Başlangıç / Genel / Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid Nedir? 

Hemoroid rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan genişlemiş damarlardır. Bu kan damarlarının duvarları bazen gerilerek çok fazla genişler ve damarlar daha da şişerek tahriş olur. 

Bu şişme ve tahriş sonucunda da makatın dışına çıkarlar. Bu durum halk arasında basur veya mayasıl adıyla da bilinir. Hemoroidler iç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılırlar ve belirtilerine göre farklı derecede ölçülürler. 

İç Hemoroidler 

İç hemoroidler makatın genellikle görülemeyecek veya hissedilmeyecek kadar derin bir noktasındadır. Bulundukları bölgede acı algılayan sinirlerin sayısının azlığından dolayı genellikle ağrıya veya acıya neden olmazlar. 

Dışkıda, klozette ya da tuvalet kağıdında görülen kan en belirgin emaresidir. Bunun haricinde hemoroidleri çevredeki diğer dokudan daha pembe renge sahip nemli yumrular olarak görmek mümkündür. 

Bunlara prolapslı hemoroidler denir. Bu hemoroidler kendiliklerinden geri girebilirler ya da yumuşak bir şekilde içeri bastırılabilirler. 

Dış Hemoroidler 

Dış hemoroidler, makatın dış çeperindeki derinin hemen altındadır. Burada daha fazla ağrı algılayan sinir mevcut olduğu için dış hemoroid belirtileri arasında ağrı, kanama, kaşıntı ve şişlikler görülür. 

Hemoroidi Olanlar Ne Tüketmeli? 

Lif içeriği yüksek yiyecekler yemek, dışkıyı daha yumuşak hale getirir ve daha kolay geçmesini sağlayarak hemoroidi tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir.

Meyve suları ve berrak çorbalar gibi su ve diğer sıvılar, diyetinizdeki liflerin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.  

Genel olarak bireylere harcanan her 1000 kalori başına 14 gram diyet lifi alımı önerilmektedir. Hazır yiyeceklerdeki lif miktarı ise gıdanın beslenme etiketinde listelenmektedir. Lif açısından zengin bazı yiyecekler aşağıdaki tabloda listelenmiştir. 

Yiyecek ve PorsiyonuLif Miktarı
1 küçük yulaflı kek3.0 g
1/2 su bardağı tam buğday makarna3.2 g
1/4 su bardağı buğday5.0 – 9.0 g
3/4 fincan yüksek lifli kepek9.1 – 14.3 g
1 orta boy kabuklu armut5.5 g
1 orta boy kabuklu elma4.4 g
1/2 fincan haşlanmış kuru erik3.8 g
1/2 fincan pişmiş yeşil bezelye3.5- 4.4 g
1/2 tabak karışık sebze4.0 g
1 orta boy kabuğunda pişmiş patates3.6 g
1/2 fincan pişmiş kabak2.9 g
1/2 fincan pişmiş fasulye9.6 g
1/2 fincan pişmiş barbunya7.7 g

Hemoroidi Olanların Kaçınması Gereken Besinler 

Hemoroidler kronik kabızlıktan kaynaklı ise çok az lif içeren veya hiç lif içermeyen yiyeceklerden kaçınılmaya çalışılmalıdır. 

  • Peynir  
  • Cips  
  • Fast food 
  • Dondurma 
  • Et  
  • Bazı dondurulmuş ve atıştırmalık yiyecekler gibi hazırlanmış yiyecekler 
  • Sosisli sandviç ve mikrodalgada pişirilebilir bazı akşam yemekleri gibi işlenmiş yiyecekler 

KAYNAKÇA

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases 

Hakkında: İrem Ketenci

Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 3. sınıf öğrencisiyim. Okuduğum, öğrendiğim, ilgimi çeken bilgileri paylaşacağım.

Buna da bakın

PCOS VE BESLENME

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.