Başlangıç / Besinler / Doğadaki Mucize Rezene

Doğadaki Mucize Rezene

Rezene Bitkisi ve Faydaları

Rezene Akdeniz çevresi orjinli çok eski bir ilaç-baharat bitkisidir. Anason,maydanoz,havuç ve kereviz gibi bitkiler ile aynı familyadandır. Rezene görünüşünden dolayı dereotuna,kokusundan dolayı da anasona benzetilir.

Rezenenin yapısında başta;sodyum,kalsiyum,potasyum,magnezyum ve fosfor gibi faydalı minerallerin dışında bolca A ve C vitamini bulunur.

Rezene Tıbbı Bir Bitkidir.

Kramp çözücü,gaz giderici ve antibakteriyeldir.Tedavide iştah açıcı , öksürük giderici olarak kullanılır.Yapraklarının yara iyi edici özellikleri vardır.Geleneksel olarak süt arttırıcı olarak da tüketilir. Şifa amacıyla yaprakları  ile çay yapılırken tohumları ve kökü gaz giderici olarak da kullanılır.Rezenenin çayı,yağı,sabunu,merhemi ve şurubu da üretilir.

Rezene bitkisinin mesir macununda bulunan 41 çeşit bitki türünden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Rezene Çayının Faydaları

 1. Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
 2. Sindirim ile ilgili problenlerin giderilmesine yardımcı olur.
 3. Mide kramplarına iyi gelir.Gaz,hazımsızlık ve ishale karşı oldukça iyidir.
 4. Mide ülserine sebep olan bakteriler ile savaşıp mide ülserinin belirtilerini azaltır.
 5. Tokluk hissi verir.
 6. Adet sancılarını hafifletir.
 7. Anne sütünü arttırır.Anne sütünün kalitesini arttıran niteliğe sahiptir fakat kuvvetli bir bitkidir.Bu sebepten ne miktarda kullanılması gerektiği konusunda doktora danışılmalıdır.
 8. Yüksek ateşi düşürmek için ve bazı enfeksiyonlara karşı vücudu güçlendirmek için kullanılır.
 9. Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.
 10. Diş ağrılarını azaltır.
 11. Ağız kokusunu azaltır.
Rezene çayı etkili olduğu için kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır.Aşırı tüketimi mide bulantısına ve mide ağrılarına yol açabilir.İleri derecedeki yan etkileri; nefes almada güçlük,cilt sorunları, kalpte çarpıntı,ritim bozukluğu,akciğer ödemidir. Hamilelerde kullanımı tavsiye edilmez.

Rezeneli Süper Besleyici Tarif “Rezene Mücver”

MALZEMELER: 1 DEMET REZENE,1 ADET SOĞAN,1 ADET HAVUÇ,1 ADET PATATES,1 YUMURTA,2 DİŞ SARIMSAK,2 ÇORBA KAŞIĞI UN, İSTEĞE GÖRE KARABİBER,TUZ,KEKİK.

YAPILIŞI:Rezene,sağan ve sarımsağı doğrayalım.Rendelenmiş patates ve havuçla karıştırıp diğer malzemeleri ilave edelim.Karışımı iyice harmanlayalım.Kısık ateşte hafif yağladığımız tavada kızartalım. Afiyet olsun.

Kaynakça

https://www.saglikaktuel.com/bitki-ansiklopedisi-rezene-nedir-faydalari-nelerdir-1576.htm, https://www.lipton.com/tr/cay-kulturu-makaleleri/rezene-bitkisi.html,https://www.medicalpark.com.tr/rezene-cayinin-faydalari/hg-2277,https://www.haberturk.com/rezene-nedir-rezene-nasil-kullanilir-rezenenin-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir-hbrt-2676259,https://yemek.com/rezene-cayinin-faydalari/,https://www.diyetasistan.com/rezene-cayi-nedir.html

Hakkında: Beril Su Arıca

Medipol üniversitesi 3.sınıf beslenme ve diyetetik öğrencisiyim.Okumayı araştırmayı yeni bilgilerimi başkalarına aktarmayı çok seviyorum.Çünkü bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanıyorum.

Buna da bakın

PCOS VE BESLENME

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.