Başlangıç / Besinler / Vitaminler / B Vitamini Takviyesi Kilo Aldırır Mı ?

B Vitamini Takviyesi Kilo Aldırır Mı ?

B Vitamini Takviyesi Kilo Aldırır Mı ?

  Etrafımıza sorsak her beş kişiden üçünde B vitamini yetersizliği bulunduğunu ve bunun için vitamin takviyesi kullandığını duymamız mümkün. Ek olarak gelen danışanlarımdan da duyduğum “ B vitamini kullanıyorum kilo vermemi çok zorlaştırıyorlar” “B vitamini iştah açıyormuş kilo vermek için kullanmayı bırakmalı mıyım?” gibi replikler fazlasıyla mevcut. Peki kullanılan B vitaminleri hakkındaki bu rivayetler doğru mu ?

 

  Öncelikle şunu bilmeliyiz ki bize kalori olarak dönen ögeler karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır; vitaminler enerji kaynağı olarak kullanılmaz. Hiçbir kalorisi olmayan bu maddelerin asıl görevi, vücudumuzda her gün gerçekleşmesi gereken bazı yaşamsal olaylarda bulunmak zorunda olmalarıdır.

 

  Piyasaya b vitamini hapları B1, B2, B3, B6, B12, folik asit gibi birkaç çeşit b vitamininin kompleksi halinde sunulmaktadır. B1 vitamini günlük gerekli enerji üretimi, B2 vitamini vücutta depolanmış yağların yıkımını sağlamak, B6 vitamini proteinlerin vücut içinde birbirine dönüşerek gerekli formda kullanımını sağlamak ve B12 kan hücrelerinin yapımı gibi bu başlıca görevlerin yanında 600’ü aşkın reaksiyonda faaliyet gösteriyorlar.

 

  Yetersizlik durumunda vücudumuzda gerçekleşen bunca olayın aksaması depresyon, sinirlilik, güçsüzlük ve iştah kaybı gibi belirtilerle kendini göstermekte; devam eden yetersizlikte anemi, beriberi, pellegra gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

 

  Eğer doktorunuz bu haplardan birini kullanmanız gerektiğini söylüyorsa ve siz tedavinize başladıysanız, vitamin yetersizliğine bağlı belirtilerin yavaş yavaş düzelerek eski sağlığınıza kavuşmanız doğal bir süreçtir. Ve bu süreçte kaybolan iştahınızın yerine gelmesi, iştahınızın arttığını değil, sağlıklı bir vücudun gerçekleştirmesi gereken yaşamsal reaksiyonları gerçekleştirebildiğiniz anlamına gelmektedir.

 

  Kilo alma ya da verme aşamalarında birinci önceliğimizin kişinin sağlığını korumak olduğunu da göz önüne alırsak, diyetle kapatılamayacak yetersizlik durumlarında B vitamini takviyelerinin kullanımından bu gibi rivayetler nedeniyle kaçılmamalıdır.

 

 

 

Kaynakça :

Tablolarla Biyokimya Cilt II * Prof. Dr. Tanju Ası * Ankara – 1999. Tablo 94 yağ asitlerinin β- oksidayonu

Tablolarla Biyokimya Cilt 2 * Prof. Dr. Tanju Ası * Ankara – 1999 syf. 12

 

Hakkında: Rabia Gümüşçü

Rabia Gümüşçü
Merhabalar ben Rabia Gümüşçü. 1996, İstanbul doğumluyum. Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisiyim. Bölümü büyük bir hevesle okuyan ve meslek hayatına atılmak için gün sayan, kendine en uygun mesleği seçtiğine inanan bir öğrenciyim. Beslenme ve diyet eğitimi almamış kişilerin bir besine ya da beslenmeye dair yanlış tanıtımlar yapabildiği bir ortamda, meslektaşlarım ile birlikte besinler.net aracılığı ile en güncel doğruları araştırıp bularak sizleri bilgilendirmek istiyorum. Çünkü beslenme diyetisyenin işidir ve en güvenilir bilgi işin sahibindedir.

Buna da bakın

Narın Faydaları ve Merak Edilenler

~Nar Hakkında Sıkça duyulanların Dışında Belki de İlk Kez Duyacağımız Bİlgilerin Derlemesi ~ ✨Nar hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir