Başlangıç / Spor / Siz de her gün egzersiz yapıyor musunuz?

Siz de her gün egzersiz yapıyor musunuz?

Beslenme, egzersiz için de tabi ki çok önemlidir. Dengeli ve yeterli bir diyet; düzenli egzersiz de dahil olmak üzere gün içindeki aktivite düzeylerimizi artırmak için ihtiyaç duyduğumuz kaloriyi almamızda bizlere yardımcı olur.

Diyet ve egzersiz vücut ağırlığının kontrolünü sağlamak için birbirinden ayrılmaz iki isimdir.Biliyoruz ki eğer alınan enerji harcanan enerjiye eşitse vücut ağırlığı sabit kalır.Düzenli egzersiz ,daha fazla enerji harcamamızı sağlar ve vücut ağırlığını artırmadan daha fazla besin tüketmemize sebep olur.

Peki diyette dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?Öncelikle  günün doğru saatlerinde doğru yiyecekleri tüketmeliyiz . Buna sağlıklı bir kahvaltının ardından , egzersiz öncesi ve sonrası uygun ara öğünlerle  ve gün içinde yediğiniz şeylerin ,aldığınız kalorinin miktarını gözetlemekle başlayabilirsiniz. Vücudunuzun kasları ve beyni güçlendirmek için ihtiyaç duyduğu kan şekerini yenilemek için dediğim gibi güne keyifli bir kahvaltıyla başlamak çok önemlidir .Bu yapacağınız egzersizin verimi de etkiler .Basit karbonhidratlardan ziyade kompleks karbonhidratlardan zengin, lif ve proteini bol bir kahvaltı, sizi daha uzun süre tok tutar ve egzersiz için gereken enerjiyi sağlayabilir.

Vücut ağırlığımızın kaybolmasına katkı sağlayan en büyük  etken diyet ve egzersiz programının birlikte yürütülmesidir. Egzersiz sağlıklı olmak kadar kronik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde de rol oynar.Bunun yanında diğer büyük yararlı etkisi ağırlık kaybından çok, kaybedilen vücut ağırlığının devamlılığının sağlanmasıdır.  Yeterli ve düzenli beslenmeyle destekli egzersiz yaparak koroner kalp hastalıklarını önleyebiliriz.  Ayrıca obezitenin tedavisinde de kıymetli bir araçtır. Hipertansiyonu engeller, hiperlipidemiden (kolesterol yüksekliği) kurtarır, iyi huylu kolesterolümüz olan HDL seviyemizi arttırır.Saymakla bitiremeyeceğimiz egzersizin yararlarına; kan basıncımızı düşürmesi,diyabet gelişimini engellemesi ,kemik ve kas sağlığımızı koruması gibi maddeleri de ekleyebiliriz. Ayrıca kişinin psikolojik durumunu olumlu yönde etkileyerek depresyon ,ansiyete ve uyku düzenini de iyileştirir ,vücutta doğal sakinleştirici olarak bilinin endorfin adlı kimyasalın salınımı uyarır .Nedir bu endorfin derseniz; ruh halini iyileştiren acıya dayanıklılığı artıran maddenin ta kendisidir.

Vücudumuzun belli miktarda sıvıya ihtiyacı vardır. Hele ki konu egzersiz olunca doğal olarak bizim için daha önemli bir hale geliyor. Sıvı tüketimini artırmak için günün her saatinde sıvı tüketilmeli ve sıvı içeriği çok yüksek sebze ve meyveleri bolca yemeliyiz. Egzersiz yapanlar için en ideal içecek sudur. Bunun yanında süt, ayran, çorba gibi içecekler de sıvı miktarını artırmak için tüketilebilir. Ancak çay ve kahve gibi içeceklerin bunların yanında daha az miktarlarda alımı sağlanmalıdır.

Sonuç olarak; herkes sağlığı için yaşam şeklini düzene koyarak , yeterli ve dengeli beslenme ile egzersizi iç içe düşünmelidir. Bunu yaptığınızda daha  kaliteli ve konforlu bir hayatın sizi bekliyor olacağını göreceksiniz. O zaman haydi siz de düzenli egzersizlerinizi doğru bir diyetle bi de sevgiyle yapın:)

Hakkında: Özge Bulut

Özge Bulut
Ülkemizin en güzel tatil yerlerinden birinde Marmaris'te dünyaya geldim.Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesini kazandıktan sonra diyetisyen olma hayaliyle üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladım.İlk sene sonu hüsranla biten bir sınav döneminden sonra hayallerimin peşinden koşup tekrar hazırlanmayı denedim.Çünkü insanların hayallerinin peşinden gitmesinin ona her zaman en güzel kapıları aralayacağını düşünüyorum.Ve evet bu sefer oldu ve İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım.Şu an da 3.sınıfta öğrenim görmekteyim.Sınıf arkadaşlarımla birlikte sizlere en güncel ,en eğlenceli ve en zengin bilgilerle donatılmış yazılarımızı sizlerle paylaşmak için de bu siteyi açtık Çok keyifli paylaşımlarla karşınızda olacağız.Bizi takipte kalın.

Buna da bakın

Vejetaryen Diyetlerin Sporcular Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Vejetaryen Diyetlerin Sporcular Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

    Vejetaryen diyetler sporcuların besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayabilir. İyi planlanmış vejetaryen diyetlerin atletlerin performans parametrelerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir