Yoğurt

Yoğurt, eski dönemlerde insanların sütü taşımak için kullandığı hayvan derisinde sütün bakteriler yardımıyla mayalanması sonucu ortaya çıkmıştır.Yoğurdun sağlık üzerinde olumlu etkileri sayesinde yoğurt tüketimi hızla artmaktadır.Tüm dünyada yoğurt üretim ve tüketimi gittikçe yaygınlaşmaktadır.

 

Yoğurdun İçindekiler

SU172,9 g
PROTEİN7,8 g
YAĞ7,5 g
KARBONHİDRAT8,7 g
ÇOKLU DOYMAMIŞ YAĞ ASİTİ0,3 g
KOLESTEROL20 mg
A VİTAMİNİ64 mikro g
E VİTAMİNİ0,2 mg
B1 VİTAMİNİ0,1 mg
B2 VİTAMİNİ0,4 mg
B6 VİTAMİNİ0,1 mg
FOLAT20 mikro g
C VİTAMİNİ2 mg
SODYUM96 mg
POTASYUM314 mg
KALSİYUM240 mg
MAGNEZYUM24 mg
FOSFOR184 mg
DEMİR0,1 mg
ÇİNKO0,9 mg
*200 gr yoğurtta bulunan değerler

♦Yoğurt, sinbiyotik yani hem probiyotik hem de prebiyotik özellik gösteren bir besin olması nedeniyle bir çok hastalığın tedavisinde yararlı olabildiği gibi olabilecek hastalıklara da engel oma konusunda büyük öneme sahiptir. Ayrıca yoğurt, omega-3 içeriği yüksek bir besin olması nedeniyle et ve balık gibi omega-3 içeriği yüksek besinlerden beslenemeyen insanlar için omega-3 eksikliğini azaltma anlamında çok yardımcı olabilecek bir besindir.

♦Gelişme döneminde olan çocukların kemik ve diş gelişimleri gibi önemli süreçlerinde yoğurt çok faydalı ve gereklidir.Yoğurdu az tüketen çocukların bağışıklık sisteminde sorunlar gözlemlenebilmektedir.

Yoğurdun Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Düzenli yoğurt tüketimi içerisinde bulunan probiyotik sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar ve hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.

Kansere Karşı koruyucudur

Yoğurt kalın bağırsak kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı iyi bir savaşçıdır.

Menopoz Döneminde Yardımcı Besindir

Menopoz döneminde olan kadınlar kemik erimesi gibi bazı sorunlarla karşılaşabilirler.Yoğurt bu dönemde kalsiyum içeriği sayesinde, oluşan kemik kayıplarını önlemede oldukça önemli bir yardımcıdır.

Diyabet Riskini Azaltır

Yoğurt, glisemik indeksi düşük olması nedeniyle diyabet riskini azaltan bir besindir

Osteoporozu Önler

Yoğurt, içerdiği kalsiyum ve demir minerali sayesinde osteoporozu(kemik erimesi) önlemede yardımcı bir besindir.

Yoğurt, içerdiği laktoz nedeniyle laktoz intoleransı olan kişilerde olumsuz etki yaratabilir.

KAYNAKÇA

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29153184/

BeBİS

https://www.medikalakademi.com.tr/yogurdun-faydalari-nelerdir-yogurt-mayalama-ve-kuru-nasil-yapilir/

 

Hakkında: Nida Bayıl

Nida Bayıl
Fırat Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik

Buna da bakın

PROPOLİS

Gıdanın duyusal özelliklerinin iyileştirilmesi, faydalılığının arttırılması amacıyla katkılandırılması ya da yararlı özelliklerinin arttırılması, fizyolojik özelliklerinin iyileştirilmesi gibi amaçlarla üretilen ürünlere ilk kez 1984 yılında Japonya’da “fonksiyonel gıda” adı verilmiştir. Bal, arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünleri, insanlığın ilk çağlarından beri beslenme, sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle birçok arı ürünü hem fonksiyonel gıda olarak değerlendirilmekte hem de son yıllarda ön plana çıkan apiterapinin temelini oluşturmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında yayınlanan “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları” yönetmeliğinde apiterapi alanında sekonder immün yetmezliklerinde immün destekleyici olarak değerlendirilen propolisin yapılan çalışmalarda antibakteriyel, antifungal, antiviral, antitümoral ve antioksidan aktivite gibi biyolojik özellikleri belirlenmiştir. Propolis bal arıları tarafından bitkilerin yaprak, gövde, tomurcuk gibi farklı kısımlarından toplanan salgıların enzimler ve bal mumu gibi maddeler ile birleştirilmesi sonucunda ürettikleri reçinemsi maddedir. Propolisin kimyasal bileşimi oldukça karmaşıktır. Dünyadaki farklı propolis örneklerinde polifenoller (flavonoidler, fenolik asitler ve bunların esterleri), terpenoidler, steroidler ve amino asitler gibi 600'den fazla bileşen tanımlanmıştır. Bununla birlikte, çalışmalar propolisin biyolojik ve farmakolojik özelliklerini yüksek flavonoid içeriğine bağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir