Başlangıç / Besinler / Havuçun faydaları ve içeriği

Havuçun faydaları ve içeriği

Latince ismi (Daucus carota) olan havuçun koni biçimindeki kökleri sebze olarak tüketilir. Havuçun faydaları derken tümünü yazamasak da mümkün olduğunca anlattık.
Çocukluğumuzdan beri, havucun göz sağlığı için en iyi sebze olduğu söylenir ve bu öneri neredeyse her türlü göz rahatsızlığı için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Muhtemelen havuç ve diğer turuncu sebzelerin ve meyvelerin göz sağlığını desteklediğini ve görme yeteneği koruduğunu siz de duymuşsunuzdur.  Bu doğru bir bilgidir. Beta-Karoten, A vitamininin bir türevidir. Bu meyve ve sebzelere turuncu rengini verir. Retinayı besler ve korur aynı zamanda gözün diğer kısımlarının sorunsuz çalışmasını sağlar.

Havuçun faydaları

Havuçun faydaları

Gözlere çok faydalı olan beta-karoten için en bilinen ve kolay temin edilip tüketilebilen kaynaklardan biri olan havuç, aynı zamanda göz sağlığını ve sinir sistemini korumak için uzmanların önerdiği C ve E vitaminlerini de içermektedir. A vitamininin günlük ihtiyacının tümünü karşılayan havuç C ve E vitaminlerinin ihtiyaç duyulan miktarının bir kısmını karşılıyor. Diğer vitamin ve minerallerin günlük ihtiyaç tablosu bu adresten kontrol edebilirsiniz.

1 adet orta boy havuç, yaklaşık olarak 90-100 gram gelir ve günlük A vitamini ihtiyacının (Günlük A vitamini ihtiyacı erkekler için 1000 mcg ve kadınlar için 800 mcg’dır.) yaklaşık 2.5 katı A vitamini sağlar. A vitamininin formları olan retinol ve retinal, gözün bazı temel fonksiyonları için önem taşımaktadır.

Hafif dereceli A vitamini eksikliği durumunda gece görüşü belirgin oranda azalır. İleri derecelerdeki A vitamini eksikliği ise kalıcı göz hasarına ve görüşün tamamen kaybolmasına yol açabilmektedir.

1 adet orta boy havuç (90-100 gr.) günlük C vitamini ihtiyacının (Günlük C Vitamini ihtiyacı erkekler için  90 mg ve kadınlar için 75 mg’dır.) %7’sini karşılar. Antioksidan vitamin olan C vitamini kemikler, tendonlar (lifler) ve kan damarı duvarlarının bir parçası olan kolajenin sentezlenmesinde gereklidir. C vitamini eksikliği diş eti kanaması, saç dökülmesi, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açar. Ayrıca, uzun dönemli C vitamini eksikliğinin katarakt riskini yükselttiği bilinmektedir.

1 adet orta boy havuç (90-100 gr.) günlük E vitamini ihtiyacının ( Günlük E vitamini ihtiyacı erkekler için 10 mg ve kadınlar için 8 mg’dır.) yaklaşık %2’sini karşılar. Yağda çözülen bir vitamin olan E vitamini kalp sağlığı korumak başta olmak üzere damar tıkanıklığı ve katarakt riskini azaltır.

 

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.