Başlangıç / Hastalıklar / Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

şekersiz şeker hastalığı nedir?

Hangi soruya cevap arıyorsun?

    Latince adı “diabetes insipidus”olmakla beraber cok fazla miktarda konsantre olmamış idrar atimi ile seyreden bir hastalıktır.

    Hastalik,genellikle hipofiz bezindeki bir hasar veya lezyon ile yeterli düzeyde “vazopresin” hormonunun salgılanamamasıyla ortaya çıkar.

    Vazopresin,vucudumuzda böbreklerde suyun geri emilimiyle ilgili bir islevi vardır.Şekersiz şeker hastalığı olan bireylerde vazopresin hormonu görevini yeterince yapamaz hâle gelir bu yüzden böbreklerde geri emilim yapılamadığından idrarla aşırı miktarda su atimi gerceklesir.Görülme prevelansı genç yetişkinlerde ve çocuklarda yüksektir.

BELIRTILERI

• Ağız kuruluğu
• Konsantre olmamış ve çok fazla miktarda idrar atımı
• Aşırı su içme isteği
• Çocuklarda büyüme geriliği
• Ciltte kuruluk
Belirtiler olarak şeker hastalığına benzediği için bu ismi almıştır.

TANI

    Yukarıdaki belirtiler gözlenen bireylerin gerekli laboratuvar testlerini ve fiziki muayenelerini yaptırmaları büyük önem taşır.

BESLENME TEDAVİSİ

    Nadir görülen bir hastalık olması ve hormon tedavisiyle kısa sürede tedavi edilen bir rahatsızlık olmasından dolayı belirli bir beslenme programı yoktur; diyetisyen kontrolünde kişiye özgü bir program oluşturulmalıdır. İdrarla aşırı miktarda sıvı kaybı görüldüğünden su tüketimi büyük önem taşır.

Hülya Tunçel

Kaynakça:

Mohamad Maghnie, P. G.-B. (2000). Central Diabetes Insipidus in Children And Young Adults. The New England Journal of Medicine , 998-1007.
L.Robertson, G. (1995). Diabetes Insipidus. Endocrinology and Metabolism Clinics of North America , 549-572.

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.