Başlangıç / Beslenme Tavsiyeleri / BESİN İNSÜLİN İNDEKSİ

BESİN İNSÜLİN İNDEKSİ

Besin İnsülin İndeksi

    Besin insülin indeksi; referans besinin (glikoz veya beyaz ekmek) izoenerjik miktarının  karşılaştırılması sonucu test besine postprandiyal insülin yanıtı ölçmektedir. Karşılaştırma ölçütü enerji olduğu için (Bİİ) karbonhidrat içermeyen veya çok az içeren besinlerin test edilmesine imkan vermiştir.

BESİN İNSÜLİN İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR ?

    Test besinin  1000kj (239 kcall) enerji barındıran miktarını tükettikten sonraki iki saat içindeki insülin yanıt, referans besinin insülin yanıtına bölünür.

BESİN İNSÜLİN İNDEKSİ NEDEN ORTAYA ÇIKTI?

    Karbonhidratlar kan glukoz seviyelerini doğrudan artıran makro besin öğesidir. Bir besindeki karbonhidrat miktarı kadar türü de postprandiyal glisemiyi etkilemektedir. Karbonhidrat içeren besinlerin kalitesini belirlemek amacıyla GLİSEMİK İNDEKS kavramı geliştirilmiştir. Postprandiyal glisemik yanıt ve insülin sekrasyonunun düzenlenmesinde düşük glisemik indeksli diyetler önerilmiştir.

    Kan glikoz düzeyleri üzerinde sadece karbonhidratların değil yağların ve proteinlerinde etkili olması nedeni ile de glisemik indeks ve glisemik yük (besinin sindirilebilir karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpılması sonucunda bulunan değer) kavramları yetersiz kalmış ve besin insülin indeksi kavramı geliştirilmiştir.

BESİN AĞIRLIK GLİSEMİK İNDEKS GLİSEMİK YÜK BESİN İNSÜLİN İNDEKSİ
Glikoz (Referans besin) 59 100 59 100
Süt (Tam yağlı) 368 31 5 24
Kaşar peyniri 59 0 0 33
Süzme peynir / Lor peyniri / Çökelek peyniri (Yağı azaltılmış)  

234

 

10

 

1

 

40

Beyaz ekmek 97 70 31 73
Tahıllı ekmek 108 50 20 41
Yumurta (Haşlanmış) 160 0 0 23
Tavuk (Fırında kızartılmış, derisiz)  

113

 

0 0 17
Ton balığı (konserve, yağda, süzülmüş) 135 0 0 16
Patates (haşlanmış, soyulmuş) 368 78 38 88
Beyaz pirinç 203 72 40 58

ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?

    Obez adölesanlar üzerinde yapılan bir çalışmada; yüksek glisemik yüklü ve insülin yüklü diyetin üç ayın sonunda vücut ağırlığında daha az azalmaya neden olduğu belirtilmiştir. Düşük (Gİ) ve (İY) sahip diyetin insülin direnci olan obez bireylerde enerji alımını azaltabileceği ve kilo verimine destek olacağı düşünülmektedir.

    Sağlıklı ve tip2 diyabetli bireylerin dahil edildiği bir çalışmada glisemik indeksi aynı olan fakat besin insülin indeksi farklı olan iki öğün hazırlanmıştır. Çalışmanın sonunda postprandiyal glikoz seviyeleri benzer bulunurken (Bİİ) yüksek olan öğüne göre düşük olan öğünün sonrasında insülin yanıtın sağlıklı bireylerde %53, diyabetli bireylerde ise %41 azaldığı bildirilmiştir.

YÜKSEK İNSÜLİN İNDEKSE SAHİP BAZI BESİNLER:

Jöleli şekerlemeler (160)

Patates (121)

Fırında pişirilmiş fasülye (120)

Yoğurt (115)

Beyaz ekmek (100).

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSE SAHİP BAZI BESİNLER:

Makarna (40)

Yulaf ezmesi (40)

Süt (33)

Yumurta (31)

Ceviz (7)

 

 

 

 

Kaynaklar:

Caferoğlu, Z , Hatipoğlu, N , Gökmen Özel, H . “Çocukluk Çağı Obezitesinin Beslenme Tedavisinde Yeni Bir Kavram: Besin İnsülin İndeksi”. Güncel Pediatri 16 (2018): 205-218

Bell KJ, Bao J, Petocz P, Colagiuri S, Brand-Miller JC. Validation of the food insulin index in lean, young, healthy individuals, and type 2 diabetes in the context of mixed meals: An acute randomized crossover trial. Am J Clin Nutr 2015;102:801-6.

Nimptsch K, Brand-Miller JC, Franz M, Sampson L, Willett WC, Giovannucci E. Dietary insulin index and insulin load in relation to biomarkers of glycemic control, plasma lipids, and inflammation markers. Am J Clin Nutr 2011;94:182-90.

Özel HG. Glisemik indeks ve yük: Gerçekler ve çelişkiler. In: Tayfur M, Ayhan NY (eds). Beslenme ve Diyetetik Güncel Konular – II. 1.Baskı. Ankara: Hatiboğlu Yayınevi; 2015. p.109-36.

Joslowski G, Halim J, Goletzke J, Gow M, Ho M, Louie JC, et al. Dietary glycemic load, insulin load, and weight loss in obese, insulin resistant adolescents: RESIST study. Clin Nutr 2015;34:89-94.

Hakkında: Sevda Nur Bakar

Sevda Nur Bakar
1997 Erzurum doğumluyum. Bayburt Fen Lisesi'nden mezun olduktan sonra hayalim olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. şimdi 3. sınıftayım. Bilginin paylaşıldıkça değerli olduğu inancı ve bilinci ile buradayım. Mezun olunca ne yapmak istediğime gelirsek hayallerimi süsleyen ve bence en güzel alan olan Nutrigenetiğe yönelmek. Ara ara bu alanla ilgili de yazılar paylaşacağım. Bilimin göz kamaştıran ışığında hepimizin yolu açık olsun.

Buna da bakın

izotiyosiyonatlar

İzotiyosiyonatların Önemi Nedir?

Epidemiyolojik veriler yüksek sebze ve meyve alımı ile düşük kronik hastalık riski arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir