Başlangıç / Popüler Beslenme / Diyet Çeşitleri / Aralıklı Oruç (Intermıttent Fastıng) Nedir?

Aralıklı Oruç (Intermıttent Fastıng) Nedir?

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç diyeti, ağırlık kaybı ve sağlığın korunması için son dönemlerde sıklıkla kullanılan bir diyet uygulamasıdır. Aralıklı oruç diyeti, belirli bir sürede açlığı ve belirli bir sürede besin tüketmeyi içeren bir diyet uygulamasıdır. En önemli özelliği aralıklı oruç programlarının 16-24 saat süren açlığı takiben öğünlerin sınırlı bir zaman diliminde tüketilmesidir. Aralıklı oruç diyeti her besin türüne izin vermiyor. Kişinin dengeli ve sağlıklı beslenme ilkelerine uygun diyeti öneriyor.

Aralıklı Oruç Diyeti Tipleri Nelerdir?

Alternatif oruç günü: Bir gün isteğe bağlı beslenme, bir gün tam oruç

Değiştirilmiş alternatif oruç günü: Bir gün isteğe bağlı beslenme, bir gün çok düşük kalorili diyet(500-600 kcal)

2/5: Haftada 2 gün oruç, 5 gün isteğe bağlı beslenme.

1/6: Haftada 1 gün oruç, 6 gün isteğe bağlı beslenme.

Zaman kısıtlamalı beslenme: Her gün 12-20 saat oruç, 4-12 saat beslenme zamanı.

Aralıklı Oruç Diyetinin Etkileri Nelerdir?

 • Oruç sırasında düşük glisemi seviyesinden dolayı insülin salınımı azalmaktadır. Böylece İnsülin hassasiyeti artmakta ve beta hücre fonksiyonu iyileşmektedir.
 • Aralıklı oruç diyeti; enerji ve oksidatif radikal metabolizması ve hücresel stres tepki sistemlerini etkilemektedir ve nöronları genetik ve çevresel faktörlere karşı koruyarak, yaşlanma sürecinde gecikme ve yavaşlama meydana gelmektedir.
 • Ayrıca açlık, çeşitli kanserlerde tümör büyümesini yavaşlatabilmektedir.
 • Düzenli olarak uygulanan aralıklı oruç diyetinin, plazma glikoz düzeyini ve lipid profilini düzenleyerek ve vücut yağ oranını azalttığı klinik çalışmalar ile gösterilmiştir.
 • Kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinde azalma, kan basıncına azalma, kan lipid profilinde iyileşme sağlamaktadır.
 • Yapılan bir çalışmada aralıklı enerji alımının dinlenme enerji harcaması üzerinde daha az bir azalmaya katkı sağlayabileceğini desteklemektedir. Bu durum büyük ihtimalle uzun dönem kilo yönetiminden kaynaklanmaktadır.
 • Kemirgen ve diğer memelilerde yapılan çalışmalar, metabolik profili iyileştirme(karaciğer yağlanması, diyabet, kanser gibi kronik hastalıklar ) ve obezite riskini azaltmak için aralıklı oruç hipotezini desteklemektedir.
Aşağıdaki koşullara sahip kişiler aralıklı oruçtan kaçınmalıdır:
Diyabet
Sağlıksız kendi kendini kısıtlama (anoreksiya veya bulimia nervoza) içeren yeme bozuklukları
Gıda alımı gerektiren ilaçların kullanımı
Ergenlik döneminde olduğu gibi aktif büyüme evresi
Hamilelik, emzirme
SONUÇ ve ÖNERİLER
 Aralıklı oruç rejimlerinin kilo kaybını arttırdığı ve metabolik sağlığı iyileştirdiği görülmektedir. Çeşitli kanıtlar gece yemeğini azaltan veya ortadan kaldıran ve gece aç kalma sürelerini uzatan yeme düzenlerinin insan sağlığında sürekli iyileşmede katkı sağlayabileceği hipotezini desteklemektedir.
 Ancak aralıklı orucun davranışlar ve metabolik değişiklikler üzerindeki etkisinin tam olarak bilinebilmesi için en az bir yıl sürecek geniş ölçekli randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Yazar: Özge Şura Çetin

KAYNAKÇA

1. Antoni, R., Johnston, K. L., Collins, A. L., & Robertson, M. D. (2020). Conference on ‘ New technology in nutrition research and practice ’ Postgraduate Symposium Effects of intermittent fasting on glucose and lipid metabolism Proceedings of the Nutrition Society Proceedings of the Nutrition Society. July 2016, 361–368. https://doi.org/10.1017/S0029665116002986
2. Patterson, R. E., & Sears, D. D. (2017). Metabolic Effects of Intermittent Fasting. Annual Review of Nutrition, 37(1), 371–393. https://doi.org/10.1146/annurev-nutr-071816-064634
3. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/diet-reviews/intermittent-fasting/ Erişim tarihi: 30.05.2020

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

Vejetaryen Beslenmesi İçin Önemli Notlar

Vejetaryenliğin Tanımı Vejetaryenlik, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesini içeren bir beslenme tarzıdır. Vejetaryen ise; …

4 yorumlar

 1. Oldukça açıklayıcı, sade ve öz bir yazı olmuş. Teşekkürler 🙂 yeni yazılarınızı merakla bekliyorum…

  • Özge Şura Çetin

   Güzel yorumun için teşekkür ederim Elifciğim,yeni yazılarım için ben de sabırsızlanıyorum 😊

 2. Emeğinize sağlık, güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.