Başlangıç / Popüler Beslenme / Diyet Çeşitleri / Çiğ Beslenme (Raw Food) Nedir? Neler Tüketilir?

Çiğ Beslenme (Raw Food) Nedir? Neler Tüketilir?

Raw Food / Çiğ Beslenme Nedir?

RAW FOOD /ÇİĞ BESLENME

    Raw food, doğada bulunan besinleri, sebze ve meyveleri, en saf haliyle tüketmeye dayalı bir beslenme biçimidir. Besinlerin hiç işlem ve ısı görmeden, ham halleriyle tüketilmesidir.

    Bu beslenme biçiminde her şey çiğ olarak ve kesinlikle pişirilmeden tüketiliyor. Besinlerin tüketimi ya çiğ olarak, ya kurutularak ya da 45 derecenin altındaki ısılarda bırakılarak gerçekleştiriliyor.

Çiğ besin tercih ederken dikkat etmeniz gereken konular ise;

  • Dondurulmuş olmamalı,
  • Organik olmalı,
  • Pestisit ve GDO içermemeli.

Raw Food / Çiğ Beslenme Nedir?

Peki neler tüketiliyor?

    Genel olarak; beslenmenizde yediklerinizin yüzde 75’inin sebze, meyve, filiz, kavrulmamış fındık, badem gibi yağlı tohumlar olması öneriliyor. Bu beslenme biçiminde hangi besinin kaç kalori olduğu değil, neyi neyle tükettiğimiz önemli. Her beslenme şeklinin önerdiği gibi su çok önemli. En az iki litre su içmeyi unutmamak gerekiyor.

Bakliyat tüketilebiliyor mu?

    Mercimek, börülce gibi bakliyatları yeşillendirip, daha sonra salatalara, çiğ yemeklere ekleyerek tüketiyorlar. Yağlı tohumlar, kuru yemişler de bu tür beslenenlerin tercihleri arasında. Çiğ besleniyorsanız rafine şekeri de hayatınızdan çıkarmalısınız.

    Hayvansal sütler de pastörize edilerek tüketilmesi gereken ürünler oldukları için bunlardan uzak duruyorlar. Hindistan cevizi sütü gibi bitkisel sütler kullanıyorlar. Süt ürünlerini de aynı nedenle tüketmiyorlar. Peynir, tereyağı, yoğurt gibi.. Bunların yerine tofu, yağ olarak ta yine bitkisel yağları tüketiyorlar. Alkol ve kafein yasaklılar arasında. Unu da aynı şekilde kullanmıyorlar.

Peki et tüketimi nasıl oluyor?

Eti üç farklı gruba ayrılıyorlar.

  • Hiç et yemeyenler,
  • eti marine ederek çiğ olarak yiyenler ve
  • sadece balık eti yiyenler.

 

  • Hiç et yemeyen grup, tüm hayvansal ürünlerden uzak duruyor.
  • Eti marine ederek çiğ olarak yiyenler eti bir süre tuz, limon ve zeytinyağından hazırlanan bir karışımın içinde marine edip, o şekilde yiyor.
  • Sadece balık eti yiyenler ise, somon gibi yağlı bağlıklar başta olmak üzere, ton balığı gibi balıkları tercih ediyor.

Çiğ beslenmenin yararları nelerdir?

    Tükettiğiniz her besinin içinde vitamin, mineral, bakteri ve enzimler bulunuyor. Ve bu enzimler ısıdan çabucak yok olabiliyor ya da etkisi azalabiliyor. Ama çiğ beslenirken bunları doğrudan alabiliyorsunuz. Bu durum vücudunuzun daha sağlıklı olmasında da yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Çiğ beslenmek aynı zamanda sindirim sistemini düzenliyor. Sindirim problemlerini azaltıyor.

    Alkol, kafein, bu tarz ürünler kullanılmadığı için karaciğeinr,sorunsuz bir biçimde çalışmasına destek oluyor. Aynı zamanda böbreklerin üzerindeki yükü azaltıyor. Besinleri sindirmek için gereğinden fazla enzime ihtiyaç duyulmadığı için, vücutta ağırlık yapacak ürünler tüketilmediği için daha enerjik olmanızı sağlıyor. pH değeri yüksek ürünler tüketildiği ve hazır gıdalardan uzak durulduğu için de cildin güzelleşmesine ve ışıldamasına yardımcı oluyor.

 

 

Kaynakça:

Christian Nordqvist, medicalnewstoday, The raw food diet: Should I try it?, 26 April 2017. Erişim:2018 https://www.medicalnewstoday.com/articles/7381.php

Kara Mayer Robinson, Raw Foods Diet, webmd, Erişim:2018 https://www.webmd.com/diet/a-z/raw-foods-diet

 

Hakkında: Özge Tokcael

Avatar

Buna da bakın

Intermittent Fasting Nedir?

Obezite prevalansı dünyada her geçen gün daha da artmaktadır. Buna bağlı olarak kilo kaybı, fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir