Başlangıç / Besinler / Depresyonu önleyen besinler!

Depresyonu önleyen besinler!

Depresyon artık günümüzün en büyük problemlerinden biri olarak görülüyor. Belki hayat şartları, belki yaşanan ani travmalar, belki de hayatın zorluklarına dayanıksız bir bünye çoğumuza kimi zaman istenmeyen dönemler yaşatıyor. Tıbbi destek, psikolojik yardım ve kendimize olan inançla bu zor dönemleri zor veya kolay bir şekilde atlatıyoruz. İlginç olansa bazı besin öğelerinin de bize bu konuda yardımcı olabileceği gerçeği!

Beynimiz, ihtiyacı olan bazı maddeleri yeteri kadar alamadığında işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremeyeceğinden bu durum kendini hastalıklar şeklinde gösterebileceği gibi huzursuzluk, yorgunluk ve depresyon olmak üzere aşırı iştah veya iştahsızlık gibi çeşitli belirtilerle de gösterebilir. Şu durumda, mutluluk hissini sağlayan serotonin, noradrenalin gibi salgıların arttırılmasıyla, depresyon yanında istenmeyen bir durum olan iştahsızlık ya da aşırı iştah semptomlarının da düzelmesi sağlanabilir.

ACI BESİNLER MUTLULUK VERİYOR

Beyin tarafından doğal olarak üretilen ve halk deyimiyle ‘mutluluk hormonu’ olarak bilinen serotonin duygu durum, iştah ve uykuyu yakından ilgilendiren bir kimyasaldır. Beyin serotonini üretmek için bir aminoasit olan triptofanı kullanır. Bu yüzden triptofan bakımından zayıf olan bir beslenme programı kişiyi depresyona sürükler. Çoğu insanın bildiği gibi çikolatanın içeriğindeki serotonin ruh halini iyileştirir. Bunun yanında sivri yeşil biber, kırmızı pul biber gibi acı besinleri tüketmek de ağızda yanma hissi oluşturarak beyinde mutluluk duygusunu veren endorfin maddesinin salgılanmasını sağlar. Böylece ruh halini iyileştirir.
YUMURTA, KİVİ VE MUZLA DEPRESYONA SAVAŞ

Serotonin miktarının artırılmasında magnezyum, çinko, triptofan ve omega 3 içeren yiyecekler tüketilmelidir. Depresyona karşı savaşmak adına hindi eti, yumurta, kivi, keten tohumu, badem, ceviz, muz, ananas, domates, balık, soya gibi besinlere günlük olarak yer vermek büyük önem taşır.
YATMADAN ÖNCE PAPATYA ÇAYI, B VİTAMİNİ ALIN

Sakinleştirici etkisiyle rahatlık veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran papatya çayı yüzyıllardır depresyon, kaygı ve uykusuzluk tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı merkezi sinir sistemine etki ederek depresyona bağlı ağrıların da azalmasına yardımcı olur.
B12 sinir sistemi için önemli vitaminlerdendir. Anksiyete, durgunluk, depresyon, unutkanlık, yorgunluk hissi ve hafıza sorunları gibi sorunların çoğu B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır.
B9 ve B12 vitaminleri serotonin üretiminde birlikte çalışırlar. Bu nedenle bu vitaminleri içeren besin gruplarına günlük olarak beslenmenizde yer vermeye çalışın.
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUŞBURNU, DOMATES VE ROKAYLA KUVVETLENDİRİN

Antioksidanlar sabah yorgun ve mutsuz uyanmanızı engelleyen ve vücudun bağışıklığını güçlendiren önemli yapılardır. Antioksidanlar vücudun stres döneminde ortaya çıkan serbest radikalleri etkileyerek ruh durumunu iyileştirir.
C vitamini, E vitamini, beta-karoten ve B6 vitamini yardımıyla üretilen Koenzim Q-10 antioksidanları içeren besinleri tüketmek kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra mutlu bir ruh halinin oluşmasına da yardımcı olur. Özellikle kuşburnu, turunçgiller, domates, biber, maydanoz, soğan, sarımsak, roka, limon, kivi gibi besinler mutlaka beslenmeye eklenmelidir.
HAFTADA 2-3 GÜN BALIK YİYİN

Yapılan birçok çalışmada omega 3’ün ruh halini iyileştirme ve depresyonu azaltma da etkili olduğu görülmüştür. Sağlıklı bireylerin günlük 1000 mg kadar omega 3 alması gerekmektedir. Haftada 2-3 gün balık yiyerek bu ihtiyacı karşılayabilir, eğer balık tüketemiyorsanız uzmanına danışarak balık yağı haplarından kullanabilirsiniz.
SÜT, YOĞURT VE ET PROTEİN DEPOSU DEPRESYONA KARŞI BESLENME ÖNERİLERİ

Dengeli beslenmenin bir diğer şartı da yeterli protein almak. Doku yapımı ve onarımı için elzem olan proteinli besinler endorfin ve serotonin hormonunu artırarak depresyon riskini de azaltır. Süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi protein içerikli gıdalara günlük beslenmede mutlaka yer verilmelidir.

MUTLULUK SALATASI 🙂

1 tam ceviz

1 adet domates

1/2 halka ananas

1 çay kaşığı keten tohumu

Ispanak vb. yeşil yapraklı sebze

1/2 kivi

Hazırlanışı: Yüksek seratonin içeren bu gıdaları karıştırarak kendinize güzel bir salata yapıp ruh halinizi iyileştirebilirsiniz.

Hakkında: Elif Naz Dilbaz

Kasım 1995 doğumlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hayallerine, hedeflerine ulaşmak isteyen bir diyetisyen adayı olarak öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. Nerede bir istek varsa ,orada bir yol olduğunu unutmayın, renkli sebzeler ile dolu tabaklardan asla vazgeçmeyin.İyi okumalar, sağlıkla kalın:)

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.