Başlangıç / Beslenme Tavsiyeleri / Sert Suları İçmek Zararlı Mı?

Sert Suları İçmek Zararlı Mı?

Sert Suları İçmek Zararlı Mı?

SERT SULARI İÇMEK ZARARLI MIDIR?

    Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. İnsan, besin almadan haftalarca yaşamını sürdürebilir ancak susuz sadece birkaç gün yaşayabilir. Peki hayatımızda su bu kadar önemliyken sert suları içmek sağlığımıza zararlı mıdır? Suların sertliği, içindeki minerallerin yoğunluğuna bağlıdır. Bu minerallerin başında kalsiyum gelir. Kalsiyum genelde kalsiyum karbonat şeklinde bulunur ve suların içinde çok fazla bulunursa bu sulara kireçli su denir.

    Mineral içeriği yüksek sert sular, bazı durumlar dışında zararlı olmadığı gibi, yerine göre yararlıda denebilir. Sert sularda bulunan kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için, yaş ilerledikçe kemik hastalıkları(osteoposiz, raşitizm gibi) dirençli olmasını sağlar. Kalsiyum, sinir ve kasların çalışması ve kanda pıhtılaşma faktörünün oluşması içinde gereklidir. Eğer kanda yeterli kadar kalsiyum bulunmazsa başta kalp ve kasların çalışma düzeni bozulur.

   

Dünyanın pek çok yerinde yapılan bir çalışmasında sert su içen bölgelerindeki insanların, sert su içmeyen bölgelere göre hipertansiyon ve kalp rahatsızlıklarına daha az rastlanıldığını bildirilmiştir.

    Kalsiyum genellikle besinlerden karşılanılır. En iyi kaynakları süt ve türevleridir. Pekmez ve tahin gibi besinlerde iyi kaynaklarıdır. Etlerde ise kalsiyum miktarı daha azdır. Süt ve türevlerini yeterince tüketmediğimizde ise kalsiyum ihtiyacımız karşılanamaz. Bu durumlarda ise bir kısmını insan sert sulardan karşılayabilir.

Burcu Nur Özdemir

Kaynakça:

Baysal, Ayşe. Beslenme. ANKARA: Hatipoğlu Yayınevi, 16.Baskı 2015.

Baysal, Ayşe. Yüz Soruya Yüz Yanıtla Sağlıklı Beslenme. ANKARA: Hatipoğlu Yayınevi, 2.Baskı 2013.

Hakkında: besinler

besinler
Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

Tereyağı Tüketiminin Sağlığa Etkileri

Tereyağı Tüketiminin Sağlığa Etkileri   Tereyağı koyun,keçi,manda ve inek gibi hayvanlarının sütünden elde edilen hayvansal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir