Başlangıç / Besinler / Dördüncü Çikolata Türü: RUBY!

Dördüncü Çikolata Türü: RUBY!

Ruby Çikolata Nedir?

Bitter, sütlü ve beyaz derken artık yeni bir çikolata türü daha ortaya çıktı: Ruby. Bu çikolatayı pastel pembe tonuyla diğer çikolata türlerinden kolayca ayırt edebilmektedir. Rengi gibi tadı da diğerlerinden farklı olan ruby, aslında aroma katılmış ve renklendirilmiş bir çikolata türevi sayılmamaktadır. Rengini ve tadını tamamen yapıldığı ruby kakao çekirdeğinden alan bu çikolatanın, dördüncü tür olarak tanımlanması da bu sebepten kaynaklanmaktadır. 

Temel olarak ruby, “ruby kakao çekirdeği” adıyla da bilinmekte, farklı ve özel bir kakao çekirdeğinden üretilen, bu yüzden hem görüntü hem tat bakımından diğer çikolatalardan ayrılan yeni bir çikolata türüdür. Ruby’nin keşfedilmesi ise diğer çikolatalar gibi rastlantı sonucu değil, 13 yıllık oldukça uzun süren çalışmalar sonucu gerçekleşmiştir. Bu da ruby’i diğer çikolata türlerinden daha nadir rastlanan ve pahalı bir atıştırmalık haline getirmektedir. 

Görünümü ve Yapısı

Pastel pembe bir renge sahip olan bu çikolata türü, aynı zamanda tat açısından da diğer çikolata türlerinden ayrılmayı başarmaktadır. Ruby çikolatası, kendine özgü doğal renk ve tadını ise fermente edilmemiş Brazil Lavados kakao çekirdeklerinden almaktadır. 

Tadı ve Dokusu 

Ruby çikolatasının tadı beyaz çikolata, sütlü çikolata ve ahududunun karışımını andırmaktadır. Yani diğer çikolatalara göre ağızda kremsi hem tatlı hem ekşi bir tat bırakmaktadır.  

Diğer Çikolatalardan Farkı

Akılda oluşan sorular ve yapılan araştırmalar sonucunda ruby çikolata diğer çikolata türevleri olan bitter, sütlü ve beyaz çikolata ile karşılaştırıldığında ruby çikolata, kabul edilebilir değerlere sahip olduğu, aynı zamanda FDA tarafından belirlenen standartlara göre en az %1.5 yağsız kakao kuru maddesi ve %20 kakao yağı içermelidir. Kakaonun sağlığı geliştirici özellikleri fenolik bileşiklere, temel olarak flavonoidlere bağlıdır. Ruby çikolata ise toplam fenolik içerik bakımından sütlü çikolata ve beyaz çikolata arasında ve bitterden daha yüksek flavan-3-ol ve proantosiyanidin içeriğine sahip olarak yüksek bir antioksidan kaynağı olduğunu da göstermektedir. Aynı zamanda en yüksek asitlik yoğunluğuna sahip çikolata türüdür. 

Kaynakça

Šeremet, D., Mandura, A., Vojvodić Cebin, A., Oskomić, M., Champion, E., Martinić, A., & Komes, D. (2019). Ruby chocolatebioactive potential and sensory quality characteristics compared with darkmilk and white chocolateHrana u zdravlju i bolestiznanstveno-stručni časopis za nutricionizam i dijetetiku8(2), 89-96. 

Tuenter, E., Sakavitsi, ME, Rivera-Mondragón, A., Hermans, N., Foubert, K., Halabalaki, M. ve Pieters, L. (2021). Ruby çikolata: Fitokimyasal bileşimi ve bitter, sütlü ve beyaz çikolata ile kantitatif karşılaştırması üzerine bir çalışma. Gıda Kimyası , 343 , 128446. 

Hakkında: İrem Ketenci

Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 3. sınıf öğrencisiyim. Okuduğum, öğrendiğim, ilgimi çeken bilgileri paylaşacağım.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.