Başlangıç / Besinler / Yeşil Çayın Obezite ile İlişkisi Nedir?

Yeşil Çayın Obezite ile İlişkisi Nedir?

Obezite Nedir? 

Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre obezite, vücutta sağlığı bozacak ölçüde yağ birikmesidir. Son yıllarda obezite oranlarında belirgin bir artış mevcuttur. Obezite başta olmak üzere kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, hipertansiyon, dislipidemi gibi kronik hastalıklar ve çeşitli kanserlerle güçlü bir ilişki içinde olduğundan; önlenmesi ve tedavi edilmesi gereken kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay popülerliği çok yüksek bir çaydır. Camellia Sinensis yapraklarından elde edilen ve yavaş yavaş kurutulan bir çay türüdür. 

Çay son yıllarda, zengin polifenolik madde içeriği ile, antioksidan olmasıyla ve insan sağlığı üzerine etkisi ile en fazla araştırılan konulardandır. Yeşil çayın zayıflama üzerine etkisi araştırılırken açlık hissini bastırdığı ve metabolizmayı da hızlandırdığı bulunmuştur. Aslında yeşil çayın başka çeşitli önemli yararları da mevcuttur. LDL kolesterolü düşürme, kan basıncını düşürme, diş çüürklerini önleme ve diş eti rahatsızlılarına iyi gelme gibi faydaları vardır. 

Sadece yeşil çay tüketimi ile mucizevi bir şekilde kilo kaybetmek beklenemez. Literatürde, sağlıklı beslenme alışkanlığı ile birlikte günde 5-6 fincan çay tüketiminin kronik hastalık riskinin azaltılması ve genel bir zindelik haline yardımcı olabileceği belirtilmektedir. Yetişkinler için günlük sıvı tüketimi 2.5 litre olarak kabul edildiğinde, bunun 0.9- 1.4 litresinin çaydan alınabileceği belirtilmektedir. 

Yeşil Çayın Obezite ile İlişkisi Nedir?

Yapılan çalışmalar sonucunda yeşil çayın obezitenin önlenmesi ve azaltılması yönünde olumlu etkileri olduğu, kullanılabileceği gösterilmiştir. Obezite önlenmesi veya tedavisinde düzenli ve dengeli beslenme ile beraberinde fiziksel aktivite ile çay tüketimi etkili olabilir. Belirtilen miktarları geçmemek şartıyla hafif kilolu kadınlarda da kilo kaybı sağlayabilir.  

Uzun süre yüksek miktarda tüketimi tiroit bezi fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir. Dikkat edilmesi önerilir. 

Yazar: Nevin Tipi 

 

KAYNAKÇA

Fisunoğlu M, Besler HT. Çay ve Sağlık İlişkisi. T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı, Klasmat Matbaacılık: Ankara; 2008.

https://www.who.int/

 

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

PCOS VE BESLENME

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir? İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın …

2 yorumlar

  1. Teşekkürler Nevin Hanım. Sizde sağlıcakla kalın 🌸

  2. Nevin hanım verdiğiniz bilgiler ve önerileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.