Başlangıç / Beslenme & Psikoloji / Bigoreksiya Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Bigoreksiya Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Bigoreksiya Nedir ?

    Bigoreksiya ya da diğer adıyla kas dismorfu yeme bozukluklarının da görüldüğü bir tür psikiyatrik  rahatsızlıktır.

    Bireyin ,kendi vücudunda  mevcut olan kasların yetersiz olduğunu düşüncesi ile seyreden takıntılılık halidir ve bu bireyler kas kütlelerini arttırmak amacıyla devamlı bir uğraş durumundadırlar.Bu sendroma sahip olan kişiler normalin üstünde kas kütlesine sahip olmalarına rağmen kendilerini güçsüz ve zayıf görmektedirler.Çoğunlukla kas geliştirmeyle illgilenen erkek bireylerde görülür.

    Kas dismorfu görülen kişilerin takıntılılık halleri yeme davranışları üstüne değilde kaslı olmaya dair olduğu ve kişilerin kas kütlelerini arttırma takıntıları nedeniyle normal olmayan yeme davranışları gösterdikleri gözlemlenmiştir.

BİGOREKSİYANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

    Bigoreksiyalı bireyler zamanlarının büyük bir çoğunluğunu egzersiz yaparak ,spor merkezlerinde geçirirler ve bu kişiler vücutlarının güçsüz olduklarını düşündükleri için  başkalarının kendi vücutlarını görmelerini istememektedirler.

    Semptomlarında bu kişilerin profesyonel hayatlarındaki başarılarına da tesir ettiği ve fiziksel gelişim programları uğruna işlerini aksattıkları hatta işlerini kaybettikleri gözlemlenmiştir.

    Kas dismorfunda en çok görülen tutumlardan biri ise sürekli olarak bedenlerini kontrol etmeleridir. Ayna ve benzeri metaryallerle bedenlerinde mevcut olan kaslarını sürekli kontrol etme ve tetkik etme davranışında bulunurlar.

    Bu bireyler daha cüsseli görünmek için de çoğu kez kat kat giyinmeyi tercih etmektedirler.Ayrıca  bu kişiler spor takviyelerine çok miktarda para harcamaları,proteinli besinleri daha çok tercih etme, anormal yeme davranışları ve hatta bazı maddelerin kötüye kullanımınıda belirtiler arasında gösterilebilir.

BİGOREKSİYA OLUŞUMU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

    Bigoreksiya gelişiminde etkili olan faktörler; sosyokültürel baskılar, psikolojik ve fizyolojik faktörler, ailenin rolü ve çeşitli baskılar gibi faktörler arasındaki etkileşim bigoreksiya oluşumuna yol açabilir. Ayrıca erkek bireylerin medyada ve fitness dergilerinde bulunan erkek modelleri örnek almaları bununla birlikte kişilerin kendi vücutlarından memmun olmama,kendi bedenleri ile ilgili takıntılar oluşturma bigoreksiya oluşumunda etkilidir.

    Yapılan bir çalışmada gelecekteki dönemlerde kas dismorfik bozukluğu oluşumunda çocukluk döneminde yaşanan istismarların ilişkili olduğu kabul edilmiştir.

BİGOREKSİYANIN TEDAVİSİ

    Bigoreksiya teşhisi konulmuş kişiler genellikle tedavi olmayı kabul etmemektedirler.Bu bireyler için tedaviyi kabul etmek yenilgiyi kabul etmek anlamına gelir.Bu yüzden bireyleri tedaviye ikna etmek zor olabilir. Tedavileri ilaç tedavisi ve psikolojik tedavi şeklinde olup bireyler için olumlu sonuçlar vermektedir.

Tuğba Yüksel

Kaynakça:

Schneider C, Agthe M, Yanagida T, et al. Effects of muscle dysmorphia, social comparisons and body schema priming on desire for social interaction: an experimental approach. BMC Psychol 2017; 5:19-26.

Neziroglu F, Barile N. Environmental factors in body dysmorphic disorder. Body Dysmorphic Disorder:
Advances in Research and Clinical Practice, Oxford 2017; pp 277-292.

Devrim , A., & Bilgiç, P. (2018). Bigoreksiya: Vücut Dismorfik Bozukluğu Mu, Yeme Bozukluğu Mu? Sağlık Bilimleri Dergisi, 64-69.

Sreshta N, Pope HG Jr, Hudson JI, et al. Muscle dysmorphia, body dysmorphic disorder: advances in research and clinical practice 2017; pp 81-107.

Mosley, P. E. (2009). Bigorexia: bodybuilding and muscle dysmorphia. Eur Eat Disord Rev., 191-198.

Longobardi C, Prino LE, Fabris MA, et al. Muscle dysmorphia and psychopathology: findings from an Italian sample of male bodybuilders. Psychiatry Res 2017; 256:231-236

Maier MJ, Haeussinger FB, Hautzinger M, et al. Excessive bodybuilding as pathology? A first neurophysiological classification. World J Biol Psychiatry 2017; 1:1-26.

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.