Başlangıç / Besinler / HİBİSKUS ÇAYI

HİBİSKUS ÇAYI

Hibiskus Nedir?

Hibiskus sabdariffa L., nar çiçeği, bamya çiçeği, bissap, roselle, hibiskus, ve kerkede gibi birçok yerel ada sahiptir. Hibiskus yaklaşık olarak 3-3,5 metre uzunluğunda ve yaprakları 7,5-12,5 cm uzunluğunda yeşil ve kırmızımsı bir bitkidir. Çiçekleri kestane rengindedir ve kurudukça pembeye dönmektedir. Kırmızı renkli ve çok lezzetli olan hibiskus çayı değerli bir gıda ürünüdür. Genellikle sıcak ya da soğuk içecek, reçel, şarap, dondurma ve renklendirici vb. olarak kullanılmaktadır.

 Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Hipertansiyonu önleyici etkileri bulunmaktadır. (Faraji ve Tarkhani, 1999)
  • Ürik asitin atılımını sağlar. (Mahadevan ve Kamboj, 2009)
  • Hibiskusun güçlü antioksidan, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, antikanser ve antiobezite etkileri bulunmaktadır. (Nazan ve Ashabil, 2020)
  • Hibiskus çayı geleneksel tıpta diş ağrısı, hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmekte kullanılmaktadır. (Maganha ve ark., 2010)
  • Hazımsızlıktaki ağrı ve şişkinliğin giderilmesi için kullanılmaktadır. (Maganha ve ark., 2010)

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

 

İlacı zehirden ayıran dozudur.

– Paracelsus
  • Paracelsus’un da dediği gibi her besinin fazlası zararlıdır. Hibiskus çayının fazla alınması kan basıncını fazla düşüreceği için hipotansifi olan kişilerde baygınlığa sebep olabilir.
  • Bazı bireylerde fazla tüketimi halüsinasyonlar görülmesine sebep olmaktadır.
  • Hamile olanların tüketmemesi önerilmektedir.
  • Kolesterol ve tansiyon ilacı kullanan bireylerin hibiskus bitkisini tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.
Hibiskus çayı günde 2 bardağı geçmemelidir.

Nasıl Demlenmelidir?

Mikrodalga ile demleme, 1 çay kaşığı hibiskus bitkisi 1 fincan suyun içerisine atılıp ortalama 3-4 dakika mikrodalgada tutularak demlenebilir.

Sıcak demleme, 1 fincan su kaynadıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı hibiskus bitkisi eklenip 10-15 dakika beklenerek demlenebilir.

Sıcak demleme ya da mikrodalgayla demleme kullanılarak hazırlanan çaylara buz eklenerek tüketilebilir.

Soğuk demleme, sıcak demleme, mikrodalga demleme gibi 6 farklı demleme yönteminin kullanıldığı bir çalışmada hibiskus çayının antioksidan aktivitesi, fenolik madde miktarı ve flavonoid miktarı mikrodalga ile demlenmiş çaylarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. (Vildan ve İsmail, 2020)

Kök tarçın, karanfil ya da zencefil ekleyerek de deneyebilirsiniz.

KAYNAKÇA

[1] Chang, Y.-C., Huang, K.-X., Huang, A.-C., Ho, Y.-C., & Wang, C.-J, ‘Hibiscus anthocyanins-rich extract inhibited LDL oxidation and oxLDL-mediated macrophages apoptosis", Food and Chemical Toxicology, 2006, 44(7), 1015-1023.

[2] Ismail, A., Ikram, E. H. K., & Nazri, H. S. M, "Roselle (Hibiscus sabdariffa L.) seeds nutritional composition protein quality and health benefits", Food, 2008, 2(1), 1-16.

[3] Lin, T.-L., Lin, H.-H., Chen, C.-C., Lin, M.- C., Chou, M.-C., & Wang, C.-J, "Hibiscus sabdariffa extract reduces serum cholesterol in men and women", Nutrition research, 2007,  27(3), 140-145.

[4] Mahadevan, N., & Kamboj, P, "Hibiscus sabdariffa Linn.–an overview", 2009.

[5] Tsai, P.-J., McIntosh, J., Pearce, P., Camden, B., & Jordan, B. R, "Anthocyanin and antioxidant capacity in Roselle (Hibiscus sabdariffa L.) extract", Food research international, 2002, 35(4), 351-356.

[6] Faraji, M. H., & Tarkhani, A. H., "The effect of sour tea (Hibiscus sabdariffa) on essential hypertension", Journal of Ethnopharmacology, 1999, 65(3), 231-236.

[7] Nazan Ç., Ashabil A., ‘Farklı Tekniklerle Elde Edilen Hibiscus sabdariffa L. Özütünün Yağ Asitleri, Biyoaktif İçeriği ve Antimikrobiyal Aktivitesi’, 2020, Turkish Journal of Agriculture - Food Science and Technology, 8(12): 2723-2728.

[8] Maganha EG, Halmenschlager RD, Rosa RM, Henriques JAP, Ramos ALLD, Saffi J., ‘Pharmacological evidences for the extracts and secondary metabolites from plants of the genus Hibiscus. Food Chem., 2010, 118: 1-10.

[9] Buket A., ‘Hibiskus’un Hipotansif Etkisi’ (www.buketadanc.com)

[10] Vildan E, İsmail T, ‘Farklı Demleme Yöntemlerinin Soğuk Hibiskus Çayının Bazı Fiziksel ve Biyoaktif Özellikleri Üzerine Etkisi’, Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 2020, 13(2), 779-787.

 

Hakkında: Şeblen Karaçorlu

Herkese merhaba, ben diyetisyen Şeblen Karaçorlu. 2020 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Amacım kulaktan dolma bilgilerin hızla yayıldığı çağımızda sizlere yaptığım araştırmalar ve aldığım eğitimler doğrultusunda hazırlayacağım doğru ve faydalı bilgileri sizlerle paylaşmak. Keyifli okumalar dilerim. Ayrıca sorularınızı ve görüşlerinizi iletmek isterseniz instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.

Buna da bakın

PCOS VE BESLENME

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.