Başlangıç / Besinler / Mor Renkli Besinlerin Faydaları

Mor Renkli Besinlerin Faydaları

Morun Gücü

Mor besinlerin antioksidan olduğunu biliyor musunuz?
asıl rengi antosiyonin denilen renk verici maddeden alan besinler mor gruba giriyor. Antosiyoninin içerisinde yüksek miktarda antioksidan var! Mor sebze ve meyvelerin koruyucu etkisi var. Bunun yanı sıra her yaş grubunda desteklenen besinler arasında yer alıyor.
Kısaca besinlere bakacak olursak; pancar, mor lahana, acai üzümü, mor havuç, mor patates, patlıcan, pancar.. gibi sıralanabilir. Yüksek antioksidan içerdiklerinden bağışıklık sistemini destekleyecidir.

 

Etkileri;
Diyabet;
Antosiyaninden zengin beslenen kişilerde insülin direncinin, kan glikoz seviyesinin düştüğü bununla doğru orantılı olarak tip 2 diyabet riskini de azalttığı gözlemleniyor.

Kanserden korur;
Antioksidan içeriklerinin yüksek olması antikanserojen etki sağlıyor!

Kalp sağlığına etkileri;
2016 yılı Journal of Translational Medicine’daki makaleye göre kardiyovasküler hastalıklar karşı korunmada ilk sırada yer almıştır. Antosiyonin tüketimi bireylerin total kolesterol, LDL(kötü kolesterol) ve trigliserit seviyelerinde düşme, HDL(iyi kolesterol) seviyesinde de artış gözlemleniyor.

Göz sağlığına etkileri;
Antosiyonin içeren besinlerin göz fonksiyonlarına olumlu etkilerinden ve rodopsin yenilenmesi için faydalı olup keskin görüşe yardımcı olduğundan söz edilmiş.

Beril Yılmaz

Hakkında: besinler

besinler
Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

diyet ara öğünleri

Ara Öğün Neden Bu kadar Önemli?

Ara Öğünün Önemi Nedir? Uzun süreli açlık durumunda kan şekerinde düşmeler görülebilir. Bu durum kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir