Başlangıç / Besinler / MATCHA ÇAYI

MATCHA ÇAYI

Matcha Nedir?

Bugüne kadar MATCHA kelimesini duymuş veya duymamış olabilirsiniz. Peki gerçekten nedir Matcha Çayı?

 Çay bildiğimiz üzere birçok toplumda sudan sonra en çok tüketilen içeceklerden biridir. Farklı tadı, aroması ve sağlığı geliştirici etkileri, sosyo-kültürel çağrışımları gibi dünya genelinde oldukça değerlidir. Yeşil çayın birçok çeşidi vardır: geniş yapraklar şeklinde, çay poşetleri şeklinde paketlenmiş veya toz halinde bulunmaktadır. Matcha ise Tencha çeşidinin toz haline getirilmiş bir Japon yeşil çayı (Camellia sinensis) türüdür. Bu popüler içecek dünya çapında gün geçtikçe büyümektedir. Geleneksel yönteme göre, büyüme döneminin çoğunda, yaprakları doğrudan güneş ışığından korumak için çay çalıları bambu hasırlarla örtülmektedir. Özel yetiştirme yönteminden dolayı özellikle antioksidan bileşikler açısından zengindir. Bu yöntemler matcha kalitesi açısından oldukça önemlidir ve matcha en aromatik yeşil çay olarak kabul edilir.

Matcha Çayının Yararları Nelerdir?

Öncelikle yeşil çayın kalitesi kateşin, kafein ve teaninin dengesi ile belirlenir. Matcha’nın düşük kateşin içeriği ve yüksek teanin ve kafein bileşeni nedeniyle en kaliteli yeşil çay olduğuna inanılmaktadır. Matcha çayı, benzersiz üretim ve tüketim tarzı nedeniyle diğer yeşil çay türlerinden farklıdır. Matcha yaprakları gölgede büyüdüğünden, yeşil pigment klorofil (antioksidan) daha büyük ölçüde korunur. Matcha’daki yüksek klorofil nedeniyle, tüketimi, daha yüksek miktarda klorofilin sindirim sistemimize taşındığını ve böylece sindirim sistemimizi temiz tuttuğunu göstermektedir. Ayrıca klorofil, serbest radikalleri yok eden, kırmızı kan hücrelerini uyaran, enerji seviyesini artıran, bağışıklık seviyesini artıran ve karaciğerin detoksifikasyonuna yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Matcha çayının dünyadaki en sağlıklı içeceklerden biri olduğuna inanılıyor çünkü 135’den fazla antioksidan ve diğer çay türlerinden on kat daha fazla besin içermektedir. Matcha özünün tüketimi, içindeki yüksek miktarda arginin ve teaninin bir sonucu olarak stresi azaltıcı etkilerinden dolayı tavsiye edilmektedir. Matcha çayının, yüksek miktarda teanin içerdiğini söylemiştik. Bu amino asidin kan basıncı seviyesini düşürdüğü, böylece konsantrasyonu ve odaklanmayı iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Teanin, tüm çaylarda bulunan kafeinin olumsuz etkilerine karşı koyarken, zihinsel uyarıcı etkilerine de katkıda bulunmaktıdır.

Matcha Çayının Genel Sağlık Üzerine Etkileri

 1. Kanseri önler
 2. Kan şekeri seviyesini düşürür
 3. Kilo vermeye yardımcı olur
 4. Konsantrasyonu arttırır
 5. Kolesterol emilimini engeller
 6. Stres azaltıcı etkisi vardır

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Matcha çayının yapımı farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bundan dolayı istediğiniz yöntem ile matcha çayını yapabilirsiniz. Matcha çayı için bambu fırçaları ya da özel kaşıklar kullanmanız önerilmektedir. Klasik matcha çayı yapmak istiyorsanız öncelikle bir fincan sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı matcha tozu ekleyin. Elde ettiğiniz matcha tozunu süzgeç yardımı ile süzün. Daha sonra da kaşık yardımı ile ezin, ezmiş olduğunuz tozu bir kaseye ekleyin. 

Daha sonra bambu fırça yardımı ile kıvama gelinceye kadar karıştırmanız önemlidir. Karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz matcha karışımını fincanın içine dökün. Ardından fırça ya da bambu kaşığı ile birlikte hızlı bir şekilde çırpın. Çırpma işlemini çaydan köpük çıkıncaya kadar yapmanız gerekmektedir. Çaydan köpük çıktığında artık klasik matcha çayınız hazır demektir.

Matcha çayının bir diğer şekli de latte olarak tüketilmesidir. Latte şeklinde yapılan matcha çayı ise şöyle yapılmaktadır; Bir tutam matcha tozunun bir fincan sıcak suyun içerisine atın. Ardından bir fincan da sıcak süt ilave edin. Klasik matcha çayının da yapılan süzme işlemini de aynı şekilde latte için de yapılmalı. Bambu fırçası ile bu latteyi çırpın. Asıl kıvamına geldikten sonra matche latteniz artık hazır. Üstüne süt ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz.   

KAYNAKÇA

Global Food Book - What is Matcha?
Joanna Kochman, Karolina Jakubczyk ve ark., Health Benefits and Chemical Composition of Matcha Green Tea: A Review

Matcha Source

 

Hakkında: Merve Eren

Merhaba ben diyetisyen Merve Eren. Haliç üniversitesi mezunuyum. Okan Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Stajlarımı Medical park Bahçelievler hastanesi, Fransız lape hastanesi, istanbul çapa tıp fakültesi gibi yerlerde tamamladım. Şuan da online diyet ve beslenme danışmanlığı yapmaktayım. Burada bugüne kadar öğrendiğim ve güncel merak edilen konulardan araştırmalar yaparak sizlerle paylaşacağım. soru ve görüşleriniz için bana mail adresimden ve instagramdan ulaşabilirsiniz. Besinler.net yazarlarından biri olduğum için çok mutluyum.:) Sağlıklı günler dilerim.

Buna da bakın

PCOS VE BESLENME

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın …

6 yorumlar

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş 🙂 Ellerinize sağlık.

 2. Hep merak etmiştim matcha çayının faydalarını ve nasıl tüketildiğini; sayenizde öğrenmiş oldum 🥰

 3. Sürekli matcha çayının yararlarını duyuyordum fakat eksik birşeyler vardı öğrenmek istediğim sayende tamamlandı ☺️.Bu yazı sayesinde en doğru bilgileri edindim🤩

 4. Cok merak ediyordum, nedir ne işe yarıyor diye bilgilendirme için cok teşekkür ederim. Çok yararlı oldu kesinlikle kullanacağım. Ellerinize sağlık 🙂

 5. Sayenizde matcha çayının ne kadar faydalı olduğunu öğrendim.Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş.Ellerinize sağlık👏🏻

 6. Çok bilgilendirici bi içerik olmuş🙏🏻🙏🏻 İlk fırsatta deneyecem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.