Başlangıç / Besinler / Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları

Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları

Kırmızı mantar nedir ?

Ganoderma Lucidum (Kırmızı Reishi Mantarı) Nedir?

    Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) son derecede değerli bir bitkidir.Yaban ormanlık alanda canlı ağaçlar üzerinde ve çok nemli, az ışık geçiren yoğun bir şekilde ağaçlı ormanların içinde bulunan çürümeye yüz tutmuş ağaç kütükleri üzerinde yetişir. Bu mantar 4000 yıldan fazla bir süredir Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır.

    “Ölümsüzlük Bitkisi”, “Ruhsal Gücün Bitkisi” ve “On Bin Yıllık Mantar” gibi isimler yaygın olarak bilinen ve bu mantarın Latince ismi Ganoderma Lucidum’dur.

    Ganoderma Lucidumun (kırmızı reishi mantarı) farmakolojik kullanımı; bronşit, alerji, kan basıncı düzenleyici, yükseklik korkusu, kemoterapi destekleyici, HIV destekleyici, yorgunluk, yüksek tansiyon, yüksek trigliserid ve hepatit için kuvvet ilacı, bağışıklık sistemi güçlendiricidir ve ağrı kesici özelliklere sahiptir

Kırmızı Reishi Mantarının Faydaları Nelerdir?

Kanser

    Kırmızı Reishi Mantarının prostat kanseri yönünden koruyucu ve tedaviyi destekleyici etkileri yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır.Prostat Specific Anti gen (PSA) seviyesinde 1 aylık kullanım sonunda belirgin düşüşlere neden olur.

    Normal tedavilerde bu etki antibiyotikler ile sağlanmaktadır, ancak antibiyotiklerin yan etkilerine karşın Kırmızı Reishi Mantarı bu işlevi yan etkisi olmaksızın yerine getirebilmektedir.

    Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda reishide tümörlerin büyümesini inhibe edici maddelerin olduğu tespit edilmiştir. Amerikadaki İndianapolis Kanser Araştırma laboratuarında yapılan bilimsel çalışmalarda mantarın özellikle hızlı yayılma eğiliminde olan meme kanserinde ve metastatik meme kanserlerinde koruyucu ve tedaviyi destekleyici olduğu sapyanmıştır.

    2010’da yapılan bilimsel bir araştırmada insan mide kanseri hücre kültüründe reishi mantar ekstresinin kanserli hücrelerin intihar etmesi anlamına gelen apoptosis sürecini başlattığını göstermiştir.

    Tüm bu verilere rağmen kemoterapi alan hastaların reishi mantarı gibi bir alternatif tedaviden faydalanmaması gerektiği belirtilmiştir.

Bağışıklık Sistemi

    Kırmızı Reishi Mantarı içeriğinde bulunan ve doğal anti-histaminik olan lanostan maddesi sayesinde sahip olduğu anti-allerjik etkisi ile genel alerjilerden şikayeti olanlarda etkilidir. Sigara içenlerin nefes borusunda ve bronşlarda oluşan epitel doku tahribatının giderilmesinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Diyabet

    Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar. Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insülin miktarını azaltmada etkilidir. Kandaki şeker seviyesinin düşürülmesindeki etkiyi, Kırmızı Reishi mantarındaki polisakkaritler ve Ganoderan B, C ve D maddeleri sağlar. Bu maddelerin etkisinin, kan şekerlerini vücudun kendi dokuları tarafından daha iyi kullanılır hale getirilmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir.

Bu etki sayesinde kan şekeri organsal ve hücresel kullanımı artarak düşmeye başlamaktadır.

Kırmızı Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

    Reishi ürünleri tablet, kapsül veya granül şeklinde bulunmaktadır. Japon Doktor Fukumi Morishige reishi mantarının C vitaminiyle birlikte kullanılması gerektiğini belirtiyor.C vitamini reishideki emilimi zor polisakkaritleri küçültür ve emilimini kolaylaştırır.

   Emilip ayrılan oligoglukonlar bağışıklık sistemindeki makrofajları uyarır.

Kırmızı Reishi Mantarı Çayı

    Herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar için günlük kullanımı 1-2 gram, sağlık sorunu olanlar için 5 gram öneriliyor. Mantar dilimler halinde kesildikten sonra kaynatılır.2 gram mantar 1 litre suya atılır. Su kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır.Hafifçe kaynatıldıktan sonra metal süzgeç kullanmadan süzülür. (Germanyum ve metal etkileşime giriyor.)

Reishi Mantarının Yan Etkileri Nelerdir?
  • Reishi Mantarının bazı kişilerde ciltte döküntü, ağız kuruluğu, burun kanaması, mide ağrısı gibi yan etkileri olabilir.
  • Tansiyonu düşürücü etkisi olduğundan düşük tansiyonlu kişilerin ya da tansiyon ilacı kullanan kimselerin doktor tavsiyesi olmadan kullanması sakıncalı olabilir.
  • Doktor izni olmadıkça hamile, emziren kadınlar ve çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.
  • Herhangi bir reçeteli ilaç alan kişiler doktor onayıyla almalıdır.
  • Pıhtılaşmayı önleyici ilaçlarla beraber kullanılması kanama riskini artırır.
Selinsu Kurt
Kaynakça:
Zhou, L.-W., Cao, Y., Wu, S.-H., Vlasák, J., Li, D.-W., Li, M.-J., et al. (2015). Global diversity of the Ganoderma lucidum complex (Ganodermataceae, Polyporales) inferred from morphology and multilocus phylogeny. Phytochemistry 114, 7–15. doi: 10.1016/j.phytochem.2014.09.023
Zhong, J.-J., and Xiao, J.-H. (2009). Secondary Metabolites from Higher Fungi: Discovery, Bioactivity, and Bioproduction. Biotechnology in China I. Berlin: Springer, 79–150. doi: 10.1007/10_2008_26
Welti, S., and Courtecuisse, R. (2010). The Ganodermataceae in the French West Indies (Guadeloupe and Martinique). Fungal Divers. 43, 103–126. doi: 10.1007/s13225-010-0036-2
Upton, R., and Petrone, C. (2000). American Herbal Pharmacopoeia—Reishi Mushroom—Ganoderma Lucidum. New York, NY: American Herbal Pharmacopoeia.
Schoch, C. L., Seifert, K. A., Huhndorf, S., Robert, V., Spouge, J. L., Levesque, C. A., et al. (2012). Nuclear ribosomal internal transcribed spacer (ITS) region as a universal DNA barcode marker for Fungi. Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 109, 6241–6246. doi: 10.1073/pnas.1117018109

Hakkında: besinler

besinler
Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

Besin Gruplarını En İdeal Saklama Yöntemleri Nelerdir?

 Besinleri bozulmadan ve bol bulundukları dönemlerde depolamak yani yıl boyunca besinlerin bulunmasına olanak sağlamak için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir