Hünnap

Giriş

Hünnap, çeşitli sağlık yararları olan, yenilebilir ve lezzetli bir meyvedir. Tropikal ve subtropikal bölgelerde, özellikle Doğu Asya (Çin, Hindistan), Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Buckthorn ve Rhamnaceae familyasına aittir ve Ziziphus (cins Ziziphus) olarak anılır. Hünnap ekildiği bölgeye ve tüketimine göre farklı isimler almaktadır.

Hünnap meyvesi dünya çapında geleneksel ve fonksiyonel bir gıda olarak tüketilmektedir. 

Reçel, jöle, komposto, kurutulmuş, turşu, likör gibi birçok tüketim şekli vardır. Yoğurt gibi besinlere eklenerek besin kalitesinin iyileştirme de kullanılabilir.

Hünnap bazlı üretilen ürünlerde vardır; pudra, sirke, fermente suyu, şarap gibi.

Hünnap Meyvesinin Besin Bileşimi

Hünnap, lifler, proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler (askorbik asit, tiamin ve riboflavin), fenolikler ve mineraller gibi büyük miktarda besin ve fitokimyasalların varlığından dolayı yüksek bir besin değerine sahip bir meyvedir.

Meyve kısmı (kabuk ve posa) biyoaktif bileşenlerin çoğunu içeren ana kısım olarak kabul edilir.

Hünnap meyvelerinin askorbik asit, triterpenik asitler, fenolik asitler, amino asitler, saponinler, serebrositler, flavonoidler, polisakkaritler ve mineral bileşenler dahil olmak üzere yüksek miktarda çeşitli biyoaktif bileşikler içerdiğini göstermiştir.

Bileşenler100 g başına taze hünnap100 g başına kurutulmuş hünnapBirimler
Su77.8620.19g
Enerji79281kcal
Protein1.24.72g
Toplam lipit0.20.5g
Kül0.512.08g
Karbonhidrat20.2372.52g
Lif, toplam diyet6g
Kalsiyum2163mg
Demir0.485.09mg
Magnezyum10mg
Fosfor2368mg
Potasyum250217mg
Sodyum35mg
Çinko0.050.39mg
Bakır0.0730.233mg
Manganez0.08431.067mg
C vitamini69217.6mg
Tiamin0.020.047mg
Riboflavin0.040.053mg
Niasin0.9mg
B-6 Vitamini0.081mg
B12 vitamini00µg
A vitamini, RAE2µg
Retinol0µg
A vitamini, İÜ40IU
            
USDA, 2018 ) ‘e göre taze ve kurutulmuş hünnap meyvesinin besin bileşimi .

Hünnap Meyvesinin Biyolojik Aktivitesi

Hünnap meyvelerinin veya özütlerinin antioksidan, antikanser, antidiyabetik, antimikrobiyal, antifungal vb. dahil olmak üzere çeşitli biyolojik aktivitelere sahip olduğunu bildirmiştir.

Sonuç

Hünnap meyvesi, diyet lifleri, mineral ve doğal antioksidan bileşikler gibi yüksek miktarda biyoaktif bileşik içeren bir besin takviyesidir. Bununla birlikte, taze hünnapın raf ömrü kısadır. Bu nedenle, taze hünnabı işlenmiş ürünlere dönüştürmek, uzun süre muhafaza etmenin en iyi yoludur. Hünnap tozu en iyi hünnap ürünü olarak kabul edilir, ardından hünnap sirkesi ve fermente edilmiş hünnap suyu gelir. Bunun nedeni, hünnap tozunun uzun süre saklanabilmesi ve birçok gıda formülasyonunda kullanılabilmesidir. Ayrıca, hünnap meyvesinin ürünlere işlenmesi toksik bileşenler üretebilir, bu nedenle hünnap bazlı ürünlerin toksisitesi ve güvenlik yönlerinin de ticarileştirmeden önce araştırılması gerekir. Hepsinin dışında hünnap bazlı ürünler insan sağlığı için fonksiyonel gıda olabilir.

Kaynakça

Rashwan, A. K., Karim, N., Shishir, M. R. I., Bao, T., Lu, Y., & Chen, W. (2020). Jujube fruit: A potential nutritious fruit for the development of functional food products. Journal of Functional Foods75, 104205.

Hakkında: Gamze Fındık

Avatar
Merhaba ben Gamze Fındık. Sağlık Bilimleri Üniversitesi - Beslenme ve Diyetetik 4.sınıf öğrencisiyim

Buna da bakın

PROPOLİS

Gıdanın duyusal özelliklerinin iyileştirilmesi, faydalılığının arttırılması amacıyla katkılandırılması ya da yararlı özelliklerinin arttırılması, fizyolojik özelliklerinin iyileştirilmesi gibi amaçlarla üretilen ürünlere ilk kez 1984 yılında Japonya’da “fonksiyonel gıda” adı verilmiştir. Bal, arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünleri, insanlığın ilk çağlarından beri beslenme, sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok arı ürünü hem fonksiyonel gıda olarak değerlendirilmekte hem de son yıllarda ön plana çıkan apiterapinin temelini oluşturmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında yayınlanan “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları” yönetmeliğinde apiterapi alanında sekonder immün yetmezliklerinde immün destekleyici olarak değerlendirilen propolisin yapılan çalışmalarda antibakteriyel, antifungal, antiviral, antitümoral ve antioksidan aktivite gibi biyolojik özellikleri belirlenmiştir. Propolis bal arıları tarafından bitkilerin yaprak, gövde, tomurcuk gibi farklı kısımlarından toplanan salgıların enzimler ve bal mumu gibi maddeler ile birleştirilmesi sonucunda ürettikleri reçinemsi maddedir. Propolisin kimyasal bileşimi oldukça karmaşıktır. Dünyadaki farklı propolis örneklerinde polifenoller (flavonoidler, fenolik asitler ve bunların esterleri), terpenoidler, steroidler ve amino asitler gibi 600'den fazla bileşen tanımlanmıştır. Bununla birlikte, çalışmalar propolisin biyolojik ve farmakolojik özelliklerini yüksek flavonoid içeriğine bağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir