Başlangıç / Genel / E-Kodu Nedir?

E-Kodu Nedir?

Gıda katkı maddelerine Avrupa Birliği tarafından verilen özel tanıma kodudur. E-Kodu olarak da bilinmektedir. Neden katılır? Yararlarını ve zararları tanımlayalım.

Gıda Katkısı Nedir?


Gıda katkısı; bir gıdaya raf ömrünü uzatmak ve mevcut besin değerini korumak için bilinçli olarak paketleme sırasında eklenen maddelerin genel ismidir.

Katkı maddelerinin kullanılmasıyla birlikte incelemeye alınarak, toksik, karsinojenik, teratojenik, mutajenik etkileri uzun yıllar incelemeye alınır. Bunun sonunda NOAEL olarak kısaltılan toksik olmadığı halde etkili olan minimum doz miktarı bulunur. Daha sonra güvenlik için bunun %1 alınarak günlük tüketilebilir miktarı bulunur. (ADI)
Gıda katkı maddeleri dünyada ve ülkemizde A1 Gras denilen listelerde yer alır. (A1 Gras kullanılmasında sakınca görülmeyen gıda katkı maddeleri listesi)
Bunların sonucunda bizim paketlenmiş gıdalarımızda yerlerini alırlar.
Yani; Kullanılan gıda katkı maddelerinin zarar vermeyen dozları laboratuar ortamlarında belirlendiği için paketleme sırasında bu dozlarda uygulanan gıda katkı maddeleri zararlı değildir

Zararlarından şöyle bahsedecek olursak; Açık alınacak örneğin, zeytin, peynir, çay, süt gibi ürünler yerine ambalajları ürünler daha güvenilir ürünlerdir. Evde yapabileceğiniz, sizin temin edeceğiniz ürünleri dışarıdan ambalajlı almak yerine evde yapılması daha uygun olacaktır. Örnek verdiğim ürünlerin ambalajsız ve açık olarak satın alınması mikrobiyolojik ve hijyen açısından yanlıştır. Yine bu örnekler çoğaltılabilir..

Hakkında: Beril Yılmaz

Beril Yılmaz
Eğitim durumu; Samsun ondokuz mayıs üniversitesi hemşirelik bölümünü dondurdu. Aynı üniversitenin yaşlı bakım programından mezun oldu. Medipol üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünde halen okumaktayım. Aynı zaman da açıköğretim fakültesi aşçılık bölümünde öğrenim görmekteyim.

Buna da bakın

HIV/AIDS ve Beslenme Nasıl Olmalı ?

İnsan immün yetmezliği virüsü (HIV) enfeksiyonunda ve ileri safhası olan edinilmiş immün yetmezlik sendromu olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir