Başlangıç / Besinler / Yaban Mersini Hakkında Bilmedikleriniz

Yaban Mersini Hakkında Bilmedikleriniz

Yaban mersini nedir ?

    Yaban mersini, bir çok isimle ifade edilmektedir. Bunlar; Blueberry, Cranberry, Ayı üzümü , Keçi yemişi,Vaccinium Myrtillus’dur.

    Yaban mersini meyvesi antosiyanin ve fenolik maddeleri içerdiğinden dolayı önemli antioksidan kaynaklarından biridir ve Avrupa’da tıbbi kullanımı 1000 yıldan daha eski olan süper bir meyvedir.

    Yaban mersini flavanoid bakımından zengin olmasıyla, ateroskleroz, iskemik inme ve yaşlanmanın nörodejeneratif hastalıklar gibi bazı kanser ve vasküler hastalıkların gelişimini ve şiddetini sınırlama potansiyeline sahiptir.

    Bluberry antosiyaninler, flavonoller ve proantosiyanidinler gibi flavonoidler dahil olmak üzere koruyucu etkilere katkıda bulunabilecek çeşitli fitokimyasallar içerir bunlar; ikame edilmiş sinamik asitler, stilben’ler ve ursolik asit ve esterleri gibi triterpenoidler.

    Yaban mersini bileşeninin, oksidatif stresi engelleyen, inflamasyonu azaltan ve makromoleküler etkileşimleri ve hastalık süreçleriyle ilişkili genlerin ekspresyonunu modüle eden mekanizmalarla hareket etme olasılığı yüksektir.

    Bir çalışmada yaban mersini, günlük olarak tıbbi beslenmesine katılan aşırı kilolu ve obez bireylere yedirilmiştir. Bu çalışma sonucu günlük olarak tüketilen yaban mersini, insanlarda kilo kaybını ve vücut yağ düzeylerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Yaban mersini fenolikleri ve antioksidanlarının biyolojik olarak kabul edilebilirlik değerlerinin yüksek olduğu bulunmuştur.

    Yaban mersini, diyabet riskini azaltan 2 kat daha fazla insülin direnci ile ilişkilidir .

    Yaban mersinin en büyük sağlık yararı katkısı LDL kolesterol düşürücü olarak belirlenmiştir.

LİKAPA ( Yabani Yaban Mersini)

    Likapa, yaban mersininin yabani halidir.Yani ıslah edilmemiş, doğadaki en saf halidir ve Karadeniz bölgesinde oldukça bol bulunmaktadır. Yabani yaban mersini kültür olarak profesyonelce tarlalarda yetiştirilen yaban mersinine göre besin öğleri,vitamin ve mineral açısından daha üstün olduğu yapılan çalışmalarda gözlenmiştir.

Likapanın sağlık üzerine 6 önemli etkisi vardır;

1) Sistik( İdrar yolu enfeksiyonu):Düzenli olarak likapa tüketmek zararlı bakterilerin artmasını engeller. Likapa bileşiklerinde yüksek antioksidanlar ile birlikte antibiyotik etki gösteren değerli doğal bileşikler bu eylemi gerçekleştirmektedir.

2)Yaşlanma karşıtı: DNA hasarı vücudun yaşlanmasının nedenlerinden biridir. Kanser gibi hastalıkların gelişiminde de önemli bir rol oynar. Likapa bileşenlerindeki yüksek miktarda değerli antioksidanlar sayesinde DNA hasarına yol açan serbest radikallerin bir kısmını nötralize etmeye yardımcı olur.

3)Kan Basıncı: Yüksek kan basıncı, kalp krizine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Yaban mersininin kalp hastalıklarındaki etkisini araştırmak için yapılan bir çalışmada ; kalp hastalığı için yüksek risk taşıyan obez bireylere sekiz hafta boyunca günde 50 gr yaban mersini verilmiştir. Sekizinci haftanın sonunda kişilerde kan basıncının %4-6 oranında azalma tespit edilmiştir.Yüksek kan basıncının neden olduğu başta yüksek tansiyon, kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı korunmak adına likapa besin listelerinde kesinlikle yer almalıdır.

4)Göz Sağlığı:Likapanın antioksidan bileşikler yönünden oldukça zengindir. Bu çok özel maddenin yaşlılık ve bazı başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan görme kaybı ilerlemesini yavaşlattığı klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.Ayrıca göz sağlığımız için çok önemli olan fosfor bakımından oldukça zengin olduğu gibi A vitamini içermesiylede ‘göz dostu süper gıda ‘ olarak anılmaktadır.

5)Beyin Sağlığı:İçerdiği antioksidanların yanında selenyum, A vitamini, B kompleksi vitaminleri, C ve E vitaminleri, Çinko, Sodyum, Potasyum, Bakır, Magnezyum, Fosfor, Manganez beyindeki sinir hücrelerinin dejenarasyonunu engeller ve nörotik bozukluklar iyileştirilebilir.

6)Diyabet: Likapa diğer meyvelere kıyasla daha az şeker içermektedir. Yapılan çalışmalar, likapa bileşenlerinde bulunan antosiyaninlerin insülin duyarlılığı ve glikoz metabolizması üzerine olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

LİKAPANIN KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

  • Yetişkinlerde 1 su bardağı(130 gr) kadar taze meyve olarak tüketilebilir.
  • Çocuklarda 1 çay bardağı kadar tüketilebilir.

LİKAPA HAKKINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

    Likapa kan koyulaştırıcı etkideki K vitamini içermektedir.Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan bireyler dozajlara dikkat etmeli ve arttırmamalıdır ve hekimlerine başvurmalıdır.

 

Kaynakça:
Duthie , Garry G. ”Berry Meyveleri”,6.bs.Mol.Nutr.Gıda Arş.s:640,652, 2007
Ercan, A. ”Doğal Süper Gıdalar”, Hayygrup Yayıncılık, istanbul, 2016
Elsevier. ”Fonksiyonel Gıdalar Dergisi”.38(A),298-307,2017

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

1 Yorum

  1. Tebrik eder, başarılarının devamını dilerim❤️Güzel gözlüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.