Başlangıç / Besinler / Vitaminler / Obezite ve B12 Vitamini İlişkisi

Obezite ve B12 Vitamini İlişkisi

Obezite ve B12 Vitamini İlişkisi

    Tüm dünyada obezitenin görülme sıklığı giderek artmaktadır. Obezite çağımızın hastalığıdır. Obezite, tüm sağlık problemlerinin yarıya yakını ile ilişkilidir. Bir halk sağlığı problemi olan obezite fazla vücut yağ birikimiyle sonuçlanan fizyolojik bir bozukluktur. Obezitenin aynı zamanda yaygın olan diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve bazı kanserlerle ilişkili olduğu kabul edilmektedir. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için, obezitenin önlenmesinde koruyucu sağlık hizmetleri yaklaşımı büyük bir önem taşımaktadır.

    B12 vitamini DNA sentezini ilgilendiren kimyasal reaksiyonlarda önemli bir koenzimdir. B12 vitamini özellikle normal hematopoezin idamesi ve sinir sisteminin devamlılığının sağlanması için çok gereklidir. Aynı zamanda bütün vücut hücreleri için esaslı bir besin maddesidir. B12 vitamininin esas kaynağı hayvansal besinlerdir. Et, süt, peynir ve yoğurt gibi hayvansal besinlerde bulunur. B12 vitamini diğer vitaminlerin aksine bitkiler içerisinde sentez edilemez. Özellikle büyüme ve gelişmenin çok önemli olduğu çocukluk ve adolesan dönemde B12 vitamin eksikliği görülmektedir. Hem bu yaşlarda, hem de erişkin dönemler de, B12 vitamin eksikliği anemi başta olmak üzere ciddi sıkıntılara yol açabilir.

    Yapılan bir çalışmada obez gruplarında serum B12 seviyelerinin anlamlı düşük olduğu görülmüş ve kontrol grubunda da serum B12 vitamini seviyelerinin daha da düşük olduğu ortaya çıkmış.
Gelişmekte olan ülkelerde obezitenin en sık sebebi fazla, karbonhidrat ağırlıklı ve dengesiz besin alımıdır. B12 vitamininden zengin hayvansal gıdaların alımı giderek azalmaktadır. Toplumun tüm yaşlardaki bireyler gibi çocuklarda B12’den fakir beslenmekte, hayvansal gıda tüketimleri azalmaktadır.

    Obez çocukların diğer çocuklara göre daha yüksek serum B12 seviyelerine sahip olmasının nedeni olarak, besin tüketimlerindeki artmayla beraber B12 alımlarındaki görece fazlalık düşünülebilir.

Merve Tülek

Kaynakça:

 ÖNDER S (2013), Obez Çocuklarda Serum B12 Vitamini Seviyelerinin Normal Populasyon ile Karşılaştırılması, Original Research, 65-69.
  SÖZEN MA (2006), Obezite ve Obezitenin Genetiği, Kocatepe Tıp Dergisi, 7, 1-11.
  RIDVAN A, B12 Vitamini: Anemiden Vasküler Sorunlara, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı.

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.