Başlangıç / Beslenme Tavsiyeleri / C Vitamini ve Covid-19

C Vitamini ve Covid-19

C vitamini antioksidan özelliği ve çeşitli fizyolojik reaksiyonlarda görevli suda çözünür vitaminlerden biridir.

C Vitaminin Bulunduğu Besinler 

 

Portakal

Greyfurt

Mandalina

Maydanoz

Kuşburnu gibi besinler  

Günlük Alınması Gereken C Vitamini Miktarı 

C vitaminin Önerilen Günlük Alım Miktarı (RDA) göre kadınlar için 95 mg/gün ve erkekler için 110 mg/gün olup,Tolere Edilebilir Üst Düzey Alımı (UL) 2 g/gün’dür.

C Vitamini ve Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi 

C vitamini gen düzenleyici enzimler ailesi için güçlü bir antioksidan ve bir kofaktör rolü ile doğal ve adaptif immün sistem için önemli besin öğesidir.

C vitamini enfeksiyon bölgelerinden apoptoza uğramış ve işlevini yerine getirmiş nötrofillerin temizlenme kabiliyetini arttırarak böylece doku hasarının azaltılmasında rol almaktadır.

Ayrıca C vitamini NK ve monositlerin aktivasyonu ve B ve T lenfosit hücrelerin farklılaşmasını ve çoğalmasını sağlayarak immün aktivasyonu sağlayabilmektedir.

C vitamini eksikliği immün aktivasyonun bozulmasına ve enfeksiyonlara karşı daha yüksek duyarlılığa neden olmaktadır.

C Vitamini ve Covid-19 Arasındaki İlişki

C vitamininin güçlü antioksidan etkisinin, sitokin fırtınası ile ortaya çıkan oksidatif stresin azaltılmasında kullanılabileceği; COVID-19’un ağır olarak seyrettiği bireylerde intravenöz olarak yüksek dozlarda (10-20 g/ gün) C vitamini desteğinin olumlu etkileri olabileceği ileri sürülmüştür.

C vitaminin COVID-19 salgınının tedavisinde kullanımına yönelik yapılan çalışmada C vitaminin antioksidan aktivitesi ile oksidatif stres inflamasyonunu azalttığı, vazopressör sentezini iyileştirdiği, bağışıklık hücresi fonksiyonunu arttırdığı saptanmıştır

Yapılan çalışmalarda C vitaminin Covid- 19 salgını üzerindeki yararlı etkilerinden bahsedilse de ; COVID-19 için hastalıktan korunma veya hastalığın önlenmesinde etkili bir besin, ürün veya takviye bulunmamaktadır.

Bu nedenlerle, hastaların varsa mikro besin ögesi eksikliklerinin giderilmesi ve yeterli ve dengeli beslenerek günlük önerilen
miktarlarda vitamin-mineral alımı sağlanması önerilmektedir. 

KAYNAKÇA

Baysal, A. Beslenme. Ankara: Hatipoğlu Yayınları, 2015

Karaağaç Y.,Koyu Bellekçi E.,2020.Viral enfeksiyonlarda vitaminler ve mineraller: COVID-19 odağında bir derleme.İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi,5(2): 165-173.

Tek Acar N.,Koçar T.,Koronavirüsle (covid-19) mücadelede beslenmenin bağışıklık desteklenmesinde rolü.Gazi Sağlık Bilimleri Dergisi,Özel Sayı: 18-45.

Hakkında: Berrak Yeşilduman

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.