Başlangıç / Besinler / Çabuk acıktıran besinler sahurda yenilmemeli

Çabuk acıktıran besinler sahurda yenilmemeli

Ramazan boyunca oruç tutan insanlar sahurda gerekli şekilde beslenirlerse ve besleyici tok tutan besinlere yönelirlerse tuttukları oruç kolaylaşmış olur. Çabuk acıktıran besinler nelerdir? İşte bu sorunu cevabı bu makalemizde.

 

Çabuk Acıktıran Besinler

Genel olarak karbonhidrat içeriği yüksek besinler çabuk acıktırıyor. Oruç tutanlar sahurda karbonhidratlı yiyecekler yerine protein içeriği yüksek, uzun süre tok kalmaya yardımcı olan ve susuzluk hissi vermeyen yiyeceklerle hafif ve doyurucu bir sahur yapmalıdır.

Şeker içeriği yüksek yiyecekler

Sahurda nişasta ve şeker gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan yiyecekler yiyenler tüm gün açlık hissediyorlar. İşte uzak durmanız gereken yiyecekler:

Bal ve reçel çabuk acıktıran besinler olduğundan sahurda yenmemelidir.

Bal, reçel, çikolata:

Her ne kadar sahurda bal, reçel, sürülebilen çikolata gibi tatlı yiyecekler cazip gelse de hem kan şekerini hızla yükselmesine ve sonra yine hızla düşmesine sebep olarak çabucak acıkmanıza neden olur hem de susatır. Şeker içeren besinlerden uzak durarak bir nebze de olsun gününüzü daha rahat geçirebilirsiniz.

Pide glisemik indeksi yüksek olduğundan dolayı çabuk acıktıran bir besindir.

Ramazan pidesi:

Ramazan ayında satışları artan iftar sofralarının olmazsa olmazlarından ramazan pidesini iftarın aksine sahurda tüketmek gün boyu olumsuz etkilenmenize neden olur. Glisemik indeks yani karbonhidratların kandaki şeker miktarına etkisi yüksek yiyecekler çabuk acıkmaya neden oluyor. Pide de glisemik indeksi yüksek bir besin. Bundan dolayı sahurda tüketmeniz tavsiye edilmez. Sahurda tam tahıllı ekmek tüketerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Pideyi ise haftada 2-3 kere az miktarda iftarda tüketebilirsiniz.

Patates kızartması içerdiği nişastadan dolayı çabuk acıktıran bir yiyecektir.

Patates ve Patates kızartması:

Patates; içerdiği nişastadan dolayı yenildikten sonra kısa sürede yeniden acıktıran bir besin. Çabuk acıktırmasının dışında kızartma olarak tüketilmesi de sağlığa zararlı. Kızartılmış patatesi öğünlerinizden tamamen çıkarmalısınız. Sahurda da yemekten kaçının.

Karpuz ve üzüm çabuk acıktıran meyvelerdendir

Kavun, karpuz, üzüm:

Meyveler içerdikleri vitamin, mineral, lifin yanında ciddi şekilde şeker içerir. Bu normalin üzerinde şekerin kana geçmesi çabuk acıkmayla sonuçlanır. Özellikle; kavun, karpuz, üzüm gibi şeker içeriği yüksek olan meyvelerden uzak durmanız oruçlu olduğunuz süre boyunca acıkmamanızı sağlayacaktır. Bu meyvelerden sahurda uzak durun.

Taze sıkılmış meyve suyu yüksek oranda meyve şekeri içerdiğinden çabuk acıktıran içeceklerdendir.

Taze sıkılmış meyve suyu:

Vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olan meyveleri iftardan 1 saat sonra veya sahurda aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Buna rağmen taze sıkılmış dahi olsa meyve suyundaki yüksek orandaki şekerden dolayı meyve suları yarardan çok zararlı olabilir. Çünkü meyve suyu içtiğinizde çok miktarda meyve şekeri hızlı bir şekilde kanınıza karışır hem de bu hızlı kan şekeri yükselmesinden dolayı çabuk acıkırsınız. Portakal, havuç ve elma suyu şeker içeriği yüksek içeceklerdendir.

 

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.