Başlangıç / Anne & Çocuk / Menapoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı ?

Menapoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı ?

Yaşamın her döneminde olduğu gibi menapoz döneminde de yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması oldukça önem taşımaktadır. Hormonal düzensizliklere bağlı olarak çeşitli fizyolojik değişiklikler görülmekte ve bu değişiklikler ileriki dönemde çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bunların bilinerek uygun beslenme planının yapılması bu sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Menapoz östrojen hormonunun azalmasıyla karakterize doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu dönemdir. Menapoz yaşı 48-55 olarak belirtilirken şişman kadınlarda daha erken görülebilmektedir. Bu dönemde metabolizma hızı yavaşlar  ve yağsız doku kütlesi azalır. Östrojenin azalmasıyla beraber lipit profilindeki denge bozulur ve kardiyovasküler risk artar. Yine hormonal değişikliklere bağlı olarak kalsiyum metabolizması bozulur  ve kemik erimesi riski artar.

Menapoz döneminde beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler ana hatlarıyla kısaca şöyledir:

-Besin çeşitliliği sağlamalısınız. Her öğününüzde besin gruplarından yeterli miktarda tüketmelisiniz. Besinlerin içeriğinde bulunan fitokimyasalların birçok kronik hastalıkta koruyucu olduğunu özellikle fitoöstrojen kaynaklarının menapoz sürecinde olumlu etkilerinin farkında olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu konuda yapılan bir çalışmada, 260 kadına 8 hafta boyunca  soya içerikli bir ilaç takviyesi yapılıyor  ve sıcak basması gibi menapoz semptomlarında iyileşme sağladığı görülüyor. Menapoz semptomlarında iyileşme sağlayan bir diğer takviye ise omega 3 takviyesidir. İspanyol Menapoz Topluluğu da bu konuda 2017 yılında yayımlanan bir çalışma ile öneride bulunmuştur.

-İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır. Şişmanlığın oluşması birçok sağlık sorununu ve riskleri beraberinde getirir. Ancak zayıflık da istenmemektedir. Düşük vücut ağırlığına sahip kadınlarda kemik mineral yoğunluğu daha düşük ve kırık riski fazladır. Bu yüzden BKİ 23-27 arasında olması istenmektedir.

-Enerji içeriği düşük besleyici değeri yüksek besinler tüketilmelidir. Yani tatlı, hamur işi gibi besinler yerine sulu yemekler tercih edilmelidir.

-Lipid profilini düzenlemek ve ağırlığın korunmasına katkı sağlamak için posa, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Bu kan basıncını da dengede tutmaya yardımcı olacaktır.

-Düşük yağlı, düşük kolesterollü besinler tercih edilmelidir.

-Tuz kısıtlanmalıdır.

-Kemik erimesi riskinden dolayı süt grubu besinlerden  günlük yeterli miktarda tüketilmelidir.

-Çay kahve tüketimi sınırlandırılmalı, su tüketimi artırılmalıdır.

-Alkol ve sigara tüketilmemelidir.

-Fiziksel aktivite artırılmalıdır.

KAYNAKÇA

Chen FP1Chang CJ2Chao AS3Huang HY3Huang JP4Wu MH5Tsai CC3Kung FT3Chang CW6Tsai YC7( (2016, Jun), Efficacy of Femarelle for the treatment of climacteric syndrome in postmenopausal women: An open label trial.

Sánchez-Borrego R1von Schacky C2Osorio MJA3Llaneza P3Pinto X4Losa F5Navarro MC6Lubián D7Mendoza N8. (2017, September) , Recommendations of the Spanish Menopause Society on the consumption of omega-3 polyunsaturated fatty acids by postmenopausal women.

Rakıcıoğlu, Neslişah(2012), Menapozda Beslenme(Sağlık Bakanlığı)

Chen MN1Lin CCLiu CF. (2015, April) , Efficacy of phytoestrogens for menopausal symptoms: a meta-analysis and systematic review.

Hakkında: Elif Bayar

Avatar
Herkese merhaba, tam burslu olarak başladığım Beslenme ve Diyetetik bölümünü birincilik ile tamamladım. Eğitimim süresince katıldığım çeşitli seminerler ve stajlar ile bu eğitimimi sağlamlaştırdım. Her hastalığın bir şekilde beslenme ile bağlantısı olduğuna inanmaktayım ve halk sağlığına önem veriyorum. Mezuniyetim sonrası çeşitli okullara gidip ölçümler yaptım ve seminerler verdim. Şimdilerde ise bir performans kulübü ile çalışmaktayım. İnsanları bilinçlendirmek başlıca amacım. Bu amaç doğrultusunda da artık bu platformdayım. Keyifli okumalar :)

Buna da bakın

Gebelik Öncesi Dönem (Prekonsepsiyonal Dönem)

Gebelik öncesi bakımın amacı, her kadının gebelikten önce optimum sağlık düzeyine ulaşmasıdır. Bu bakımın gebe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir