Başlangıç / Popüler Beslenme / Diyet Çeşitleri / Popüler Diyet: Sirtfood Diyeti Nedir?

Popüler Diyet: Sirtfood Diyeti Nedir?

ADELE’İN 45 KİLO VERDİĞİ SIRTFOOD DİYETİ;

Bildiğiniz üzere son zamanlarda birçok yeni diyet türleri ortaya çıkmaya ve popülerlik kazanmaya başladı. Bazısı değişen dünya görüşleri ile bazısı pazarlama stratejisi olarak bazısı ihtiyaç sonucu olarak bazısı ise sosyal medya aracılığıyla bu diyetler hayatımıza girmeyi başardılar. Sirtfood diyeti de şu sıralar oldukça popüler bir diyet olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle dünya çapında hayran kitlesi olan ünlü müzisyen Adele’in sirtfood diyeti ile zayıflaması sonucu bu diyet modeli daha da popülerite kazanmanya başladı. Peki nedir bu sirtfood diyeti?

Sırtfood Diyeti Nedir?

Sirtfood diyeti ilk olarak 2016 yılında eczacı Aidan Goggins ve beslenme uzmanı Glen Matten tarafından “Sirtfood Diet” adlı kitapla hayatımıza girmiştir. Sirtfood Diyetinin temel amacı kalori kısıtlamasıyla birlikte sirtuin adı verilen proteini içeren besinleri diyete dahil ederek bu proteinin sentezinden sorumlu geni aktive etmek ve  kilo vermeyi sağlamaktır.

Sirtuin Proteini: Vücuttaki hücreleri hastalık neticesinde ölmekten ya da iltihaplanmaktan koruyan bir protein türüdür.Bu protein aynı zamanda hücrenin kendi içindeki hemeostazını sağlar. Bu dengenin içerisinde metabolizma hızı, inflamasyon, hücre bölünmesi, ömrü ve sağlığı gibi konularda dahildir. Kilo yönetiminde de söz sahibidir.

Sırtfood Diyeti Nasıl Uygulanır?

Sirtfood diyeti iki aşamadan oluşur ve 21 gün sürer.

1.aşama: 7 gün sürer. İlk 3 gün 900-1000 kcal arasında enerji almamız gerekir. 2-3 saat arayla sirtfood özel yeşil içeceği içilmelidir. En önemlisi öğünlerde sirtuin besin içeren besinler tercih edilmelidir. Geri kalan 4 gün ise enerji alımı artırılır ve 1400-1500 kcal arasında enerji alınması istenir.

2.aşama: 14 gün sürer. Yine sirtfood tarifleri ile hazırlanmış ana öğün ve 1 yeşil içeçek alınması istenir. Ama bu seviyede artık sirtuin bulunmayan besinlerde tercih edilebilir. Sadece bu besinleri de sirtfood besinleri ile zenginleştirmemiz istenmektedir.

Sirtuin Barındıran 20 Besin

 1. Süs lahanası
 2. Kırmızı şarap
 3. Çilek
 4. Soğan
 5. Maydanoz
 6. Sızma natürel zeytinyağı
 7. Bitter çikolata
 8. Matcha çayı
 9. Karabuğday
 10. Zerdeçal
 11. Ceviz
 12. Roka
 13. Kereviz
 14. Kuş gözü acı biber
 15. Soya
 16. Hurma
 17. Hindiba
 18. Yabanmersini
 19. Kapari
 20. Kahve

Sırtfood Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çok düşük kalori içerdiğinden dolayı uzmanlar ilk başlarda baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi belirtilerin olabileceği hususunda bu diyeti uygulayacak olan kişileri uyarır. Aynı zamanda diyabet hastalarının şiddetle yapmaması önerilir. Ayrıca sürekli olarak yeşil sularla beslenmek kan şekeri dengesizlikleri, lif yetersizliği, protein eksikliği gibi durumlar ortaya çıkarmaktadır. Zaten 1500 kcal altındaki diyetlerin sağlıklı ya da sürdürülebilir olmadığı ve bireylerde malnütrisyona sebebiyet vereceği düşünülmektedir.

Güvenilirliği kanıtlanmış bir diyet modeli değildir. Mutlaka doktara danışılmalı ve bir diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır.

Sırtfood Smoothie Tarifi

 • 100 GRAM YOĞURT
 • 3 TAM CEVİZ
 • 8-10 ADET ÇİLEK
 • 1 AVUÇ LAHANA SAPI
 • 20 GRAM BİTTER ÇİKOLATA
 • 1/2 ÇAY KAŞIĞI TOZ ZERDEÇAL
 • 200 ml BADEM SÜTÜ

TÜM MALZEMELERİ SMOOTHİE OLANA KADAR BLENDER’DAN GEÇİRİN.

 

KAYNAKÇA

https://www.drozdogan.com/adelein-zayiflayarak-inanilmaz-degisimi-ve-popularite-kazanan-sirtfood-diyeti/

https://www.lofficiel.com.tr/be-well/sirtfood-diyeti-nedir#:~:text=Sirtfood%20diyetinde%20hangi%20besinler%20t%C3%BCketiliyor,bu%20diyette%20t%C3%BCketilmesi%20%C3%B6nerilen%20besinlerden%E2%80%A6

https://www.buseterim.com.tr/tr/iyi-hisset/beslenme/sirtuin-diyeti-nasil-yapilir#sirtuin-diyeti-nasil-uygulanir

https://www.instyle.com.tr/adele-nasil-22-kilo-verdi-sirtuin-sirtfood-diyeti-nedir-nasil-yapilir--16811

https://www.turkiyeklinikleri.com/article/tr-obezitede-diyet-gercegi-ve-populer-diyetler-71817.html

https://rumelihospital.com.tr/saglik-rehberi/beslenme-ve-diyet-saglik-rehberi/populer-diyetler-saglikli-mi/

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkında: Beril Su Arıca

Medipol üniversitesi 3.sınıf beslenme ve diyetetik öğrencisiyim.Okumayı araştırmayı yeni bilgilerimi başkalarına aktarmayı çok seviyorum.Çünkü bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanıyorum.

Buna da bakın

Vejetaryen Beslenmesi İçin Önemli Notlar

Vejetaryenliğin Tanımı Vejetaryenlik, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesini içeren bir beslenme tarzıdır. Vejetaryen ise; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.