller gibi diğer antioksidanları içerdiği, bu
bileşiklerin LDL hidroperoksit seviyelerini düşürmelerinden dolayı insanlardaki redoks
dengesi üzerinde olumlu bir etki gösterdiği tespit edilmiştir.

    Toplam kolesterol, trigliserit ve düşük yoğunluklu lipit seviyelerini azaltır.

    Sinir sistemini güçlendirir.

    Aterosklerozu azaltır.

    İyi bir lif ve önemli bir mineral kaynağıdır, bundan dolayı da tıbbi kullanım açısından potansiyel teşkil etmektedir.

    Meyve veya gövde ekstraktlarının hipoglisemik ve antiülser aktivite gösterdiği de bildirilmiştir.

    Hint inciri meyvelerinden ekstrakte edilen pigmentler gıda, kozmetik ve ilaç preparatlarında katkı maddesi olarak kullanılır.

    Süzülmüş pulptan elde edilen meyve suyunun iyi bir doğal tatlandırıcı ve renklendirici kaynağı olduğu öne sürülmektedir.

    Meyve ve gövde ekstraktlarının ağrı kesici ve iltihap giderici aktivitesi olduğunu bildirmişlerdir.

    Hint incirindeki yüksek pektin ve lif yüzdesi fekal kitle ve bağırsak hareketliliğini arttırabilmekte ve sırasıyla plazma kolesterol ve glukoz seviyelerini etkilemektedir.

    Bu meyvenin dikenli kabuğu soyulduktan sonra meyvesi yenilir, suyu sıkılabilir hatta yapraklarından yemek bile yapılabilir. Fakat çok fazla tüketilmesi karın ağrısına neden olabilir. Bu yüzden tek seferde 3 taneyi geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.

    Çeşitlilik arz eden bir diyet ve değişik ürünlere olan talebin artmasından dolayı
hint inciri tüketimi son birkaç yıldır Avrupa’da ve ülkemizde sürekli olarak artmaktadır.
Hint incirinin besinsel, tıbbi ve insan sağlığıyla ilgili özellikleri bu ürünün tüketiminin artışına katkı sağlayan faktörlerdir.

 

 

Kaynaklar:

Duru B.,Turker N., (2005). Changes in Physical Properties and Chemical Composition of Cactus Pear (Opuntia ficus-indica) During Maturation. University of Mersin,Food Engineering 33342 Mersin.

El Kossori, R.L.; Villaume, C.; El Boustani, E.; Sauvaire, Y.;Méjean, L.,(1998). Composition of pulp,skin and seeds of prickly pears fruit (Opuntia ficus indica sp.). Plant Food Hum. Nutr.52,263–270.

Felker P, Soulier C, Leguizamon G, Ochoa J, 2002. A comparison of the fruit parameters
of 12 Opuntia clones grown in Argentina and the United States. J Arid Environ, 52, 3, 361-70.

Feugang JM, Konarski P, Zou DM, Stintzing FC, Zou CP, 2006. Nutritional and medicinal use of cactus pear (Opuntia spp.) cladodes and fruits. Front Biosci, 11, 2574-89.

Galati EM, Monforte MT, Tripodo MM, d’Aquino A, Mondello MR, 2001. Antiulcer activity of Opuntia ficus indica (L.) Mill. (Cactaceae): ultrastructural study. Ethnopharm, 76, 1, 1-9.

Medina, E.M.D.; Rodríguez, E.M.R.; Romero, C.D., (2007). Chemical characterization of Opuntia dillenii and Opuntia ficus indica fruits. Food Chem, 103, 38–45.71. Ayadi, M.A.;

Abdelmaksoud, W.; Ennouri, M.; Attia, H. Cladodes from Opuntia.

Nassar, A.G., (2008). Chemical composition and functional properties of prickly pear (Opuntia ficus indica) seeds flour and protein concentrate. World J. Dairy Food Sci.3, 11–16.

Savio Y, 1987. Prickly pear cactus: the pads are “nopales,” and the fruits are “tunas”:
they’re easy to grow and wonderful to eat, Cact Succ J, 59, 3, 13-117.

Hakkında: besinler

besinler
Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

Hurmanın Sağlığımızdaki Yeri Nedir?

Hurma  Önceden ramazan ayı denince aklımıza ilk gelen besin olan hurma,son zamanlarda sosyal medyada sık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir