Başlangıç / Spor / Siz de her gün egzersiz yapıyor musunuz?

Siz de her gün egzersiz yapıyor musunuz?

Beslenme, egzersiz için de tabi ki çok önemlidir. Dengeli ve yeterli bir diyet; düzenli egzersiz de dahil olmak üzere gün içindeki aktivite düzeylerimizi artırmak için ihtiyaç duyduğumuz kaloriyi almamızda bizlere yardımcı olur.

Diyet ve egzersiz vücut ağırlığının kontrolünü sağlamak için birbirinden ayrılmaz iki isimdir.Biliyoruz ki eğer alınan enerji harcanan enerjiye eşitse vücut ağırlığı sabit kalır.Düzenli egzersiz ,daha fazla enerji harcamamızı sağlar ve vücut ağırlığını artırmadan daha fazla besin tüketmemize sebep olur.

Peki diyette dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?Öncelikle  günün doğru saatlerinde doğru yiyecekleri tüketmeliyiz . Buna sağlıklı bir kahvaltının ardından , egzersiz öncesi ve sonrası uygun ara öğünlerle  ve gün içinde yediğiniz şeylerin ,aldığınız kalorinin miktarını gözetlemekle başlayabilirsiniz. Vücudunuzun kasları ve beyni güçlendirmek için ihtiyaç duyduğu kan şekerini yenilemek için dediğim gibi güne keyifli bir kahvaltıyla başlamak çok önemlidir .Bu yapacağınız egzersizin verimi de etkiler .Basit karbonhidratlardan ziyade kompleks karbonhidratlardan zengin, lif ve proteini bol bir kahvaltı, sizi daha uzun süre tok tutar ve egzersiz için gereken enerjiyi sağlayabilir.

Vücut ağırlığımızın kaybolmasına katkı sağlayan en büyük  etken diyet ve egzersiz programının birlikte yürütülmesidir. Egzersiz sağlıklı olmak kadar kronik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde de rol oynar.Bunun yanında diğer büyük yararlı etkisi ağırlık kaybından çok, kaybedilen vücut ağırlığının devamlılığının sağlanmasıdır.  Yeterli ve düzenli beslenmeyle destekli egzersiz yaparak koroner kalp hastalıklarını önleyebiliriz.  Ayrıca obezitenin tedavisinde de kıymetli bir araçtır. Hipertansiyonu engeller, hiperlipidemiden (kolesterol yüksekliği) kurtarır, iyi huylu kolesterolümüz olan HDL seviyemizi arttırır.Saymakla bitiremeyeceğimiz egzersizin yararlarına; kan basıncımızı düşürmesi,diyabet gelişimini engellemesi ,kemik ve kas sağlığımızı koruması gibi maddeleri de ekleyebiliriz. Ayrıca kişinin psikolojik durumunu olumlu yönde etkileyerek depresyon ,ansiyete ve uyku düzenini de iyileştirir ,vücutta doğal sakinleştirici olarak bilinin endorfin adlı kimyasalın salınımı uyarır .Nedir bu endorfin derseniz; ruh halini iyileştiren acıya dayanıklılığı artıran maddenin ta kendisidir.

Vücudumuzun belli miktarda sıvıya ihtiyacı vardır. Hele ki konu egzersiz olunca doğal olarak bizim için daha önemli bir hale geliyor. Sıvı tüketimini artırmak için günün her saatinde sıvı tüketilmeli ve sıvı içeriği çok yüksek sebze ve meyveleri bolca yemeliyiz. Egzersiz yapanlar için en ideal içecek sudur. Bunun yanında süt, ayran, çorba gibi içecekler de sıvı miktarını artırmak için tüketilebilir. Ancak çay ve kahve gibi içeceklerin bunların yanında daha az miktarlarda alımı sağlanmalıdır.

Sonuç olarak; herkes sağlığı için yaşam şeklini düzene koyarak , yeterli ve dengeli beslenme ile egzersizi iç içe düşünmelidir. Bunu yaptığınızda daha  kaliteli ve konforlu bir hayatın sizi bekliyor olacağını göreceksiniz. O zaman haydi siz de düzenli egzersizlerinizi doğru bir diyetle bi de sevgiyle yapın:)

Özge Bulut

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

Süper Besin Desteği

  Koenzim Q10  Yapısı ? Yağda çözünebilen vitamin benzeri bir benzokinon bileşiğidir. Koenzim Q10 kaynaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.