Başlangıç / Beslenme Tavsiyeleri / Coronavirüs ve Beslenme Tedavisi

Coronavirüs ve Beslenme Tedavisi

Ülkemizi etkisi altına alan ve zorlu süreçler yaşatan coronavirüsün gerçekten bir tedavisi var mıdır henüz bilinememektedir.

Belirtileri ve tedavisi kesinlik kazanamayan bu virüsün ne yazık ki iyileştirici kesin bir beslenme tedavisi de yoktur.

Fakat bilindiği üzere kanda yoğunluğa sebep olduğundan kanı sulandırıcı besinler önerilebilir bu süreçte.

Enflamasyon dediğimiz , hücrelerin zarara uğradığı bir çeşit iltihaplanma ve bozulma olayı bu süreçte besinlerle önlenebilir. Coronavirüsün kesin bir beslenme tedavisi olmamakla birlikte genel sağlığa dikkat edilmelidir. Bunun için genel beslenme önerileri dikkate alınmalıdır. Bu süreçte ve hatta her zaman değindiğimiz dengeli ve yeterli beslenme konusu büyük önem taşır. Dengeli beslenme dediğimiz olay , vücudun her besin grubundan yeteri kadar faydalanmasıdır.

Bu süreçte uzun süreli detokslardan, hızlı kilo verdiren sağlıksız diyetlerden kaçınmak gerekir.

Çünkü kısa süreli diyetler vücudun çalışma şeklini bozarak genel bağışıklığı düşürür. Virüs süresince bağışıklık sistemini yüksek tutmakta fayda vardır. Bu süreçte vücuda yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve yağ alınmalıdır. Su tüketimi her zaman olduğu gibi bu süreçte de büyük önem taşır. Günlük en az 2.5 litre su içilmelidir. Sağlıklı bir vücudun günlük 2 litre idrar çıkışı olması gerektiğini düşünürsek yaz , kış farketmeksizin vücuda 2 litreden fazla su alınmalıdır. Su akciğerleri rahatlatır, nefes alış verişini kolaylaştırır. Bu süreçte yeterli sıvı alımı ve yeşillik tüketimi kanın sulanmasına da yardımcı olur. Dilden dile dolaşan sarımsak, soğan gibi besinlerin virüse direkt etkisi henüz kesinleşmemiştir. Sarımsağın da soğanın da antibakteriyel olduğu için vücuda faydası elbette vardır fakat doz önemlidir. Bilindiği üzere sarımsağın fazla tüketimi tansiyonun düşmesine sebep olmaktadır. Coronavirüse hiç mi iyi gelen bir besin yok. Elbette var fakat bu besin ya da şu besin mucizevidir diyemeyiz. Önereceğim besinler bu süreçte bağışıklığı güçlü tutar ve vücuda antienflamatuar etki yapar. Bu besinlerin başında brokoli, ıspanak, semizotu, pancar gelir. Bunların yanında magnezyum, çinko, D vitamini, probiyotik de yeterli miktarda alınmalıdır. Probiyotik besinler bağırsak sağlığını korur. Süt ürüneri ve lifli gıdalar bunlara örnektir. Kekik, zencefil, zerdeçal, biberiye gibi baharatlardan bu süreçte yardım alınabilir. Bunlar çorbaları hem lezzet açısından hem sağlık açısından güçlendirir.

Tere ve turp önerebileceğim diğer önemli besinler arasındadır. Bu besinler balgam söktürücü özelliklerinden dolayı göğsü yumuşatır ve nefes alış verişini kolaylaştırır.

Ayrıca maydanozun da kan sulandırıcı olduğu da unutulmamalıdır. Bu süreçte vitamin takviyesine gerek yok çünkü yeterli vitamini besinlerle alabiliriz. Fakat depolarda boşalma varsa ve tahlil sonuçlarında da herhangi bir vitamin eksikliği varsa doktor tavsiyesi ile takviye alınabilir. Bu süreçte düzenli uyku ve egzersize de ihtiyacımız vardır. Bunların yanı sıra stres faktörü ne yazık ki birçok hastalığa sebep olabildiği gibi virüsün de etkisini artırır. Bu süreçte stresten de uzak durulması gerekir.

Günlük çay, kahve tüketimi de mutlaka sınırlandırılmalıdır. İhtiyacımız olan en önemli besin sudur. Su içmeyi ihmal etmeyelim. Ülkemizin ve dünyamızın bir an önce coronavirüsten kurtulmasını temenni ediyor sağlıklı günler diliyorum.

Hakkında: Elif Asana

Avatar
Fırat Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde 4 yıllık lisans eğitimi ve stajımı Litvanya' da Klaipeda Üniversite'sinde tamamladım ve ardından meslek hayatıma, özel bir sağlıklı yaşam merkezinin diyetisyeni olarak çalışmaya başladım. Çeşitli İnternet sitelerinde makaleler yazıyorum, gazetede sağlık köşelerinde yazarlık yapıyor ve bunun yanında belirli aralıklarla televizyon ve radyo programlarına konuk olup beslenme üzerine çeşitli röportajlarla insanları bilgilendiriyorum. Aldığım çeşitli eğitim ve sertifikalarla da bilgilerimi pekiştirip, meslek hayatımda daha iyiye gidebilmek ve insanlara sağlıklı beslemeyi benimsetmek, yaşam tarzı haline getirmek için çalışmalarıma devam ediyorum.

Buna da bakın

Vejetaryenler Mi Daha Uzun Yaşar, Et Yiyenler Mi?

Vejetaryen beslenme genelde hayvanları ve çevreyi korumak, kronik hastalık risklerini azaltmak için tercih edilen bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir