Başlangıç / Beslenme Tavsiyeleri / Bölgesel Zayıflama Nedir ?

Bölgesel Zayıflama Nedir ?

Bölgesel Zayıflama Nedir ?

 

    Obezite, vücutta besinler ile alınan enejinin harcanandan fazla olmasından kaynaklanan  ve vücut yağ kitlesinin ,yağsız vücut kitlesine oranla artması ile karakterize olan kronik bir hastalıktır.

    WHO yetişkinler için fazla kilolu ve obeziteyi şöyle tanımlar. Fazla kilolu ;BMI 25 veya daha büyük, Obezite; BMI 30 veya daha büyük. 

    Abdominal santral obezite , vücudun bel-karın bölgesindeki yağ dokusu birikimi dir.Gluteal -femoral obezite ise yağın daha çok vücudun alt bölgelerinde toplanmasını ifade eder.

    Abdominal-Santral Obezite/Gluteal-Femoral Obezite

    Yapılan bir çalışmada  yüksek dozda verilen yeşil çay özütünün ,ghrelin salınımını azalttığı adinopektin seviyesini yükselttiği ve buna bağlı olarak BKI ve bel çevresinde azalmaya sebep olduğu görülmüştür.

    Yapılan bir başka çalışmada ; Bir gruba akdeniz diyeti , diğer gruba sızma zeytinyağlı akdeniz diyeti, ve fındık içeren akdeniz diyeti veriliyor. Bel çevresinde azalmaya sebep olduğu görülmüştür.

    Tip 2 diyabetlilerle yapılan 12 haftalık bir çalışmadan yeşil tahıllı, kepekli karışık diyet sonunda bel çevresinde belirgin bir azalma gözlemlenmiştir.

    23 kişilik pilates grubu ve 24 kişilik kontrol grubu ile yapılan çalışmada, pilates grubu haftada 2 kez pilates programı ile izlenmiştir.8 haftalık pilates eğitimi sonrasında pilates grubunun bel çevresinde ve kalça çevresinde anlamlı bir  azalma gözlemlenmiş.

    30-50 yaş 37 obez kadın ile 19 kişi pilates grubu haftada 3 gün 90 dakika, 18 kişi kontrol grubu fiziksel aktivite yok . bel çevresi pilates grubunda eğitimden sonra anlamlı olarak azalmış.

    12 haftalık uygulanan konjuge linoleikasit (CLA) takviyesi kilolu ve obez kadınlarda kalça çevresinib azalmasında bölgesel zayıflamaya teşvik edici olarak gösterilmiş.

    Pu’er çayı (siyah çin çayı ) ile yapılan çalışmada bel/kalça oranı anlamlı şekilde azalmış.

    Exergamining’in  Xbox 360 Kinect konsolu kullanan just Dance müzik video oyununda yer alan kadınların kalça çevrelerinde %2.5 oranında azalma  bel çevrelerinde % 1.9 azalma gözlemlenmiştir.

    Vücut şekillendirme cihazları ile yapılan çalışmalarda;

    Elektiriksel sinir stimülasyonu ile yapılan çalışmada bel çevresi ve visseral yağ uzunluğu anlamlı derece de azalmış.

    Yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (HIFU) ile yapılan çalışmada tek bir tedaviden sonra >2 cmlik bel çevresi azalması gözlemlenmiş.

SONUÇ:

    Obezite yaklaşımını özelleştirmek için obezite vücut yağ dokusu birikme bölgesine göre ikiye ayrılmıştır.

    Vücut şekillenmenin içinde olan  bölgesel zayıflama ,Akdeniz diyet,,CLA taviyesi, yükek dozda yeşil çay özütü ,Pu’er çayı, yeşil tahıllı,kepekli karışık diyet,pilates programı ,cihaz yardımı ile sağlanmıştır.

    Cerrahi bir operasyon ve cihaz yardımı istemeyen bireyler için en uygun vücut şekillendirme Akdeniz diyeti,  CLA takviyesi ve pilates eğitimidir.

 

 

 

Kaynaklar:

Prevention and management of the global epidemic
of obesity. Report of the WHO Consultation on
Obesity (Geneva, June, 3–5, 1997). Geneva: WHO.

Chen, I-Ju, et al. “Therapeutic effect of high-dose green tea extract on weight reduction: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial.” Clinical Nutrition 35.3 (2016): 592-599.

Damasceno, Nagila RT, et al. “Mediterranean diet supplemented with nuts reduces waist circumference and shifts lipoprotein subfractions to a less atherogenic pattern in subjects at high cardiovascular risk.” Atherosclerosis 230.2 (2013): 347-353.

Han, Bo Kyung, et al. “Effects of green whole grain mixed diet on body weight and waist circumference in patients with type 2 diabetes.” The Korean Journal of Obesity 23.1 (2014): 41-49.

J Sports Med Phys Fitness. 2016 Oct;56(10):1139-1146. Epub 2015 Oct 16.Can a pilates exercise program be effective on balance, flexibility and muscle endurance? A randomized controlled trial.
Cakmakçi, O. “The Effect of 8 Week Plates Exercise on Body Composition in Obese Women.” Collegium antropologicum 35.4 (2011): 1045-1050.
Hasani-Ranjbar, Shirin, Zahra Jouyandeh, and Mohammad Abdollahi. “A systematic review of anti-obesity medicinal plants-an update.” Journal of Diabetes & Metabolic Disorders 12.1 (2013): 28.
Amorim, Maria Guadalupe Soares, et al. “Effects of exergaming on cardiovascular risk factors and adipokine levels in women.” The Journal of Physiological Sciences 68.5 (2018): 671-678.
Park, Young-Han, and Jung-Ho Lee. “The effects of abdominal interferential current therapy on waist circumference and visceral fat distance in obese women.” Journal of physical therapy science 29.9 (2017): 1680-1683.
.Saedi N1Kaminer M.New waves for fat reduction: high-intensity focused ultrasound.Semin Cutan Med Surg. 2013 Mar;32(1):26-30
Mądry, Edyta, et al. “TWELVE WEEKS CLA SUPPLEMENTATION DECREASES THE HIP CIRCUMFERENCE IN OVERWEIGHT AND OBESE WOMEN A DOUBLE-BLIND, RANDOMIZED, PLACEBO-CONTROLLED TRIAL.” Acta scientiarum polonorum. Technologia alimentaria15.1 (2016).

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.