Başlangıç / Besinler / Soda ya da gazoz değil maden suyu bir kere!

Soda ya da gazoz değil maden suyu bir kere!

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu minerallerin çoğuna sahip olan maden suyu, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum kaynağıdır. Maden suyu, yer altından yüzeye çıkarken, mineral yönünden zenginleşir. Maden suyu tüketimi, özellikle yaz aylarında terleme ile kaybedilen minerali geri kazanmak için önemlidir.

Maden suyunun hamilelikte tüketimi en çok merak edilen konular arasındadır. En çok mineral takviyesine ihtiyaç duyulan bu dönemde, mineral açısından zengin olan maden suyunun tüketimi, hipertansiyon vb. sağlık sorunları yaşanmıyorsa tüketilebilir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?
Maden Suyu Kemik Sağlığını Destekler:
Düzenli olarak maden suyu tüketimi kemik ve diş sağlığını korur ve bunun yanında yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Vücutta Yağları Düzenlemeye Yardımcı Olur:
Sülfat, bikarbonat iyonları içeriği ile vücuttaki yağı metabolize eden maden suyu, kilo kaybına yardımcı olur. Yağ yakma konusunda önemli bir takviyedir.

Maden Suyu Kan Basıncını Düzenler:
Magnezyum ve kalsiyum kaynağı olan maden suyu,aynı zamanda herhangi bir nedenden dolayı kan basıncında meydana gelen dalgalanmaları giderebilir.Magnezyum ve kalsiyum aynı zamanda beyin sağlığını da korumaktadır.Beynin aktivitesini arttırır.

Kötü kolesterol üretimini durdurur:
Vücuttaki yağ oranını dengeleyen maden suyu böylece kötü kolesterol üretimine de engel olur. Kötü kolesterol yağ dokularına ve kan kılcal damarlarına ve çevresine çöker. Kılcal damarları daraltması kalp krizi riskini artıran kan basıncını artırır. Maden suyu, kılcal damarlarda kolesterol büyümesini ve birikimini engeller.

Sindirimi kolaylaştırır:
Maden suyu, sülfat içerir. Sülfatlar pankreasta lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimleri üreten katalizörlerdir. Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların giderilmesini kolaylaştırır.

Zihinsel yorgunluğu engeller :
Maden suyu kişinin hafızasını ve konsantrasyonunu artırmak için iyi bir seçenektir. Zihinsel uyanıklığı arttırır ve zihinsel yorgunluğu engeller.

Saçları güçlendirir:
Güneş, kötü hava, sayısız işlem saçları yıpratır ve kuvvetini azaltır.Maden suyu, kafa derisinin normal PH düzeyini içeriden geri yükleyerek kayıp gücü ve parlaklığı geri kazandırır. Oksijen arzını da azaltan maden suyu, her bir saç teline kuvvet verir.

Aşırı maden suyu tüketimine dikkat!
Maden suyu aşırı tüketilmediği sürece her yaştan insan için faydalıdır. Günde ortalama bir bardak tüketimi herhangi bir soruna neden olmaz. Fakat bazı durumlar farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.Her şeyin fazlası zarardır. Bu nedenle maden suyu fazla tüketimi de vücuda yarar yerine zarar verebilir. Özellikle kalp hastalığı bulunanlar ve böbrek hastalığı bulunanlar çokça tüketmemelidir. Günde 2-3 şişeden fazla tüketilmesini tavsiye etmeyiz.

 

Hakkında: Elif Naz Dilbaz

Kasım 1995 doğumlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hayallerine, hedeflerine ulaşmak isteyen bir diyetisyen adayı olarak öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Nerede bir istek varsa ,orada bir yol olduğunu unutmayın, renkli sebzeler ile dolu tabaklardan asla vazgeçmeyin.İyi okumalar, sağlıkla kalın:)

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.