Başlangıç / Besinler / Vitaminler / En Güzel D Vitamini Kaynağı: Güneş

En Güzel D Vitamini Kaynağı: Güneş

D Vitamini Nedir?

D vitamini kemik sağlığı üzerindeki rolü bir asırdan fazla süredir bilinmektedir. D vitamini yağda çözünür hormon benzeri etkileri olup sağlıklı yaşamın sürdürülmesinde mutlaka gereklidir. Günlük D vitamini gereksinmesi diyetle alım ve deri yoluyla sentezlenmek üzere iki ana kaynaktan karşılanır. Deri yoluyla sentezlenen D3 formu D vitamininin esas kaynağını oluşturmaktadır. Günlük gereksinmenin %20’si yumurta, balık, karaciğer, zenginleştirilme yapılan süt ürünleri gibi besinlerden karşılanırken, %80’i deri yoluyla sentezlenmektedir.

D Vitamini Seviyesi Nasıl Tespit Edilir?

Serum 25(OH)D3 vücuttaki D vitamini seviyesini belirlemede kullanılan biyokimyasal göstergedir.

Serum 25(OH)D3 düzeyinin <20 ng/ml (50nmol/L)  olması :eksiklik

20-30 ng/ml (50-75nmol/L): yetersizlik,

30 g/ml (75nmol/L) ise yeterli düzey olarak tanımlanmıştır.

D Vitamini Eksikliğine Bağlı Olarak Oluşabilen Hastalıklar Nelerdir?

 • Kellik (allopesi)
 • Alzheimer hastalığı
 • Astım
 • Atrial aritmiler
 • Kanser
 • Depresyon
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Kısırlık (infertilite)
 • Parkinson hastalığı
 • Rikets
 • Kardiyovasküler hastalık

D Vitamini Eksikliğini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Besinlerde D vitamini çok az miktarlarda bulunmaktadır. Deride D vitamini oluşabilmesi için vücudun (eller, kollar, bacaklar vb.) 15-20 dakika süre ile güneş ışınlarının dik olarak gelmediği saatlerde güneş ışınları ile temas etmesi gerekmektedir. Düzenli ve bilinçli bir şekilde güneş ışınlarına uygun saatlerde maruz kalmak her yaş için D vitamini eksikliğinden korunmada en etkili yoldur. Gerektiğinde hekim önerisi ile bebekler ve gebeler olmak üzere belirli yaş gruplarına ve yetersizliği belirlenen bireylere D vitamini desteğinin verilmesi uygundur.

Kaynakça

Peterson, A L. A review of vitamin D andParkinson'sdisease. Maturitas, 2014; 78(1), 40-44


Shen L, &Ji H F. Associationsbetween vitamin D status, supplementation, outdoorworkand risk of Parkinson’sdisease: a meta-analysisassessment. Nutrients, 2015; 7(6), 4817-4827.


Wang J, Yang D, Yu Y, Shao G, &Wang Q. Vitamin D andsunlightexposure in newly-diagnosedParkinson’sdisease. Nutrients, 2016; 8(3), 142.


Garcion E, Wion-Barbot N, Montero-Menei C N, Berger F, &Wion D. New cluesabout vitamin D functions in thenervoussystem. Trends in Endocrinology&Metabolism, 2002;13(3), 100-105.


Berridge M J. Vitamin D, cellsignallingphenotypicstabilityandAlzheimer'sdisease. Austin J. Clin. Neurol, 2015; 2, 1033-1036.

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.