Başlangıç / Hastalıklar / Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

şekersiz şeker hastalığı nedir?

    Latince adı “diabetes insipidus”olmakla beraber cok fazla miktarda konsantre olmamış idrar atimi ile seyreden bir hastalıktır.

    Hastalik,genellikle hipofiz bezindeki bir hasar veya lezyon ile yeterli düzeyde “vazopresin” hormonunun salgılanamamasıyla ortaya çıkar.

    Vazopresin,vucudumuzda böbreklerde suyun geri emilimiyle ilgili bir islevi vardır.Şekersiz şeker hastalığı olan bireylerde vazopresin hormonu görevini yeterince yapamaz hâle gelir bu yüzden böbreklerde geri emilim yapılamadığından idrarla aşırı miktarda su atimi gerceklesir.Görülme prevelansı genç yetişkinlerde ve çocuklarda yüksektir.

BELIRTILERI

• Ağız kuruluğu
• Konsantre olmamış ve çok fazla miktarda idrar atımı
• Aşırı su içme isteği
• Çocuklarda büyüme geriliği
• Ciltte kuruluk
Belirtiler olarak şeker hastalığına benzediği için bu ismi almıştır.

TANI

    Yukarıdaki belirtiler gözlenen bireylerin gerekli laboratuvar testlerini ve fiziki muayenelerini yaptırmaları büyük önem taşır.

BESLENME TEDAVİSİ

    Nadir görülen bir hastalık olması ve hormon tedavisiyle kısa sürede tedavi edilen bir rahatsızlık olmasından dolayı belirli bir beslenme programı yoktur; diyetisyen kontrolünde kişiye özgü bir program oluşturulmalıdır. İdrarla aşırı miktarda sıvı kaybı görüldüğünden su tüketimi büyük önem taşır.

Kaynakça:

Mohamad Maghnie, P. G.-B. (2000). Central Diabetes Insipidus in Children And Young Adults. The New England Journal of Medicine , 998-1007.
L.Robertson, G. (1995). Diabetes Insipidus. Endocrinology and Metabolism Clinics of North America , 549-572.

Hakkında: Hülya Tunçel

Hülya Tunçel
Ben hayallerine adım adım ilerleyen diyetisyen adayı Hülya TUNÇEL.Selçuk Universitesi beslenme ve diyetetik bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.Liseyi şanlıurfa tobb fen lisesinde okudum. Şanlıurfa mehmet akif inan eğitim ve araştırma hastanesinin mutfak,polikinik,klinik,hemodiyaliz unitesi,onkoloji unitesi ve nutrisyon destek ekibinde stajyer diyetisyenlik yaptım.Konya'da birçok özel ve resmi kurumlarda stajyer diyetisyenlik yapmaktayım. Beslenme ve diyetetik alanlarında yapılan birçok seminer,söyleşi ve kongrelere katıldım.En büyük hayalim bu mesleği etiğine uygun hakkıyla yerine getirebilmektir.

Buna da bakın

Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Bitkiler Nelerdir ?

Hipoglisemide Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Hipoglisemi ve Beslenme Tedavisi Halk arasındaki adıyla kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen hipoglisemi, bir hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir