Cumartesi , Aralık 14 2019
Başlangıç / Besinler / Krom Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Krom Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Krom Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

    Krom, insülin etkisini düzenleyen bir mineral olup bu nedenle karbonhidrat, yağ, protein metabolizmasını etkiler. İnsülinin etkisini artırarak glukozun hücre içine girmesine yardımcı olur.

    Krom eksikliği bulunan diyabet hastalarının krom desteği kullandıklarında glukoz kontrollerinin iyileştirildiği görülmüştür. Ancak eksikliği bulunmayan diyabet hastalarının krom kullandığında yararlı olup olmayacağı konusunda net bir cevap verilememektedir. Amerikan Diyabet Derneği kromu sadece krom eksikliği belgelenmiş hastalara önermektedir. Bizde de yetersizlik belirlenmedikçe önerilmemektedir. Ancak krom eksikliğinin belirlenmesinin zorluğu ve bunun çoğu hasta için uygulanabilir olmaması büyük bir sorundur. Diyabet hastalarının destek amaçlı krom kullanması, hastanın kullandığı diğer diyabet ilaçlarının dozlarının azaltılmasını gerektirebilir.

    Tip 2 Diyabet hastası olup,  krom yetersizliği olan bir hastaya yapılan 100-500 mcg krom desteğinin HbA1c, glikoz, insülin, kolesterol düzeylerine olumlu etki ettiği bilinmektedir.

    Son yıllarda diyete ilave krom kullanımı potansiyel olarak vücut bileşenleri üzerinde özellikle yağ kitlesinin azaltılmasında ve yağsız vücut kitlesine sahip olmada etkili olduğu varsayımı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle halk arasında ‘’ Krom Pikolinat ’’ içerikli herbal ürünlerin kullanımı giderek artış göstermiştir.

    İlave krom kullanımı özellikle obez ya da aşırı kilolu kişilerde kilo vermek, vücut geliştirme ile uğraşan kişilerde daha iyi bir kas yapısı elde etmek için reçetesiz raf üstü ürünü olarak sıkça kullanılmaktadır.

    Halk arasında elma&krom zayıflama çayı olarak bilinen ürünlerin, her bir poşetinde 1000 mcg krom içerdiği ve yapılan araştırmalarda kutuların üzerinde bulunan uygun dozda tüketildiğinde dahi böbrek yetmezliği, karaciğer toksisitesi başta olmak üzere birçok klinik vakaya sebep olduğu sonucuna varılmıştır.

    Sonuç olarak krom elementinin bilinen birçok yararına rağmen raf üstü krom içeren birçok ürünün bilinçsiz bir şekilde kullanımın artması sonucunda bu ürünlerin satışlarıyla ilgili yasal düzenlemelerin getirilmesi , satımı ve kullanımı konusunda yerel yönetimlerin işbirliğiyle ve medya aracılığıyla halk bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Normal bir insanda günlük gereksinim :

Yetişkin erkek > 35 mcg/gün

Yetişkin kadın > 25 mcg/gün

(1000  kalorilik dengeli bir diyet 13 mcg krom içerir.)

Krom Kaynakları : Tahılların özü ve baharatta bulunur. ( Saflaştırma ile tahılların özü çıkarılırsa krom miktarı azalır.)

 

Kaynakça :

MİSED SAYI 23,24

Gülay K. , Hatice Kübra E. ,Diyabet ve Hipertansiyonda Kullanılan Takviye Edici Gıdalar, Marmara Pharmaceutical Journal 21: 10-18, 2017

Baltac D ve Ark.,Krom Pikolinat Alımından Kaynaklanan Karaciğer Toksisitesi, Konuralp Tıp Dergisi 2010

Hakkında: Esra Özyolcu

Esra Özyolcu
Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik '18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir