Başlangıç / Besinler / Her Gün Yumurta Yiyince Bakın Neler Oluyor

Her Gün Yumurta Yiyince Bakın Neler Oluyor

Eski çağlarda yumurta, iyi şansın ve kıştan sonra baharın gelişini belirten bir simge olarak kabul edilirmiş. Bugün bile , Hristiyan dininde bahar yortusu yumurta ile kutlanır.

Peki çok faydalı olan bu besinin içinde neler var?

Yumurtanın sarı ve beyaz kısmındaki bileşenler farklıdır. Sarı kısmı yağdan, kolestrolden zengindir. Fakat yağlar doymamış olduğundan kolestrol yükseltici etkisi yoktur o yüzden korkmayın. Aynı zamanda A ve B vitaminlerini de bolca içerir. Yumurtanın akı ise proteinlerin çok fazla bulunduğu kısımdır. Bu yüzden spor yapanlar sabah kahvaltılarında eksik etmezler. Yumurtanın proteinleri %100 vücut proteinlerine dönüşebildiği için tüketmemiz gereken çok değerli bir besindir.D ve E vitamini, selenyum, demir , kalsiyum ,omega 3 yağ asitlerini de içeren yumurta sağlığımız için gereken vitamin ve minareller için de muhteşem bir kaynaktır.

 

İşte yumurtanın sağlığınıza iyi gelen 10 faydasını sizler için sıraladım.

Yumurtanın içerisindeki kolin özellikle kalp sağlığını etkileyen B vitamini ailesine üye bir bileşendir. Gebelik ve emziklik döneminde de bunun alımına dikkat edilmelidir. Çünkü beyin gelişimine de önemli derecede katkısı vardır.

#  Yumurtanın D vitamini de içerdiğini biliyoruz. Peki bu vitamin ne yapıyor? Kemiklerimizin daha sağlıklı gelişmesi ve güçlenmesini sağlıyor. Kalsiyum da yine kemik sağlığımız için önemli bir mineraldir.Bu yüzden yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum alımı osteoporoz ve raşitizm gibi sağlık sorunlarının da önüne geçiyor. Genellikle güneş ışınları ile ihtiyacımızı karşıladığımız bu vitamini kışın bu şekilde karşılamamız mümkün değildir. İşte burada yumurta devreye giriyor. Ve vücudumuza gerekli D vitamini konusunda bizlere yardımcı oluyor.

HDL’nin yükselmesine yardımcı olur.HDL genellikle iyi kolestrol olarak bilinir.Yüksek HDL seviyesine sahip olan insanlar ise kalp hastalığı, inme ve daha birçok hastalık için daha düş risk taşırlar.Bu yüzden de yumurta yiyerek iyi kolestrol seviyenizi normal değerlerde tutabilirsiniz.

Yumurta göz sağlığımız için önemli olan bileşenleri de içerir.Yaşlanmanın sonuçlarına bağlı olarak çoğu insan görme bozukluğu yaşar.Gözlerimizi etkileyebilen dejeneratif süreçlerden bazılarına karşı koyan bazı pigment molekülleri vardır.Bunlardan ikisi ; Lutein ve Zeaksantin, gözün retinasında biriken güçlü antioksidanlardır.İşte bu bileşenleri; yumurtanın içindeki gözün besinleri olarak da adlandırabiliriz.

Omega-3 yağ asitlerinin, kalp rahatsızlığı için iyi bilinen bir risk faktörü olan trigliseridlerin kan düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir.Çalışmalar,  Omega-3’ten  zengin yumurtaların kandaki trigliseridleri azaltmanın çok etkili bir yol olduğunu göstermektedir.

Hafif demir eksikliği olan birçok insan, yorgunluk ve  baş ağrısı gibi sorunlar yaşayabilir . Demir, kanda oksijen taşıyıcısıdır ve bağışıklık, enerji metabolizması gibi vücudun  işleyişi ile ilgili kısımlarda görev alır.  Yumurta sarısı içindeki demir ise , yiyeceklerde demirin en kolay emilebilir ve kullanılabilir şekli olan hem demiri bulundurur.O yüzden demir eksikliği olan insanlar da yumurtayı severek tüketebilir.

Yumurtanın içindeki çeşitli vitamin ve mineraller bağışıklık sistemimizin güçlenmesine destek olur.Böylece vücudumuz daha dirençli hale gelerek özellikle kış aylarında hastalıklara yakalanmama konusunda önemli bir rol oynar.

Saç ve tırnak sağlığımız için gerekli olan bileşenleri içerir. Saçlara canlılık kazandırıp, tırnaklarımızın daha güçlü uzamasına yardımcı olur.

İçeriğindeki B vitaminleri çeşitli hormonların salgılanmasında da görev alır. Folik asit olarak adlandırdığımız B9 vitamini özellikle anne olmak isteyen kadınlar için büyük önem taşır. Çünkü bebeğinizin engelli olma riskini düşürerek sağlıklı bireyler olarak dünyaya gelmeleri için etkili bir bileşen olarak rol oynar.

Yumurtalar; tok tutma özelliğinden dolayı  daha uzun süre dolgun hissettirirler. Büyük bir yumurta, 6 g yüksek kaliteli proteini ve çok çeşitli temel besin maddelerini C vitamini dışında temin eder. Bu nedenle yumurta ve tam buğday(veya tercih ettiğiniz başka tahıllı ekmeklerle) ekmeğiyle bir meyve veya portakal suyu ekleyerek sabah geç kaldığınız günlerde kısa bir süre içinde  sağlıklı bir tercih olabilir:)

 

 

Özge Bulut

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.