Çarşamba , Kasım 20 2019
Başlangıç / Besinler / Mor Renkli Besinlerin Faydaları

Mor Renkli Besinlerin Faydaları

Morun Gücü

Mor besinlerin antioksidan olduğunu biliyor musunuz?
asıl rengi antosiyonin denilen renk verici maddeden alan besinler mor gruba giriyor. Antosiyoninin içerisinde yüksek miktarda antioksidan var! Mor sebze ve meyvelerin koruyucu etkisi var. Bunun yanı sıra her yaş grubunda desteklenen besinler arasında yer alıyor.
Kısaca besinlere bakacak olursak; pancar, mor lahana, acai üzümü, mor havuç, mor patates, patlıcan, pancar.. gibi sıralanabilir. Yüksek antioksidan içerdiklerinden bağışıklık sistemini destekleyecidir.

 

Etkileri;
Diyabet;
Antosiyaninden zengin beslenen kişilerde insülin direncinin, kan glikoz seviyesinin düştüğü bununla doğru orantılı olarak tip 2 diyabet riskini de azalttığı gözlemleniyor.

Kanserden korur;
Antioksidan içeriklerinin yüksek olması antikanserojen etki sağlıyor!

Kalp sağlığına etkileri;
2016 yılı Journal of Translational Medicine’daki makaleye göre kardiyovasküler hastalıklar karşı korunmada ilk sırada yer almıştır. Antosiyonin tüketimi bireylerin total kolesterol, LDL(kötü kolesterol) ve trigliserit seviyelerinde düşme, HDL(iyi kolesterol) seviyesinde de artış gözlemleniyor.

Göz sağlığına etkileri;
Antosiyonin içeren besinlerin göz fonksiyonlarına olumlu etkilerinden ve rodopsin yenilenmesi için faydalı olup keskin görüşe yardımcı olduğundan söz edilmiş.

Hakkında: Beril Yılmaz

Beril Yılmaz
Eğitim durumu; Samsun ondokuz mayıs üniversitesi hemşirelik bölümünü dondurdu. Aynı üniversitenin yaşlı bakım programından mezun oldu. Medipol üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünde halen okumaktayım. Aynı zaman da açıköğretim fakültesi aşçılık bölümünde öğrenim görmekteyim.

Buna da bakın

izotiyosiyonatlar

İzotiyosiyonatların Önemi Nedir?

Epidemiyolojik veriler yüksek sebze ve meyve alımı ile düşük kronik hastalık riski arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir