Başlangıç / Besinler / Rose Apple Nedir?

Rose Apple Nedir?

Rose Apple Nedir?

    İsmine rağmen, gül elmaları güller veya elmalar ile ilgili değildir. Bitki, aslında Güneydoğu Asya’ya özgü bir çalı veya küçük bir ağaçtır, ancak dünya çapında bir süs bitkisi olarak yayılmıştır. Ancak şimdi çok hızlı büyüyebildiği ve yayılabildiği için, istilacı bir tür olarak kabul edilmektedir. Gül elmaları guavayı andırırken, tamamen farklı bir dokuya, lezzete ve kokuya sahiptirler. Ayrıca, çok sayıda tohuma sahip guavadan farklı olarak, bu meyvenin açık, merkezi bir kavitede yalnızca bir veya iki büyük, açık tohumu vardır. Görünüşte çan şeklinde olan gül elmaları ya elma gibi çiğ olarak yenebilir ya da çeşitli yemekler ve tatlılar hazırlamak için kullanılabilir.

Gül Elmasının Faydaları

   Gül elmaları, C vitamini, diyet lifi, A vitamini, kalsiyum, tiamin, niasin, demir, kükürt ve potasyum açısından zengindir.

Diyabet

    Jambosin, gül ağacında bulunan ve nişastanın şekere dönüştürülmesini bloke eden veya düzenleyen ümit verici sonuçlar veren bir alkaloid türüdür. Bu diyabetikler ve diyabet geliştirme riski taşıyanlar için çok önemli bir gelişme olabilir. Jambosinin kan şekeri kontrolü üzerindeki etkisi hakkında ileri araştırmalar devam etmektedir.

Sindirim Sistemi

    Gül elmasının yüksek lif içeriği, yiyeceklerin sindirim sisteminizden geçişini, kabızlığı hafifletmesini ve daha ciddi sağlık koşullarını düzenlemede çok iyi bir hale getirir. Ayrıca, geleneksel tıpta, ishal ve dizanteriyi önlemek için gül elması tohumları kullanılmıştır.

Kanser

    C vitamini ve A vitamini ile birlikte gül elmasındaki aktif organik bileşikler, kanser önlemede tedaviye destek olarak bilinir. Erken araştırmalar ve geleneksel tıp metinleri, diyetinize gül elması ekleyerek prostat ve meme kanserinin azaldığını iddia ediyor.

Antioksidan

    Yüzlerce yıldır gül elma özleri diüretik bir madde olarak kullanılmış olup, karaciğer ve böbrek toksisitesini ortadan kaldırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda vücudun genel sağlık ve metabolik etkinliğini de artırır.

Kolesterol ve Kalp Sağlığı

    Gül elması içindeki lif ve besin bileşimi kolesterol düzeyleri üzerinde anlamlı bir etki göstererek daha düşük ateroskleroz riskine yol açarak kalp krizi, felç ve koroner kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler komplikasyonların önlenmesini sağlamıştır.

İmmün Sistem

    Gül elmadaki aktif ve uçucu bileşenler, antimikrobiyal ve anti-fungal etkilere sahip olmuştur. Araştırmalar, cildin çeşitli enfeksiyonlar geliştirmesini önleyebileceğini ve bağışıklık sisteminin bulaşıcı hastalıklara karşı gücünü artırabildiğini göstermiştir.

Diğer Faydaları

    Araştırma halen devam etmekle birlikte, gül elması, epileptik nöbetler, çiçek hastalığı, eklemlerde iltihaplanma, boğaz veya gergin gözler gibi diğer sağlık sorunlarına potansiyel olarak fayda sağlayabilir ve bilişsel yetenekleri arttırmaya yardımcı olabilir.

 

Kaynakça:

  • Clarissa M Guedes, Alice B Pinto, Ricardo FA Moreira, Carlos AB De Maria, Study of the aroma compounds of rose apple (Syzygium Jambos alston) fruit from Brazil, European Food Research and Technology 219 (5), 460-464, 2004
  • JY Uchida, LL Loope, A Recurrent Epiphtotic of Guava Rust on Rose Apple, Syzygium jambos in Hawaii, Plant Disease 93 (4), 429-429, 2009

Hakkında: Selinsu Kurt

Avatar
Selaam ben Sell. Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi 2015 mezunuyum. 2019 Haziran'ında da Medipol Üniversitesi'nin yeni mezun diyetisyeni oluyorum. Sene içerisinde yaptığım stajlarla teorik bilgilerimi değerlendirip bomba gibi geliyorum. Görüşmek üzeree :)

Buna da bakın

yumurtanın beslenmemizde ki önemi nedir?

Yumurtanın Beslenmede Önemi Nedir?

YUMURTA   Embriyonun gelişimi için içerisinde birden fazla önemli madde bulunduran çok kıymetli bir gıdadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir