Başlangıç / Besinler / Suyun yaşamımızdaki önemi nedir?

Suyun yaşamımızdaki önemi nedir?

Su insan yaşamının vazgeçilmez bir ögesidir. İnsan yemek yemeden birkaç hafta yaşamını devam ettirebilmesine rağmen susuz yalnızca birkaç gün yaşamına devam edebilir.Vücudun suyunun %20 oranında azalması dahilinde ölümle sonuçlanır.İnsan büyüyüp geliştikçe vücuttaki su miktarı azalarak yerini yağlara bırakır.İnsan günde ortalama 2 litre su almalıdır.Bu su içmeyle olabileceği gibi besinlerden de alınabilir.

Suyun vücuttaki işlevi nedir?

-Besinlerin sindirimine ve emilimine yardımcı olur.
-Vücuda alınan veya vücutta oluşan toksik ögelerin idrarla veya terleme yoluyla atılmasını sağlar
-Vücut ısısının dengede kalmasından yardımcı olur
-Vücuttaki elektrolit dengesinin sağlanmasında yardımcı olur
-Böbreklerin görevini yapmasında yardımcı olur.

Vücudumuzdaki su dengesini korumak çok önemlidir.Vücudumuzdan su eksildiğinde ağız kuruluğundan başlayıp baş ağrısı gibi rahatsızlıklarla devam ettikten sonra ölümle sonuçlanabilir.Besinlerle veya başka içeceklerle alınan su yeterli olamaz.Günde ortalama 2 litre su alınmalıdır.Bu yaşa,hamileliğe veya bulunan bir hastalığa göre değişim gösterebilir.

Çeşme suları diğer adıyla şehir şebeke suları genellikle nehir göl ve baraj suları gibi yüzeysel sulardan elde edilir. Bu sulara sanayi ve tarımda kullanılan toksik maddeler, gübreler, deterjanlar, evsel atıklar ve lağım suları gibi mikrobiyolojik kirliliğe yol açan kirleticilerin karışma olasılığı oldukça yüksektir.(DİATEK)

Çeşme suları klor bazlı dezenfeksiyon i şlemine tabi tutulsa da bu sular hakkında yüksek güvenceden söz etmek yanlış olacaktır.

Su alımında sebze ve meyvelerden de yararlanılabilir. Özellikle yaz meyvesi olan karpuz kavun gibi meyvelerin çoğunluğu sudan oluştuğu için bize bu konuda yardımcı olabilecektir. Diğer içeceklerden de yararlanılabilir. Örneğin çay bu konu da yardımcı olabileceği gibi idrar atımını da hızlandırabilir.

Hakkında: Nida Bayıl

Nida Bayıl
Fırat Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 2/4

Buna da bakın

Neden Yulaf Tüketmeliyiz? Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Son yıllarda yulafın neden diyetlerin gözdesi olduğunu merak ediyorsanız sizler için birkaç sebebini anlatmak istedik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir