Başlangıç / Besinler / Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı nedir ?

Hindistan cevizi yağı nedir?                                                              

    Hindistan cevizi yağı ( coconut butter ) bütün dünyada özel bir ilgi görmektedir. Güney Asya,Hint ve Pasifik adalarında kulanılmaya başlandı. Pasifik adalarında hindistan cevizi yağının tüm hastalıklar için şifa olduğu düşünülür, yaşam ağacı olarak adlandırılır. Bu bölgenin insanları,yaşamlarında ve yaşam tarzlarında Hindistan cevizi yağının önemi oldukça büyüktür.

   Anne sütünde bol bulunan laurik asit içerir ve antioksidan polifenollerce zengindir. Yapısında, omega 6, linoleic acid, monounsaturated, oleic acid, caproic acid, capric acid, caprylic acid, lauric acid, myristic acid, stearic acid, alpha tocopherol, delta tocopherol, alpha tocotrienols, delta tocotrienols, gamma tocotrienols, vitamin K bulunur.

    Hindistan yağı (hint yağı) ile karıştırılmamalıdır. Saf hindistan ceviz yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır. Çoğu diğer yağların aksine, hindistan cevizi yağı, yüksek bir erime noktasına sahiptir 24 derecede erir. Bu nedenle, oda sıcaklığında katı olmasına rağmen sıcaklık arttıkça erimektedir.

    Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır, ancak yazın sıcaklıkla birlikte sıvılaşabilir, hindistan cevizi yağının saf ve orjinal olduğunu anlamak için yağı eğer sıvıysa dolaba koyarak 15 dakika sonra donmasına bakabilirsiniz. Yağ orjinalsa dolaptaki düşük ısıyla katı olacağı için yağa saf hindistan cevizi yağı diyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

 •     Özellikle kozmetolojik olarak çok faydalı bir yağdır. Hindistan cevizi yağı saç yağları içerisinde kuru yıpranmış boyalı saçlara en iyi gelen yağdır, saçınız kuruyken, bu yağı uygular, bir bone ile sabaha kadar saçınızda bekletirseniz, birçok saç problemiyle vedalaşırsınız.
 •    Çok hafif bir yağ olduğu için vücudunuzu yüzünüzü, dudaklarınızı nemlendirmekte kullanabilirsiniz.
 •    Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 •    Ayrıca tropikal ülkelerde anti bakteriyel ve anti virüs özelliklerinden dolayı dezenfekte amaçlı kullanılmaktadr.
 •    Hindistan cevizi yağı alzheimer üzerinde de oldukça etkili bir yağ olarak bilinir.
 •    Hindistancevizi yağının kan lipidlerini normalleştirdiği, alkol ve diğer toksinlerin karaciğere yaptığı hasarı önlediği, böbrek ve safra kesesi hastalıklarına karşı koruduğu, kan şekerini dengeleyerek insülin kontrolünde etkili olduğu, dolayısıyla da şekeri hastalığının
  önlenmesinde ve idaresinde etkili olduğu bulunmuştur.
 •   Sindirimi kolaydır ve tiroid – endokrin sistemin sağlıklı işleyişine yardımcı olmaktadır.
 •   Hindistan cevizi yağı hem antioksidan hem de antimikrobiyal özelliğe sahiptir. İçerdiği bileşenler sayesinde mantar, bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olur ve bu sayede vücudu akne, grip, bronşit gibi enfeksiyonlara karşı korur. İçeriğindeki antioksidan maddeler ise vücudu hem hastalıklara karşı korur hem de yaşlanma karşıtı savaş verir.
 •     Hindistan cevizi yağında bulunan miristik asit ve laurik asit benzeri doymuş yağlar karaciğer tarafından hızlıca enerjiye dönüştürülebilen yağlardır. Bu yağlar peynir ya da et grubundaki doymuş yağlardan farklı bir yapıya sahiptirler ve nadiren yağ hücresi olarak depolanırlar. Mct yağları yani orta zincirli yağ asitleri grubunda yer alırlar ve vücutta çok hızlı bir şekilde çözünür ve sindirim sistemini yormazlar. Karaciğer tarafından hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürülmeleri sayesinde hem vücuda enerji sağlarlar hem de aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olurlar.
 •    Orta zincirli yağ asitleri (mct) mct en iyi keton cisimciği kaynağıdır. Yağların içinde en fazla mct hindistancevizi yağında vardır. Hindistancevizi yağının yaklaşık üçte ikisi (%60) mct’dir. Palmiye yağındaki oran %55. Anne sütünde ve tereyağında ise bu oran %12 civarında. Geri kalanın tamamına yakını uzun ya da çok uzun zincirli yağ asitleri. Sıvı yağlardaki mct oranı ise %10’dan çok daha düşüktür.
 •     Hindistan cevizi yağından elde edilen MCT’lerin önemli besin ve tıbbi uygulamalarla benzersiz   özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
 •      Yapılan bir araştırmada ise Hindistan cevizi yağı kullanan bireylerin ortalama 24 saatlik doygunluk sürelerinin arttığı ve gıda alımının azaldığı görülmüştür.
 •    Günde ortalama 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını tüketen kişilerde günlük enerji harcaması yüzde 5 artmıştır.

 

Kaynakça:

Coconut Foods Khee Choon Rhee Edmund W. Lusas
Food Protein Research And Development Center Texas A&M University College Station, Texas

Virgin Coconut Oil Production Manual For Micro- And Village-Scale Processing
Divina D. Bawalan Keith R. Chapman Fao Regional Offi Ce For Asia And The Pacifi C, Bangkok Food And Agriculture Organization Of The United Nations

Yediden Yetmişe Taş Devri Diyeti Kitabı-Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Hastalığını Tedavi Edebilir Mi? Prof. Dr. Ahmet Aydın

The Coconut İn The World Http://Dx.Doi.Org/10.1016/B978-0-12-809778-6.00001-2

Virgin Coconut Oil As Functional Oil
Yashi Srivastava, Anil D. Semwal, Gopal K. Sharma -Central University Of Punjab, Punjab, India, Defence Food Research Laboratory, Mysore, India

Hakkında: Kübra Kayapunar

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.